Kampanya Bulucu

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır? Otomatik BES İptal

Emeklilik döneminde vatandaşlara ek bir gelir imkanı sunması amacıyla yürürlüğe giren bireysel emeklilik sistemi, zorunlu bir şekilde otomatik olarak başlatıldığı için pek çok vatandaş tarafından henüz benimsenemedi. Maaşlarının bir kısmının otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine gitmesini istemeyen vatandaşlar, BES iptalinin nasıl yapılacağını merak ediyorlar.

2017’den bu yana yürürlükte olan ve hem kamu hem de özel sektörde çalışan ya da işe yeni başlayan 45 yaşını doldurmamış kişilerin bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak dahil edilmesi, çalışanları tasarrufa teşvik ediyor ve sunduğu katkı payları ile katılımcıların karlı ayrılmasını sağlıyor. Bununla birlikte bireysel emeklilik sistemine ilgi duymayanlar ya da bir sebepten ötürü ayrılmak isteyenler herhangi bir kayıp yaşamadan sistemden çıkıp birikmiş paralarını geri alabiliyorlar.

Vakıfbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Vakıfbank otomatik BES iptali için birçok yöntem bulunuyor. Katılımcılar bunlardan herhangi birisini seçerek Vakıfbank bünyesinde yer alan Vakıf Emeklilik hizmeti içerisindeki bireysel emeklilik sözleşmelerini sonlandırabilir ve birikmiş paralarını geri alabilirler.

1. SMS ile BES iptali

Vakıfbank bireysel emeklilik iptali için kısa mesaj yöntemini kullanabilirsiniz.

 • Cep telefonlarınızın kısa mesaj bölümünü açarak büyük harflerle “VEML” yazıp bir boşluk bırakın ve T.C. kimlik numaranızı yazıp yeniden bir boşluk bıraktıktan sonra “CAYMA” yazın ve son bir boşluk daha bırakıp doğum tarihinizi gün.ay.yıl şeklinde yazıp 4933’e SMS formatıyla mesajınızı iletin. Örnek vermek gerekirse mesaj şu formatta olmalıdır: VEML 12345678901 CAYMA 01.01.1985
 • Bu mesajı ilettikten sonra tarafınıza gönderilecek bilgilendirme mesajını okuyup işlemi onaylamanız halinde “EVET” yazıp mesajı cevaplamanız gerekecektir.

2. Telefon ile BES iptali

Vakıfbank bireysel emeklilik otomatik katılım iptali işlemlerinizi telefon aracılığıyla bankayla iletişime geçerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Banka tarafından otomatik BES için açılmış olan 0850-222-9-657 numaralı çağrı merkezini arayarak ya da 444-9-237 veya 0850-222-9-237 numaralı Vakıf Emeklilik kuruluşunun çağrı merkezi ile iletişime geçerek cayma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezine bağlandığınız zaman müşteri temsilcisine otomatik bireysel emeklilik sisteminde artık bir katılımcı olmak istemediğinizi belirtmeniz halinde işlemler başlayacak ve başvurunuzun sonucu size iletilecektir.

3. Şubeye giderek BES iptali

Size en yakın Vakıfbank ya da Vakıf Emeklilik şubelerinden herhangi birisine giderek yetkili kişiye bireysel emeklilik sisteminden caymak istediğinizi ve birikmiş paralarınızın iadesini talep ettiğinizi söyleyebilirsiniz.

Şartların uygun olması halinde buna ilişkin işlemler gerçekleştirilecek ve sonuç tarafınıza iletilecektir.

4. İnternet üzerinden BES iptali

Vakıfbank müşterisi olup otomatik bireysel emeklilik sistemi iptali gerçekleştirmek isteyenler için Vakıf Emeklilik’in resmi web sitesi aracılığıyla işlemleri ücretsiz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Bu süreçte gerekirse çağrı merkezinden de destek alınabilir.

 • Vakıf Emeklilik bünyesindeki otomatik bireysel emeklilik katılımınızı iptal etmek istiyorsanız ilk olarak yazının en alt kısmında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayarak kurumun resmi sayfasını açın.

 • Sağ üst bölümde yer alan “online işlemler” bölümüne tıklayın.

 • Online işlemler menüsüne tıkladıktan sonra otomatik olarak açılan alt menüde yer alan OTOMATİK BES ŞUBE (İPTAL) yazılı bölüme tıklayın. Bu menüdeki diğer bölümler aracılığıyla da sistemde kayıtlı başka hizmetiniz varsa ona ilişkin işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bu sayfaya ilk defa girmeniz halinde karşınıza internet şubeye nasıl giriş yapacağınıza dair bazı uyarılar ve bilgi metinleri çıkacaktır. Bunları okuduktan sonra sağ alt bölümde yer alan “kapat” butonuna tıklayabilirsiniz.

 • Vakıf Emeklilik internet şubesine giriş yapmak için müşteri numarası ya da T.C. kimlik numarası ile birlikte güvenlik kodunuzu girmeniz gerekir.
 • Eğer güvenlik kodunuzu hatırlamıyorsanız giriş formunun hemen altında yer alan bölüme tıklayarak güvenlik kodunun size SMS ya da e-posta ile iletilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Daha sonra size SMS ya da e-posta aracılığıyla iletilen güvenlik kodunu girip “giriş yap” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme girdikten sonra “sözleşmelerim” menüsüne gelip var olan sözleşmenizi görebilir ve aynı menüyü kullanarak cayma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu işlemin ardından yaklaşık on günlük bir süre içerisinde otomatik bireysel emeklilik için sizden kesilmiş olan paralar maaş hesabınıza geri yatırılacaktır.

Vakıfbank bireysel emeklilik sisteminden çıkma işlemi için TIKLAYINIZ!

Diğer bireysel emeklilik kurumlarının iptal işlemleri hakkında bilgi almak için TIKLA!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.