Kampanya Bulucu

Trafik Sigortası Neleri Kapsar

Trafik sigortası neleri kapsar? Bir kaza sonrasında bu sigorta beni nasıl bir güvenceye alır? Trafik sigortası hangi teminatları kapsar? İşte bu yazımızda, sizlere Trafik Sigortası ile ilgili detayları vererek, aklınızdaki soru işaretlerini silmek istiyoruz.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu trafik sigortası nedir: Herhangi bir trafik kazasında kazayı yapan kişinin değil de, karşıdaki kişinin zararını karşılamaya dönük bir sigorta çeşididir. Bunun dışında Trafik Sigortası yolda gerçekleşen kazayla hiç bir alakası olmadığı halde bu kazadan zarar gören 3. şahısların zararını da karşılar.

Bizlerin kısaca Trafik Sigortası dediğimiz sigortanın gerçek adı ”Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk / Mesuliyet Sigortası (ZMMS)”dir.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Hepimizin bildiği gibi Trafik Sigortası yaptırılmadan aracın trafiğe çıkması yasaktır.

Her sene süresi bittiğinde yenilenmesi gerekir. Trafik Sigortası yenilenmemişse araç trafikten men edilir. Trafik sigortasını her yıl yenilemek zorunludur.

Trafik Sigortası ücreti araçtan araca değişeceği gibi, kişiden kişiye göre de değişir. Örneğin; aynı model – aynı renk – aynı motor gücüne sahip ve aynı fiyattaki iki aracın Trafik Sigortası bedeli; araç sahibinin kaza sicilinden dolayı ya da yaşından ötürü farklılık gösterebilir. Her aracın trafik sigortası bedeli belirli formüller altında her yıl yeniden hesaplanır.

Trafik Sigortası Olası Bir Kaza Durumunda Size Ne Gibi Bir Fayda Sağlar?

trafik sikortası hangi kazaları kapsar öder

Bir kaza başınıza geldiğinde ve sorumlusu siz iseniz karşı tarafın hasarlarını karşılamak durumunda kalırsınız. İşte bu durumda Trafik Sigortanız sizin yerinize karşı tarafın zararını karşılar. Ancak bilmemiz gerekiyor ki Trafik Sigortası’nın karşılayacağı hasar miktarının üst sınırı vardır. Bu sınıra kadar olan hasarların tamamını karşılar. Eğer karşı tarafın hasarı üst sınırı geçmişse Trafik Sigortanız sadece üst sınıra kadar olan kısmı karşılar, gerisine karışmaz.

Her aracın Trafik Sigortası’nın belirlediği üst sınır değişiklik gösterebilir.  Bu üst sınır poliçenizde belirtilir. Poliçenizi inceleyerek bu sınırı öğrenebilirsiniz. Ayrıca trafik sigortanız, karşı tarafın bir kaza sonrası sizden isteyeceği haksız taleplere karşı da, sizin hakkınızı savunur.

Mesela bir kazadan ötürü karşı tarafa, Trafik Sigortanız hiç bir manevi tazminat ödemekle yükümlü değildir. Karşı taraf böyle bir talepte bulunduğu zaman, zararlarını siz değil de sigortanız karşılamak zorunda olduğundan dolayı Trafik Sigortanız sizin adınıza sizin hakkınızı da savunur.

Trafik Sigortam Her Yerde Zararı Karşılar Mı?

Şunu bilmeniz gerekiyor ki aracınızla yurt dışında bir kaza yaptıysanız maalesef trafik sigortanızın sizin için yapabileceği hiç bir şey yoktur. Sadece Türkiye sınırları içerisinde karşı tarafın zararını karşılamakla yükümlüdür.

Yaptırdığım Trafik Sigortası Ne Zaman İşleme Konulur?

Trafik Sigortanızı yaptırdığınız gün saat 12.00 itibari ile aracınız sigortalı demektir. Bir yıl sonra saat tam 12.00’de bu sigortanız sona erer ve yenilemek zorunda kalırsınız. Trafik Sigortanızın bitiş gününden çok daha önce dilerseniz bu süreyi uzatabilirsiniz.

Trafik Sigortası Peşin Mi Ödenir? Taksitli Ödeme İmkanım Var Mı?

Trafik Sigortası bedelinizi peşin yatırabilirsiniz. Taksitli ödemek istiyorsanız dörtte birini peşin ödemeniz gerekir.  Geri kalan kısmını taksitlere böldürebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu vardır: Taksitleri ödemediğiniz durumlarda, Trafik Sigortanız iptal edilebilir, aracınız da trafikten men edilebilir.

Trafik Sigortası Yaptırıldıktan Sonra Satılan Bir Aracın Sigortası Hala Devam Eder Mi? Nasıl?

Trafik Sigortası devam ederken araç başka birine satıldığı takdirde, yeni araç sahibinin yaşı – daha önce kazaya karışıp karışmadığı gibi durumlar göz önüne alınır. Aracın hasar kaydı gibi bilgileri de yeniden hesaplanır. Çünkü sigortadan sonra araç bir kazaya uğramış olabilir ya da üzerinde değişiklik yapılmış olabilir. Bu hesaplamalardan sonra, araç için yeni bir trafik sigortası bedeli çıkartılır. İlk yapılan sigorta ücreti ile arasında bir fark varsa, taraflarca bu fark karşılanır ve sigorta aynen devam eder. Eğer aracın sigortasının bitimine örneğin 6 ay kaldıysa, bu yeni ücret kalan 6 ay üzerinden yapılır ve karşılıklı farklar bu 6 ay üzerinden ödenir. Yapılmış olan sigortanın son bitiş tarihi de değişmez.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.