Kampanya Bulucu

Turkcell’den Gizli Numara ile Arama Nasıl Yapılır?

Cep telefonları yaşamımızda çok önemli bir yer teşkil etmeye başladı. Gerek iş amaçlı gerekse de özel amaçlarla kullanılan cep telefonlarının temel kullanım amacı ise insanlarla iletişime geçmek. İnsanların bu ihtiyacını gidermek adına hizmet veren çeşitli GSM operatörleri mevcut. Ülkemizin en eski GSM operatörlerinden biri olup en fazla sayıda kullanıcıya sahip olan Turkcell’in diğer hizmet sağlayıcıları gibi müşterilerine sunduğu çeşitli imkanlar bulunuyor. Bu imkanlardan bir tanesi de cep telefonu numarasını gizleyerek arama yapabilmek.

Cihaz Üzerinden Numara Gizleme

Telefondan telefona kimi ifade farklılıkları görülebilmekle birlikte numara gizleme adımları genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Cihazınızın ayarlar bölümüne girin.
  • Çağrı ayarları seçeneğine basın.
  • Ek ayarlar kısmında numara gönderimi seçeneğini numarayı gizle olarak işaretleyin.

GSM Operatörü Aracılığı ile Numara Gizleme

Turkcell, numarası görünmeden arama yapmak isteyen kullanıcılara 2 farklı seçenek sunmaktadır.

1. Turkcell Hesabım uygulamasında numara gizleme

Turkcell tarafından müşterilerine sunulan numara gizleme seçeneklerinden ilki için www.turkcell.com.tr adresi üzerinden Ayarlarım- Hat Ayarlarım kısmına girilir.

  • İkinci adımda ise aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü üzere hat ayarlarım kısmından numara gizleme işlemi gerçekleştirilir.

2. Arama esnasında numara gizleme

Daha basit olan yöntem ise arama yapmadan önce aranacak olan numaranın başına #31# işaretini yazmaktır.

Örnek: #31#05322221133 kombinasyonuyla arama yapıldığında aranan kişi arayanın kimliğini göremez.

Üstte ifade edilen her iki biçimde de numara nasıl gizlenir sorusunun yanıtı ayrıntılı olarak verilmiştir. Her iki işlem de hem faturalı hem faturasız hatlarda uygulanabilir. İki türlü de yapılacak işlemler aynıdır.

Gizlenen Numaranın Açılması

Turkcell numaramı gizliden çıkarma işlemi için ise yapılması gereken yukarıda belirtilmiş olan, cihaz üzerinden yapılan işlemin tam tersidir. Yani cep telefonunun çağrı ayarları bölümünde bu sefer numaramı gizle seçeneği yerine göster seçeneği işaretlenmelidir. 

Eğer #31# seçeneği ile arama işlemi ile yapılmış ise bir şey yapmaya gerek yoktur. Zira bu işlem sadece yalnızca söz konusu arama için numaranın gizlenmesini sağladığından #31# işaretlerinin kullanılmaması yeterlidir.

Ama şayet www.turkcell.com.tr’ye giriş yapıp Hesabım kısmındaki hat ayarları bölümünden numara gizleme işlemi yapılmış ise bu durumda bu seçeneğin iptal edilmesi gerekmektedir.

Burada önemli olan husus hangi yöntem ile cep telefon numarası gizlendi ise kafada soru işareti kalmaması için Turkcell numara gizleme açma işleminin aynı yöntem üzerinden gerçekleştirilmesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.