Kampanya Bulucu

VOLVO XC90 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Volvo XC90 İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

İlk olarak 2002 yılında ortaya çıkan ve günümüze kadar yapılan makyajlarla güncellenen, SUV araç sınıfında yerini alan ve Volvo ailesinin en başarılı tasarımlarından olan XC90 modelinin dış tasarımını, iç tasarımını, teknik özelliklerini, sürüş dinamiklerini ve son olarak ise fiyat listesini sizlerle buluşturuyoruz. Aracın dış tasarım ve donanım özelliklerine baktığımızda SUV sınıfının başarılı tasarım araçlarından bir tanesi olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. Aracın dış tasarımındaki en önemli özellik aslında kalite hissinin bir hayli yüksek olması olarak karşımıza çıkmakta. Bunun yanı sıra Volvo ailesinin logosu aracın ızgarasının hemen üstüne eğik biçimde konumlandırılmış. Bu eğik biçimli logo aslında aracın dış tasarımına kendine has ve farklı bir özellik katmış diyebiliriz. Bunun yanı sıra T şeklinde oluşturulan ve DRL özellikli gündüz farları ile bir bütünlük gösteren ızgara ile araç son derece modern ve çağdaş bir hal almış.

Bu özelliklerin yanı sıra Volvo XC90 modelinde geniş bir gövde ile ön bölüm, yan tarafta yer alan farlara entegre edilen keskin ve dinamik çizgiler gibi özellikler aracın SUV sınıfından olduğunu bir kez daha kanıtlıyor ve ona spor bir ruh kazandırıyor. Bunun yanı sıra yan tasarımda da tıpkı ön tasarımdaki gibi dinamizm ve atiklik hakim. 22″ boyutuna kadar ulaşan jantlar ile birlikte aslında Volvo XC90 modeli SUV araç sınıf segmentindeki en güçlü ve başarılı araçlardan bir tanesi olarak araç piyasalarında yerini alıyor. Ayrıca Volvo ailesinin artık klasikleşmiş özelliklerinden olan aerodinamik özellikli dış hatlar Volvo XC90 modelinde de bulunmakta. Bu özellikler sayesinde hem rüzgardan kaynaklı olan enerji kayıplarını önleyebilir hem de çok daha tasarruflu yakıt tüketimi gerçekleştirebilirsiniz.

İç Donanım ve Tasarımı

Volvo XC90 iç tasarım

Volvo ailesinin XC90 modelinin iç donanım ve tasarım özellikleri aracın en az dış tasarım özellikleri kadar etkileyici şekilde oluşturulmuş. Öncelikle aracın iç mekanında dikkatleri çeken ilk şey kullanılan malzemelerin yüksek kalitedeki yapısı oluyor. Sevilen Volvo özelliklerinden olan bu özellik aracın iç mekanındaki kalite hissini arttıran unsurlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İç mekanda genellikle spordan ziyade daha lüks unsurlara yer verildiğini görebiliyoruz. Orta konsolun orta kısmına konumlandırılmış olan Sensus bilgi ekranı hem çok kullanışlı hem de araca farklı bir hava katıyor diyebiliriz. Ayrıca bu sistem hiçbir şekilde kumanda bulundurmadığından dolayı daha modern ve çağdaş olarak görülüyor.

Bu özelliklerin yanı sıra aslında XC90 modeli Volvo ailesinin iç mekan olarak en kaliteli araçlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta. Orrefors tarafından yapılan kristal vites kolu ile start/stop tuşu ve yine elmas kesim özellikli olarak oluşturulan ses kontrolleri gibi ayrıntılar aracın hem kalite hem şıklık hissini arttırıyor. Bunun yanı sıra hem ön tarafta hem de arka tarafta bulunan baş, diz ve omuz mesafeleri bir hayli geniş. Böylece ferahlık ve konfor anlamında XC90 modeli size bunu garanti ediyor diyebiliriz. Ayrıca araçta yerini alan koltuklar hem ikinci hem de üçüncü koltuklardaki yolcular için de yine aynı ferahlığı ve genişliği sağlıyor. Ayrıca yedi koltuklu Volvo XC90 modelinde tüm sevdiklerinize de yer bulabilirsiniz.

Tüm bu iç donanım ve tasarım özelliklerinin yanı sıra hem ön hem de arka kısımda yer alan ısıtmalı ve ergonomik tasarımlı koltuklar sayesinde tüm yolculuğunuz boyunca kesinlikle çok rahat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuklar için tasarıma entegre edilen yükseltici minder sayesinde ise hem güvenliği hem de konforu garanti altına alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Volvo XC90 modelinde uzaktan kumandalı ve hafızalı elektrikli ön koltuklar, elektrikli katlanabilir niteliğe sahip olan dış arka koltuk başlıkları, elektrikli yan destekler, ön koltuk havalandırması gibi donanımlar da yer almaktadır. Ayrıca arka orta kol dayama kısmında ise bardaklıklar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ikinci koltuk sırasında eşya cepleri ile ön camda yer alan bilet tutucu da bulunmaktadır.

