Kampanya Bulucu

Yasal Takip ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler

İdari Takip Nedir?

İdari takip, kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeyip yasal takip sürecine girecek olan müşterilerden borcun tahsisi için bankalar tarafından başlatılan bir takip sistemidir. Bir kişi kredi veya kredi kartı borcunu son ödeme tarihinden itibaren 90 gün boyunca ödemezse bankalar bu kişi için yasal takip sürecini başlatma hakkına sahip olurlar.

Fakat bazı bankalar yasal takip süreci öncesi söz konusu borçlu kişi içini idari takip başlatır. Bu durumda ödenmeyen borç için 90 günün ardından borçlu kişiye ihtar çekilir ve borcunu 7 iş günü içerisinde kapatması talep edilir. Bu durumda bankadan bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte borçlu kişiye borcunu ödemesi için bir ödeme planı da hazırlanabilir.

Borçlu kişiye tanınan bu içerisinde kişi ödeme yapmaz veya banka ile görüşmez ise bu durumda kişinin dosyası icra işlemlerine başlanması için icra dairesine aktarılır ve böylelikle yasal takip süreci başlamış olur.

İdari Takipteki Borca Faiz İşler mi?

Bankanın idari birimine aktarılmış bir dosyadaki borca pek tabii ki faiz işlemektedir. Hatta işleyen faizin oranı normal borç döneminde işleyen faiz oranına göre daha fazladır. Bir borcun idari takip sürecindeki faizine temerrüt faizi denir.

İdari Takip Süresi Ne Kadardır?

Bankalar içinde belirli bir idari takip süresi bulunmamaktadır. Bazı bankalar 7 iş günü tanıyabilirken bazı bankalar ise bu 7 iş gününün dolmasının ardından bir süre daha bekleyebiliyor.

Bir Borca İdari Takip Uygulanması Zorunlu mudur?

Bir borcun ödenmemesi durumunda yapılacak işlem yasal takip sürecini başlatıp icra yolu ile borcu tahsil etmektedir. Bu yüzden idari takip uygulanması bir zorunluluk değil tamamen tercihten ibarettir. Bu yüzden bazı bankalar idari takip uygularken bazı bankalar ilgili dosya için direk yasal takip başlatırlar. Bu yüzden mevcut kredi ve kredi kartı borçlarını aksatmamak önemlidir.

Yasal Takip Nedir?

Yasal takip, borçlarını belirtilen yasal süreler içerisinde ödememiş kimselerden borç tahsil etmek için uygulanan kanuni bir işlemdir. Yasal takip daha çok banka gibi finansal kurumlar ile münasebet sonucu olabildiği gibi hizmet veya ürün satın alınan pek çok işletme ile de olabilmektedir.

Bir bankadan kredi veya kredi kartı kullanan bir kimse borcun son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde ödemezse bu borcun tahsilatı için bankanın yasal takip işlemi başlatma hakkı doğar. Fakat bazı bankalar bunun öncesinde kişi için idari takip başlatır ve borcu ödemesi için kişiye son bir şans daha verir. Fakat yinelemek gerekir ki bu idari takip sürecini her banka uygulamamaktadır.

İdari takip sonrası borcunu hala ödememiş kimseler için borcun tahsil edilmesi amacıyla bankalar yasal takip sürecine başvururlar. Kişinin bankada bulunan dosyası icra dairesine aktarılır ve anlaşmalı bir avukata teslim edilir. Bu aşamada mevcut borca avukat masrafları eklenir. Avukat, dosyanın mahkemeye aktarılmaması ve borcun tahsilatı için borçlu kişi ile irtibata geçer. Borçlu kişi ile avukat arasında bir ödeme planı oluşturulur. Eğer ki bir ödeme planı konusunda iki taraf anlaşamazsa veya borçlu kişi ödeme planına uymayıp borcunu ödemezse bu durumda kişinin dosyası icra mahkemesine aktarılır ve mahkeme kararı ile borcun faizli ve masraflı miktarı kadar maaşına, taşınmaz varlıklarına haciz gelebilir.

Konu ile ilgili daha fazla ayrıntı için şu konu başlıklarımızı inceleyebilirsiniz:

1-) “İdari Takip ve Yasal Takip Nedir”

2-) “Kredi Kartı Borcu Avukatlık Olursa”

3-) “Kredimi Ödeyemiyorum, Nasıl Yapılandırırım”

4-) “Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur”

5-) “Kredi Kartı Borcu Ödenmediğinde Yasal Takip Süreci Nasıl İşler”

Bu tür istenmeyen olumsuz durumlarla karşılaşmışsanız eğer büyük ihtimalle bankaların kara listesine gireceksinizdir ve yasal süre dolmayana kadar birçok bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanamayacaksınızdır. Konu ile ilgili şu bağlantımızı inceleyebilirsiniz: “Banka Kara Listesi Nedir Nasıl Çıkılır”

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ŞUAYİP ÖZDEMİR dedi ki:

    Ben şunu öğrenmek istiyorum mümkünse yasal vade olan 90 gün içersinde banka ihtarname ve icra işlemi yapmaz süreyi aştığından dolayı, bir kaç yıl geçtikten sonra icra yolu ile alacağını tahsil edebilirmi..?

    1. kaan dedi ki:

      edemez. zaman aşımı