Kampanya Bulucu

%90 Engelli Raporu Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşların, devletin ve özel sektörün kendilerine tanıdığı birtakım avantajlardan faydalanmak amacıyla belirli bir engel oranının üzerinde oldukları takdirde edinebildikleri engelli raporunun kapsamına dahil olan hastalıklar ve sağlık problemleri SGK tarafından belirlenmiş ve yasalarca güvence altına alınmıştır.

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir?

Engelli raporu, fiziksel ya da ruhsal açıdan belirli bir oranda sağlığını yitirmiş vatandaşlara verilir. Hangi hastalıklara rapor verileceği SGK tarafından belirlenmiştir. Bu belirlemelerde hastanın engel durumu, bulunan engelin oranı  ve hastaya günlük yaşamda yaşattığı zorluk dikkate alınmıştır.

 • Kulak- burun- boğaz kapsamında işitme hastalığı: Doğuştan, iş kazası sonucu, kişinin yaşamında geçirdiği bir hastalık sonucu ya da meslek hastalığı olarak işitme kaybı meydana gelebilir. Yaş faktörü de göz önünde bulundurularak belirli bir oranın üzerinde söz konusu olan işitme kaybı için engelli raporu düzenlenebilir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda iki taraflı işitme kaybı yaşanabilir. Bu durum günlük hayattaki aktiviteleri oldukça olumsuz yönde etkiler. Bu tip bir durumda alınan raporun engel oranı da yüksek olur. Özellikte doğuştan ya da erken yaşta oluşan bir hastalık sebebiyle meydana gelen işitme kayıpları kişinin hayatına fazlasıyla engel teşkil etmesinden dolayı, bu hastalara verilen raporun oranı da yüksek olur.
 • Konuşma ve ses bozuklukları: Dilde, konuşmada ve seste meydana gelen problemler günlük hayattaki iletişimi de büyük oranda etkiler. Afazi, dizartri, kekemelik, larenjektomi, otizm, mental retardasyon gibi hastalıkların söz konusu olması halinde engelli raporu düzenlenebiliyor. Bu tip problemlerde sessiz bir ortamda muayene gerçekleştirilir. Eğer kişi yüksek sesle konuşamıyor, sesleri tek nefeste söyleyemiyor, hece ve kelimeleri uygun şekilde birleştiremiyor ya da 1 dakika içinde 75-100 kelime konuşamıyorsa engelli raporu alabilir.
 • Denge hastalıkları: Denge ve vestibüler bozukluklar sebebiyle engelli raporu alabilmek için sağlanması gereken birtakım şartlar mevcuttur. Bu tip hastalıkların en az 6 ay boyunca takip edilmesi gerekir. Bu süreçte kişisel bakımını sağlamakta zorlanmak, basit ev işlerini yapamamak, araç kullanamamak ve ileri durumlarda yürüyememek engelli raporu düzenlenmesi için yeterli görülür.
 • Yüz hastalıkları: Fiziksel görünümü bozan aşırı burun eğrilikleri, dış kulakta oluşan şekil bozukluğu ya da kayıp, yüz kemiklerindeki çökmeler, tükürük bezlerinin hastalanması sonucu oluşan problemler, burnun tam olarak kaybedilmesi, göz kürelerinin kaybedilmesi, doku kaybı gibi durumlar neticesinde engelli raporu düzenlenebilir.
 • Koku ve tat duyusu hastalıkları:Koku ve tat duyusunun yitirilmesine sebep olan cerrahi travmalar neticesinde engelli raporu almak mümkündür.
 • Çiğneme ve yutma bozuklukları: Bu problemlerden ötürü engelli raporu düzenlenecek olan hastalar belirli bir süre boyunca kontrol altında tutulur. Kontrol süresi sona erdiğinde kişi sıvı, yarı katı ve yumuşak yiyeceklerden bazılarını yiyebiliyorsa, sadece sıvı ya da katı yiyecekleri yiyebiliyorsa, yalnızca yarı katı yiyecekleri yiyebiliyorsa ya da yalnızca sonda ile besleniyorsa engelli raporu alabilir.
 • Zihinsel, ruhsal ve davranışsal bozukluklar: Zeka işlev bozukluğu, IQ düşüklüğü, şizofreni, şizoaffektif bozukluk, sanrısal bozukluklar, paranoya, psikoz, otizm, beyin hasarı, bipolar gibi duygudurum bozuklukları söz konusu olması halinde engelli raporu düzenlenebilir. Bu tip durumlarda düzenlenecek raporun haricinde hastanın durumuna göre devlet tarafından yapılacak bir tedavi ya da maddi destek olanağı da mevcuttur.

