Kampanya Bulucu

Turkcell PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Her GSM hattına özgü PIN ve PUK kodları vardır. Bu kodlar hat sahibine GSM şirketi tarafından verilir. 4 haneli olan PIN kodu PIN1 ve PIN2 olmak üzere ikiye ayrılır. PIN1 koduna, hattın kullanıma açılması esnasında ihtiyaç duyulur. Bu kod daha sonra telefon ayarlarından değiştirilebilir. PIN2 kodu ise telefonun bazı ayarlarını aktifleştirip SIM kartın kullanımını sınırlamak için gereklidir. Bu kodların 3’er kez yanlış girilmesi halinde SIM kart geçici bir süreliğine bloke olur. Bu durumda GSM şirketlerinin en çok karşılaştığı sorulardan biri olan PIN kodum bloke oldu ne yapabilirim probleminin çözümü için PUK koduna ihtiyaç duyulur. 

PUK Kodu Nedir?

 • PUK kodu, PIN kodunun yanlış girilmesi sebebiyle oluşan blokeyi kaldırmak için ihtiyaç duyulan şifredir.
 • PUK kodu 8 hanelidir ve değiştirilemez. Her SIM kartta PUK1 ve PUK2 olmak üzere iki farklı PUK kodu mevcuttur. PUK kodu öğrenme işlemi her operatör için farklıdır.
 • Eğer SIM kart, PIN1 kodunun yanlış girilmesi dolayısıyla bloke olmuşsa PUK1, PIN2 kodunun yanlış girilmesi dolayısıyla bloke olmuşsa PUK2 koduna ihtiyaç duyulur.
 • PUK1 kodunun 10 kez yanlış girilmesi halinde SIM kart kalıcı olarak bloke olur. Bu durumda SIM kartın değiştirilmesi gerekir.
 • PUK2 kodunun 10 kez yanlış girilmesi halinde SIM kartın PUK2 koduyla ilgili işlevleri bloke olur. Bu durumda da SIM kartın değiştirilmesi gerekebilir.

Turkcell PUK Kodu Öğrenme

1. Turkcell Hesabım sayfasından PUK kodu öğrenme

 • Bunun için Turkcell’in ana sayfasının sağ üst köşesinde yer alan giriş bölümünden sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş butonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda GSM numarası ve Turkcell şifresi boşlukları doğru bir şekilde doldurulduktan sonra giriş yap yazısına tıklanmasıyla birlikte sisteme giriş yapılabilir.

turkcell hesabım giriş

 • Daha sonra ana menünün altında yer alan Hesabım sayfasının sol tarafındaki ayarlarım bölümüne tıklamalısınız.

hesabım sayfası

 • Ayarlarım sekmesinin altındaki “Hat ayarlarım” bölümüne girip “Güncelle” butonuna tıklamalısınız.

ayarlarım

 • Bu sekmedeki “PUK Numaram” başlığı altında PUK kodunuz yazacaktır.

Puk kodu

Turkcell hesabım sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

2. Turkcell Yardım sayfasından PUK kodu öğrenme

 • Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra açılan yardım sayfasında yer alan “Daha fazla Yardım” menüsünün altındaki “PUK sorgulama” başlığına tıklamanız gerekiyor.

yardım

 • Bu sayfada istenen bilgileri girerek PUK kodunuzu öğrenebilirsiniz.

puk sorgulaama

PUK kodu sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ.

3. Turkcell müşteri hizmetleri aracılığıyla PUK kodu öğrenme

Yukarıdaki yöntemler dışında Turkcell müşteri hizmetlerine bağlanarak da PUK kodunu öğrenmek mümkündür. PUK kodunuzu bu şekilde öğrenmek istiyorsanız 532 çağrı numarasını arayıp, sizinle ilgilenen müşteri temsilcisine PUK kodunu öğrenmek istediğinize dair talebinizi bildirerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Turkcell Müşteri Hizmetlerini Aramanız Gerekirse: Turkcell Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.