Tüm bu özellikler haricinde IAQS olarak bilinen iç hava kalitesi sistemi, isteğe bağlı olarak iki ya da dört bölgeli klima sistemi, ön tarafta yer alan havalandırma sistemi, son iklimleme, ayarlanabilir niteliğe sahip olan arka hava kapakları gibi donanımlar da tasarımda yerini almıştır. Tüm bunların yanı sıra klimalı torpido gözü, kabin filtresi, koyu renkli arka camlar, ısıyı azaltan ön cam da araçta bulunan unsurlardandır. Ayrıca Volvo XC90 modelinde yer alan panoramik tavan ise aracın iç mekanındaki ferahlık duygusunu genişleten bir özellik olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca tasarımda ısıtmalı ön cam, ısıtmalı direksiyon simidi, orta gösterge ekranı, direksiyon simidi düğmeleri, aydınlatmalı makyaj aynaları, yol bilgisayarı, dış sıcaklık göstergesi gibi unsurlar da yer almaktadır.

Tüm bu özelliklerin haricinde sürücü odaklı biçimde hazırlanmış olan ve otomatik kararan iç ve dış aynalar, sürücü tarafından ayarlanabilir hidrolik direksiyon, otomatik kararan iç dikiz aynası, hıza bağlı hidrolik direksiyon, ön far yükseklik ayarı ile ek elektrik prizi gibi özellik ve donanımlar da yine Volvo ailesinin XC90 modelinin tasarımına uygun biçimde entegre edilmiştir.

Teknik Özellikleri

Volvo XC90 teknik özellikleri

Volvo ailesinin XC90 modelinin teknik özelliklerine baktığımızda ise aracın en az iç ve dış tasarım özellikleri kadar iyi düzeyde ve yüksek performansta olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

  • Aracın motor özelliklerine baktığımızda; motor DOHC, 16V, turbo + elektrik, motor hacmi 1969 cc, silindir adedi 4, maksimum güç 320 HP 5700 d/d + 87 HP, maksimum tork 400 Nm 2200 d/d + 240 Nm şeklinde olduğunu görüyoruz.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda ise; 0-100 km/s hızlanma 5,1 s, maksimum hız 230 km/s şeklindedir.
  • Aracın fren özelliklerine baktığımızda ise; ön 366 mm hava kanallı disk, arka ise 340 mm disk şeklindedir.
  • Aracın yakıt özelliklerine bakarsak; yakıt türü benzin, yakıt tüketimi şehir içi 6,3 l/100 km, şehir dışı 4,4 l/100 km, ortalama ise 5,7 l/100 km şeklindedir. Ayrıca aracın CO2 emisyonu 149 gr/km biçimindedir.
  • Son olarak aracın boyut özelliklerine baktığımızda ise; uzunluk 4950 mm, genişlik 2008 mm, yükseklik 1776 mm, dingil mesafesi 2984 mm, bagaj hacmi 723-1886 lt, yakıt depo kapasitesi 71 lt, boş ağırlık 2050 kg ve son olarak lastik boyutunun ise 275/45 R 20 biçiminde olduğunu görüyoruz.

Sürüş Dinamikleri

Volvo markasının XC90 modelinin sürüş dinamiklerine, performansına ve yol tutuş özelliklerine baktığımızda ise araç SUV sınıf segmentinde yer almasına rağmen aslında yol tutuşu ve performansı gayet başarılı ve atik. Değişebilir sürüş modu sayesinde XC90 modelini isterseniz daha yumuşak ve konforlu, isterseniz de daha sert, keskin ve sportif biçimde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra her yol koşuluna ve şekline uyum sağlayan süspansiyon sistemi sayesinde aslında Volvo XC90 modeli ile her yer çok kolay ve çok yakın. Bunun yanı sıra yoldan gelen darbeleri kolaylıkla emebilen Volvo XC90 modeli, iç mekana dışarıdan gelen ve sürücünün konsantrasyonunu bozan rüzgar uğultusu, motor sesi, trafik gürültüsü gibi sesleri yansıtmıyor. Ayrıca virajlarda da direksiyon sisteminin etkili geri bildirimi ve hassasiyeti ile mükemmel performans gösteriyor. Bu özelliklerin yanı sıra sürüş dinamiklerini, yol tutuşu ve performansı etkileyecek olan güvenlik özellikleri de Volvo XC90 modeline entegre edilmiştir. TPMS olarak bilinen lastik basıncı izleme sistemi, EBL yani acil fren barı, devrilmelere karşı koruma sistemi, arka çarpışma uyarı sistemi, WHIPS olarak bilinen boyun zedelenmesi koruma sistemi, DAC olarak bilinen sürücü uyarı kontrolü, LKA yani şerit koruma yardımcısı, AHB yani aktif uzun far gibi donanımlar da tasarımda yer almaktadır. RSI yani yol işareti bilgileri ile BLIS yani kör nokta bilgi sistemi ile CTA yani yan trafik uyarısı gibi donanımlar da modelde bulunmaktadır.

Volvo XC90 Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.