Engelli Raporu Yüzdeleri

 • İşitme engeli %13.2 ile 15.9 arasında ise engelli raporu %10 oranındadır.
 • İşitme engeli %95.8 ile 98.8 arasında ise engelli raporu %50 oranındadır.
 • Konuşma ve ses bozukluğu %7.7 ile %15.3 arasında ise engelli raporu %10 oranındadır.
 • Konuşma ve ses bozukluğu %92.4 ile %100 arasında ise engelli raporu %40 oranındadır.
 • IQ 70-80 arasında ise engelli raporu %25 oranındadır.
 • IQ 20-34 arasında ise engelli raporu %90 oranındadır.

%90 Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engel oranının SGK tarafından belirlenmiş oran yüzdesini taşıması halinde engel raporu almak için devlet tarafından yetkilendirilmiş tam teşekkül hastanelere başvurulabilir. Bu tür hastanelerde sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır. Bu birimler engelli raporu almak isteyen vatandaşlarla ilgilenirler. Rapor için başvuruda bulunduktan sonra gerekli kontroller yapılacak, daha sonra heyet tarafından karar verilecektir. Bu karar neticesinde engelli bireye verilecek raporun ya da yardımların da oranı belli olacaktır.

Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir?

 • Kalıcı ya da geçici nitelikte bir engelin söz konusu olması gerekir. Rapor, engel durumunun niteliğine göre; kalıcı durumlarda süresiz, geçici durumlarda ise süreli olarak düzenlenir.
 • Engelli raporunun düzenlenebilmesi için söz konusu engelli bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Yapılan kontroller sonucunda belirlenen engel oranı %40’ın üzerinde olmalıdır.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

 • Öncelikle engelli raporu başvuru dilekçesinin doldurulması gerekir.
 • Engelli raporunun bir kopyası bireyin kendisine verilir. Bu kopyanın özenle saklanması gerekir. İlerleyen dönemlerde yapılacak başvurularda bu kopyaya ihtiyaç duyulması söz konusu olabilir.
 • Engelli raporu almak için hastanelerde gerçekleştirilecek sağlık muayenelerinin ve çeşitli işlemlerin tamamı ücretsizdir.
 • Engelli raporu alacak olan kişi bu raporu istihdam için kullanacak ise başvuru dilekçesinde yer alan “çalıştırılamayacağı alanlar” kısmının mutlaka doldurması gerekir.

Engelli raporu başvuru dilekçesi örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Engelli Raporu Alırken Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Kişinin kendisi ya da yakınları tarafından doldurulmuş olan engelli başvurusu dilekçesi

Engelli Raporunun Avantajları Nelerdir?

 • Devlet Demir Yolları ile yolculuk yapan engelli vatandaşlara %20 indirim uygulanır.
 • Türk Hava Yolları ile yolculuk yapan engelli vatandaşlara %40 indirim uygulanır.
 • Bazı GSM operatörlerinde indirimli telefon görüşmeleri sağlanır.
 • Milli parklar, Devlet Tiyatroları, müze gibi alanlardan ücretsiz şekilde yararlanılabilir.
 • ÖTV indirimi gibi engellilere özel bazı indirimlerden faydalanılabilir.

Engelli Raporu Hakkında Daha Fazla Bilgi: Engelli Raporu Nasıl Alınır? Nasıl Sorgulanır?

Engelli Raporu Süresi Ne Kadardır?

Engelli raporu sürekli ya da geçici olarak düzenlenir. Eğer hastalığının tedavisi uzun sürecekse ya da tedavi mümkün değilse sürekli olarak, tedavi ihtimali var ise belirli süreli engelli raporu verilir. Belirli süreli engelli raporları genel olarak iki yıl için düzenlenir. İki senenin sonunda tekrardan tam teşekküllü bir hastaneye gidip muayene olmak gerekir. Yapılan üç kontrol sonucunda hastalık devam ediyorsa artık engel belirli süreli olmaktan çıkar ve sürekli hale dönüşür.

Engelli Araç İndirimi İle Alakalı Daha Fazla Kaynak:

Engelli Araç Alımı Şartları Neler? Hesaplama Nasıl Yapılır?

5 Yıl Dolmadan Engelli Aracı Nasıl Satılır?

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engelli Araç Sahibi Vefat Ederse Ne Olur?

Engelli Araç İSPARK Kaydı Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.