Kampanya Bulucu

Uzun Vadeli Konut Kredisi Çekerek Ev Almak Avantajlı Mı

Hesabını bilen tüketicilerin en sık sorduğu “uzun vadeli konut kredisi çekerek ev almak avantajlı mı” sorusunu yanıtlamak istedik. Özellikle büyük şehirlerde giderek yükselen emlak fiyatları ve çalışma hayatının da yoğunlaşması bir araya gelince, konut kredilerine olan talep artıyor. Ayrıca bankacılık alanındaki yasal düzenlemeler ve dilimize “tutsat” olarak geçirilen “mortgage” hizmeti de birçok tüketicinin geniş ve konforlu ev hayali kurmasını sağlıyor. Ancak bilinçli finansal kararlar almak, her zaman için hayallerden çok rakamlarla ilgilenmeyi gerektirir.

Öncelikle Durumunuzu Değerlendirin

Sizlere ilk ve en önemli önerimiz, kredi çekmeyle ilgili en ufak bir plan dahi yapmadan önce ayrıntılı bir durum analizi ve finansal planlama yapmanız yönünde. Gelir durumunuzu, ek gelirlerinizi ve ödeme gücünüzü iyi hesaplayın. Uzun vadeli bir kredi yükünün altına girmek, sandığınızdan kolay olmayabilir. Bu noktada birçok tüketicinin hatası, gelir durumlarını hesaplarken acil ve beklenmedik harcamalar için esneme payı ayırmamaktır. Yapılan araştırmalar, uzun vadeli kredilerini ödeyemeyip evlerini kaybeden tüketicilerin yaklaşık %90’lık diliminin, kredi alırken hesaplarını “ucu ucuna” yaptıklarını göstermektedir.

Durum değerlendirmesinin ikinci aşaması ise, ihtiyaçlarınızı ortaya koymak olmalıdır. Neden bir ev satın almak istiyorsunuz? Alacağınız evin size getirilerini ve götürülerini bir liste halinde yazıp, ailecek üzerinden geçmek ufkunuzu genişletecek bir egzersiz olabilir. Çocuklarınızın okullarına veya eşinizin iş yerine yakın olduğu için bir ev satın almak ilk bakışta çok mantıklı gelebilir. Ancak uzun vadeli bir kredinin faiz yükü de ağır olacaktır. Yalnızca bu faiz yükünün bir kısmı ile dahi, istediğiniz evi birkaç yıllığına kiralamanız mümkün olabilir.

Şu konu başlığımızı da incelemek faydanıza olabilir: “Krediyle Ev Almak Mantıklı Mı”

Kredinizi Hafifletmeye Çalışın

Uzun vadeli bir konut kredisini bütçeniz için daha “mantıklı” hale getirmenin en etkin yolu, krediyi hafifletmektir. Halihazırda bir eviniz varsa bunu satışa veya kiraya çıkarmak arasında tercih yaparken, daha düşük miktarlı bir kredinin daha az faizi olacağını unutmayın. Ayrıca elinizde kredinizi hafifletmek için kullanabileceğiniz arsa, tarla veya araç varsa bunları da değerlendirmelisiniz. Yalnız bu noktada, birçok “iştahlı” tüketicinin yaptığı hataya düşüp, ihtiyacınız olan gayrımenkul veya araçları satmamalısınız. Arabanızı satıp yeni bir ev aldıktan sonra iş yerine servisle gitmek, psikolojinizi altüst edebilir. Ama bir evde iki arabanız varsa, bunların sayısını bire indirebilirsiniz.

Kısacası, satın alacağınız evin tutarının ne kadar daha düşük bir kısmı için kredi kullanırsanız, o kadar mantıklı bir iş yapmış olursunuz diyebiliriz.

Alternatifleri Değerlendirin

Uzmanlar, başarılı ve başarısız finansal kararlar arasındaki temel farkın bilgi ve araştırma düzeyi olduğunu belirtiyorlar. Yani hayatı boyunca doğru yatırımlar yaparak ekonomik gücünü arttıran bireyler, aslında daha “akıllı” değiller; yalnızca daha çok araştırıyorlar ve ince eleyip sık dokuyarak karar veriyorlar.

Uzun vadeli bir konut kredisi çekerek ev almayı düşünüyorsanız, alternatiflerinizi çok iyi değerlendirmelisiniz. Alternatiflerden kastımız, hem alacağınız ev hem de çalışacağınız banka ile ilgilidir. Yani,

1-) Evi Seçerken: Almayı düşündüğünüz evin bir kilometre ilerisinde yeni başlayan bir inşaat olduğunu ve %30 lansman indirimi sunulduğunu sonradan öğrenirseniz, çok pişman olursunuz. Bu örnek biraz uç gelebilir, ancak sizlere “ben bu eve âşık oldum illa ki alalım”  duygusuna kapılmamanızı ve soğukkanlı düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki bankanız perdelerinizin rengine değil, bordronuzun rakamlarına bakacaktır.

2-) Banka Seçerken: Her zaman belirttiğimiz gibi, kredi alma kararını net biçimde verdikten sonra yapmanız gereken şey, derinlemesine bir araştırmadır. Hiç beklemediğiniz bir banka size en uygun koşulları sağlayabilir. Ancak konut kredilerine özel olan bir durum daha var: Zamanlama. On yıllık, hatta daha uzun vadeli bir kredi çekecekseniz, bunu altı ay veya bir yıl sonra yapmanız hayatınızda çok büyük bir değişiklik oluşturmayacaktır. Ancak özellikle de ülkemizde yaşanan siyasi ve finansal çalkantıları göz önünde bulundurduğumuzda, doğru bir zamanlama yapmak hayati önem taşımaktadır. Faizlerin en düşük olduğu dönemleri yakalamak için uzmanların analizlerini yakından takip edin ve acele etmeyin.

Son Olarak;

Uzun vadeli konut kredilerinde en sık yapılan hatalardan biri de, kredi sürerken veya biter bitmez evin değerlenmesi sonucunda kâr elde ederek satış yapma hevesine kapılmaktır. Öyle ki, bu heves ABD’de yaşanan mortgage krizinin temel tetikleyicisi olmuştur. Ev almak her ne kadar ilerleyen zamanlarda iyi bir satış fırsatı yakalanması mümkün olan bir yatırım olsa da, tüm finansal hayatınızı bu ihtimale bağlamamalısınız.

Satın alacağınız evin değer kazanması ve kârlı biçimde satarak yeni bir ev alma ihtimalinizi, bir plandan çok bir “bonus” olarak görmelisiniz. Ayrıca her ne kadar ülkemizdeki büyük şehirlerde emlak fiyatları halen artış trendinde olsalar da, uzun vadede evinizin değerinin düşebileceğini de hatırlatıyoruz.

Bu konuda daha detaylı yönlendirme için şu konu başlığımızı da mutlaka incelemelisiniz: “Konut Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir”

Tüm bu durumları göz önünde bulundurduğunuzda, sizin için neyin “mantıklı” olacağına en iyi kararı yine sizin vereceğinizi biliyoruz. En doğru kararları almanızı, kredinizi rahatlıkla ödeyebilmenizi ve evinizde huzur içinde oturabilmenizi diliyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.