Kampanya Bulucu

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar? Süresi Kaç Gün?

Karayollarında yaygınlaştırılan MOBESE, EDS kayıt sistemleri, radar ve trafik polisi kontrollerine bağlı olarak sürücülerin trafikte yaptıkları hatalar belirlenir ve bu hataların niteliğine göre sürücülere para cezası verilir. Bu cezalar birçok nedenden kaynaklanabilir, verilen cezaların miktarı hatanın boyutuna göre değişiklik gösterir. Trafik cezaları artık online olarak internetten direkt öğrenilebildiği gibi kişilere bizzat tebliğ de edilir. Trafik cezalarının uzun süre ödenmemesi durumunda gecikme faizi uygulanmasının yanında erken ödenmesi durumunda belli bir oranda indirim ve taksitlendirme söz konusu olur.

Trafik Cezaları Hangi Durumlarda Uygulanır?

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte hata olarak belirlenen durumları açıklamış ve bununla alakalı her türlü yaptırımı netleştirmiştir. Yasak yere park etme, hız aşımı, emniyet kemeri kullanmama gibi birçok konuda para cezası ödenebildiği gibi çok daha ciddi hatalar yapıldığı takdirde sürücü belgesine el konulması ya da hapis cezası gibi yaptırımlar da söz konusu olabilmektedir. Belirlenen cezalar Emniyet Genel Müdürlüğünün web sitesinde detaylı olarak listelenmiştir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan trafik cezası rehberini incelemek için TIKLAYINIZ!

Hız limitleri ve bu limitlerin aşılması halinde uygulanan cezaları incelemek için: 2019 Hız Limitleri ve Cezaları Ne Kadar Oldu?

Trafik Cezaları Nasıl Sorgulanır ve Nasıl Ödenir?

Trafik cezaları, trafik polisi tarafından düzenlendiği takdirde direkt sürücüye kesilip makbuz teslimi yapılır. Bununla birlikte görüntülü kayıt sistemi ya da radar tarafından belirlenen bir trafik kusuru doğrultusunda doğrudan plakaya da ceza kesilebilir. Bu durumda sürücünün ikamet ettiği adrese bir tebliğ kağıdı gönderilir. Ancak, artık her şeyde olduğu gibi trafik cezalarında da online olarak sorgulama yapılabilmektedir.

  • Trafik cezası sorgulama işlemleri e-devlet kanalı üzerinden gerçekleştiriliyor. Hakkınızda herhangi bir ceza tutanağı olup olmadığını e-devlet aracılığıyla öğrenmek için öncelikle aşağıda paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın.

  • Bu sayfadaki kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra sistem sizi e-devlet giriş ekranına yönlendirecek.

  • Size özel şifreniz ya da mobil imza, internet bankacılığı gibi seçeneklerle sisteme giriş yapın. Karşınıza direkt olarak hakkınızda düzenlenmiş olan cezalar çıkacaktır. Hakkınızda düzenlenmiş bir tutanak yok ise bu durumu ifade eden bir bildirim ile karşılaşacaksınız.

  • “Detay” sekmesine tıklayarak cezaya dair detayları görüntüleyebilirsiniz. Cezayı nerede ve hangi saatte işlediğiniz ve cezanın dahil olduğu kapsam maddesi bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

  • İlk görüntüleme sayfasında “trafik para cezası borcu sorgulama ve ödeme” sekmesi ile Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesine yönlendirme yapılmaktadır. Buradan da sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Plakanıza yazılan cezaları görebildiğiniz gibi size tebliğle bildirilen cezaları da “beyanen trafik cezası” sekmesinden size gelen tebliğ kağıdındaki ilgili bilgileri girerek sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda sayfada belirtildiği gibi banka kartınızdan ya da kredi kartınızdan ödeme yapabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

Trafik Cezaları Kaç Günde Gelir?

Trafik cezaları, düzenlendiği tarihten itibaren 3-7 gün arasında Emniyet Genel Müdürlüğünün sistemine düşer. Adrese tebliğ süresi ise 10-30 gün arasındadır. Evde kimsenin bulunmaması halinde ceza tebligat olarak gönderilir. “Radar cezası kaç günde gelir?” diye merak eden vatandaşlar için; bu süre online sistemde 3-7 gündür. “Park cezası kaç günde gelir?” diye merak eden vatandaşlar için; genellikle 15 gün içinde adrese tebliğ ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi ve Süresi Ne Kadardır?

Trafik cezalarının erken ödenmesi için başlangıç olarak alınan tarih; cezanın kesildiği tarih değil, sürücüye tebliğ edildiği tarihtir. Çünkü öncelikle sürücünün borçtan haberdar olması gerekir. Eğer ceza bizzat trafik polisi tarafından kesilmişse ve trafik cezası 15 gün içinde ödenirse %25 indirimli ödeme şansı ortaya çıkar. Eğer ceza plakaya kesildiyse sürücünün resmi adresine tebliğ kağıdı gönderilir ve tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi ile yine %25 oranında bir indirim söz konusu olur. Yani “Trafik cezaları kaç gün içinde ödenirse indirimli olur?” sorusunun cevabı şahsa kesilen cezalar için 15 gün, plakaya kesilen cezalar için tebliğ tarihinden itibaren 15 gündür. Şayet ceza, indirimli ödenebilecek süreden sonraki 15 gün içerisinde ödenmek istenirse 4 taksit imkanından yararlanılabilir. Bunun için cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde bağlı bulunulan vergi dairesine başvurulmalıdır. Ceza ilk 30 gün içerisinde ödenmezse, ayda %5 oranında faiz uygulanır.

Önemli bir bilgi olarak; trafik cezalarının affı ya da iptali söz konusu değildir. Fakat ödenmeyen cezaların ödenmesini sağlamak için faiz affı mümkün olabilir. Bu durum Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenir ve resmi olarak duyurulur. Ancak trafik cezası peşin ödeme indirimi diye bir indirim türü bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.