Kampanya Bulucu

Trafik Kazası Sonrası Kasko ve Sigorta İşlemleri

Kasko: trafik kazası, yangın, çalınma gibi herhangi bir durumda araçlarda oluşabilecek hasarların giderilmesine ilişkin düzenlenen bir kara taşıtları sigortasıdır. Kasko sigortası, kişilerin veya kurumların isteği doğrultusunda yapılır. Yasal herhangi bir zorunluluk içermemektedir.

Kasko Neleri Kapsar?

Kasko sigortas; başlıca trafik kazaları, çalınma ve yangın hasarlarından oluşmaktadır. Bunların yanı sıra son düzenlenen kasko poliçelerine göre; sel, deprem, heyelan vb. olayların araçlar üzerinde oluşturabileceği hasarların da giderilmesi teminatları kasko sigortası kapsamına girmiştir.

Kasko sigortası kapsamında bulunan maddeler, toplu halde sigorta poliçesinde yer alabilmektedir. Ayrıca bazı şirketlerce ayrı ayrı kasko sigorta işlemleri de yapılabilmektedir. Kasko sigortası genel olarak yurtiçindeki durumları kapsar. Bu durumda yurtdışında aracın herhangi bir zarara uğramasında kaskolar mesul tutulamaz. Fakat yurtdışı kasko poliçeleri düzenleyen şirketler de mevcuttur.

Araçların orijinal parçalarının değiştirilmesi veya ek parça eklenmesi durumunda parça kaynaklı oluşabilecek zararlar, kasko sigortası kapsamına girmez. Bu durumun sigorta kapsamında bulunabilmesi için imzalanan sigorta poliçesinde ek olarak belirtilmesi gerekir.

Trafik Kazası Sonrası Kasko İşlemleri

Trafik kazası sonrasında yapılan kasko işlemleri birkaç aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle kaza anından hemen sonra kazaya ilişkin kaza tespit tutanağı tutulması gerekir. Kasko şirketlerinin, araçlarda oluşan hasarları karşılamasında bu tutanak önemli derecede rol oynar.

Kaza Tespit Tutanağı

kaza sonrası sigorta kasko işlemleri

Kaza tespit tutanağı, 2008 yılına kadar trafik polisi tarafından tutulan bir tutanaktı. Daha sonrasına yapılan yasal düzenlemelere göre kaza vakasında bulunan araç sahiplerince tutulması gerektiğine karar verilmiştir. Bu tutanak, araçların kaza anındaki konumunu ve hasar derecelerini belirlemek adına düzenlenir. Tarafların bu formu doldurması ve karşılıklı olarak imzalaması gerekir.

Kaza tespit tutanağında; kaza yapan araç özellikleri ve sahipleri, kazanın konumu ve tarihi, kaza yerinin özellikleri, kroki ve sürücülerdeki hata oranları gibi maddeler yer almaktadır. Bunlara ek olarak çekilebilecek fotoğraflar da durumun daha net ve doğru değerlendirilebilmesi açısından önem arz eder.

Kasko Hasar Tespiti

Kaza sonrasında hasarların karşılanması adına sigorta şirketine başvurulmalıdır. Bu başvuru kaza anında tutulan kaza tespit tutanağının imzalı kopyası ile gerçekleştirilir. Bu bilgiler doğrultusunda şirket tarafından durum değerlendirmesi yapılarak hata oranları ve durum tespiti yapılır. Şirket ilgili konuda herhangi net bir sonuca varamazsa kazaya ilişkin oluşturulan hasar dosyası, kaza tespit tutanağı değerlendirme komisyonu adlı birime aktarılır. Son karar bu kurumda verilir.

Hasar Dosyası Oluşturma

Hasar dosyası, kazaya ilişkin verilerin bulunduğu bir belgeler bütünüdür. Kişiler, kaza sonrası hasarların kasko şirketi tarafından karşılanması adına aşağıda belirtilen belgeleri düzenlemeli ve bu belgeler ile sigorta şirketine başvurmalıdır.

a-) Sigorta poliçesi

b-) Sürücü belgesi

c-) Sigorta primlerinin ödenme belgeleri

d-) Aracın sigorta ve tescil belgeleri

e-) Kazaya ilişkin çekilmiş fotoğraflar

Yukarıda belirtilen belgeler, genel zorunluluğu bulunan belgelerdir. Şirketlere ve meydana gelen kazanın türüne göre bu belgelere ek başka dosyalar da talep edilebilir.

Eksiksiz olarak oluşturulan bu belgeler ile sigorta acentesine hasar dosyası oluşturmak adına başvurulur. Belgelerin doğruluğu ve bütünlüğü onaylandıktan sonra kazaya ilişkin hasar dosyası açılır. Bu işlemlerin ardından sigorta şirketine bağlı olan sigorta eksperi, aracı inceleyecektir.

Hasarlı Araç Muayenesi

Sigorta eksperi, kaza sonrası meydana gelen hasarları incelemek adına hiçbir işlem görmemiş hasarlı aracı muayene etmektedir. Yapılan muayene sonrası, eksper tarafından hasara ilişkin eksper raporu oluşturulur.

Kasko Hasar Teminatı

Kasko eksperi tarafından düzenlenen rapor sonrası verilen karara göre poliçe anlaşması gereğince araç hasarının tamamı veya bir kısmı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Sigorta tazmininin eksiksiz olması için hasar dosyası belgelerinin tam olması gerekir.

Maddi hasarlı trafik kazaları sonrasında yapılacak olan sigorta ve kasko işlemlerini aşama aşama anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kazasız yolculuklar dileriz…

Şu konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Trafik Sigortası Neleri Kapsar

Kasko Fiyatı Neye Göre Belirlenir

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.