Kampanya Bulucu

Vodafone’dan Gizli Numara ile Arama Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda, cep telefonuyla çağrı yapan tarafın, aradığı kişi tarafından numarasının görüntülenmemesini istemesi söz konusu olabilir. Bu noktada telefonların gizli numara özelliğinden faydalanılabilir. Numara gizleme olarak tanımlanabilecek bu özellik sayesinde, aranan tarafın kim olduğundan ve kullandığı operatörden bağımsız olarak ekranında arayan kişinin telefon numarası gözükmez.

Gizli Numara Özelliği Nasıl Aktif Hale Gelir?

Vodafone numara bilgilerini gizleme işlemi için kullanıcıların farklı seçenekleri bulunuyor.

  • Bunların ilki hat alımı sırasında doldurulan form üzerinde bulunan numara gizleme özelliğini aktif hale getirmektir.
  • İkinci seçenek ise müşteri hizmetlerini arayarak kullanılan numaranın gizlenmesi yönünde talep bildirimi yapmaktır. Görüşme sonrasında numara bilgisi artık karşı tarafın göremeyeceği bir şekilde ayarlanmış olur.
  • Yukarıda anlatılan yöntemlerin dışında Vodafone merkezlerinde numara gizleme işlemi yapılabilir.
  • Anlık numara gizlemek içinse çok basit bir yöntem bulunuyor. Bu işlemi uygulamak için aranacak telefon numarasının başına sadece #31# eklemek yeterlidir. Yani numara #31# 05…. şeklinde devam eder ve ardından arama tuşuna basılır. Bu tek seferlik bir çözümdür. Ancak bazı durumlarda aynı numara bir süre sonra arandığında da numara gizleme özelliğinin aktif olduğu görülebilir. Bunun için öncelikle arama kaydında bulunan gizlenmiş aramayı silip ardından tekrar arama yapmak gerekir.

Gizli numaradan gelen çağrıları engelleme özelliği ücretsizdir. 

Gizli Numara Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Gizli numara özelliği olan hatların bu özelliğini kapatmak da aktif hale getirmek kadar basittir. Vodafone gizli numara kapama için aynı şekilde müşteri hizmetleri, Vodafone merkezleri kullanılabilir. Her iki platforma da yapılacak talep sonrasında hattın gizli numara özelliği kaldırılacaktır.

Bazı GSM kullanıcıları kendilerine gizli numaralardan gelen çağrıları otomatik olarak engellerler. Bu kişilere gizli numara özelliği olan bir hat ile arama yapıldığında operatör kişinin özel numaralardan gelen çağrıları kabul etmediği yönünde bir uyarı verir. Bu durum ise hat sahibinin numara gizleme özelliğini kaldırmasını gerektirebilir.

GSM numaralarında numara gizleme özelliği istenildiği zaman pasif, istenildiği zaman aktif hale getirilebilir.

Özel numaralardan gelen çağrıları engellemek içinse Vodafone merkezleri ve müşteri hizmetlerinin yanı sıra online self servis kanalı ve SMS seçenekleri kullanılabilir.

Gizli numaralardan gelen çağrıları SMS aracılığıyla engellemek için;

  • GIZLI KAPAT yazdıktan sonra 7046’ya mesaj yollanır. Bunun için doğrudan 7046 da aranabilir.
  • Aynı şekilde GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj yolladıktan ya da 7046’yı aradıktan sonra gizli numaradan gelen çağrıların alınması mümkün olur.

Gizli numaradan gelen çağrılar engellenmiş bile olsa yurt dışından numarasız gelen çağrılar, analog santrallerden yapılan aramalar ve PBX’lerden gelen aramalar engellenemez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.