Trafik Cezaları 2017 | Kampanya Bulucu
Kampanya Bulucu

Trafik Cezaları 2017

Trafik cezaları ülkemizde her yıl genellikle yılbaşında güncellenerek değişen cezalardandır. Sürücüler trafikte uymaları gereken kurallara uymayıp; hem kendi hayatlarını hem de yayaların hayatlarını tehlikeye attıklarında ortaya çıkan ve yetkili birimlerin sürücülere ikaz amacıyla verdikleri cezalara trafik cezaları denmektedir. Biz de sizler için 2017 yılı kapsamında değişen ve güncellenen trafik cezalarını derledik. Detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

Trafik cezaları 2017 yılı kapsamında geçen yıla oranla %3,83 oranında arttırılmıştır. Bu artış esasında trafik kurallarının ihlal edilmesini engellemek ve herkesin bu kurallara uymasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. İşte 2017 yılı bazındaki trafik cezaları:

 1. Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme: Yetkili birimlerin yaptığı gerekli kontrol noktalarında kişiler eğer alkolmetreye üflemeyi reddederler ise 2.507 TL para cezası ödemekle yükümlü olacaklar.
 2. Aracın kullanımı esnasında telefon ile konuşma: Pek çok kazanın sebebi olan, kişilerin araçlarının kullanımı esnasında telefonla konuşmalarına getirilen ceza ise 95 TL’dir.
 3. Ticari araç olarak görev yapan araçların mevcut olan yer kapasitelerinin üstünde yolcu alması: Bu durum da yine trafikte insan güvenliğini riske atacağından dolayı yasak sayıla durumlardandır. Ayrıca cezası ise 75 TL’dir.
 4. Ehliyetsiz araç kullanma: Kişilerin trafikte yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi olan ehliyetsiz bir biçimde araç kullanımı da yine yasal olmayan durumlardandır. Kişinin ehliyetsiz olarak araç kullanma cezası ise 1.763 TL olarak güncellenmiştir.
 5. Yetkisi olmayan kişinin ya da kurumun plaka basması: Yetkisi olmayan kişi, kurum ya da kuruluşların plaka basması ve bu plaka ile trafiğe çıkmak “sahte plaka” ismiyle bilinmektedir. Ayrıca cezası ise 10.383 TL’dir. Sahte plaka konusu ülkemizde de ne yazık ki yer alan uygulamalardan bir tanesi olduğu için en yüksek cezalardan birisi bu maddeye getirilmiştir.
 6. Ruhsatsız araç kullanmak: Ruhsatsız araç kullanmak da yine ehliyetsiz araç kullanmak gibi durumlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta. Bu madde de yasal olmayan maddeler arasında yerini almaktadır. ayrıca para cezası ise 95 TL’dir.
 7. Aykırı plaka takma: Gerekli müfredat ve yönetmeliklerde plaka takılmasının sınırları, uygunluğu ve usulü açıkça belirtilmiştir. İşte bu belirtilen maddelerin dışında plaka takmak yasal olmayan bir durumdur. Ayrıca para cezası ise 427 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.
 8. İzinsiz yarış düzenlemek: Gerekli birim, kurum ve kuruluşlardan izin almadan; hem kendisinin hem de çevresinde yer alan yayaların, kamu düzeninin güvenliğini tehdit edecek biçimde yarış düzenlemek de yasal olmayan durumlardandır. Cezası ise 427 TL olarak belirlenmiştir.
 9. Engelli yerine park etmek: Ülkemizde ne yazık ki yine çok sık rastlanan bir maddedir. Engelli yerine park edilmesinin cezası ise 109 TL’dir.
 10. Takip mesafesi: Trafikte ilerleyen araçların takip etmeleri gereken mesafeler bulunmaktadır. Bu takip mesafesinin ihlali durumunda ise yine yaya, yolcu ve şoför güvenliği tehlikeye girmektedir. Bu nedenle bu durum da yasal olmayan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Takip mesafesinin ihlal edilmesinin para cezası ise 95 TL’dir.
 11. Hatalı sollama: Trafikte yer alan araçların bazı uygun olmayan yollarda ya da yol koşullarında birbirlerini sollamaları yasaktır. Yasak olmayan sollamalar da ise uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. İşte bu uyulması gereken kurallara uymayarak hatalı sollama yapan kişilerin ödemekle yükümlü oldukları para cezası 206 TL olarak belirlenmiştir.
 12. Yasak yerden dönme: Gerekli olan yol tabelalarına bakmayarak dönülmesi yasak olan yerlerden dönmek de yine yasal değildir. Ayrıca para cezası ise 95 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.
 13. Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak: Uyuşturucu maddesi sürücünün dikkatini dağıttığı ve bu nedenle hem kendi hayatını hem de yolcu ve yayaların hayatlarını tehlikeye attığından dolayı yasal olmayan bir durumdur. Para cezası ise 4.514 TL olarak güncellenmiştir.
 14. Trafik işaretleri: Trafiğin akışını kolaylaştırmak ve kazaları engelleyerek birey güvenliğini sağlamak amacıyla yerleştirilmiş olan trafik işaretlerine uymamak da yine yasak olan bir trafik davranışıdır diyebiliriz. Para cezası ise 206 TL’dir.
 15. Kırmızı ışıkta geçmek: Ülkemizde yine en sık rastlanan maddelerden bir tanesidir. Pek çok kaza da araçların kırmızı ışıkta geçmelerinden kaynaklanmaktadır. Kırmızı ışıkta geçmek konusunda yer alan para cezası ise 206 TL olarak güncellenmiştir.
 16. Aracın muayene süresi: Trafiğe çıkan her aracın belirli tarihlerde yaptırılması zorunlu olan muayene süresini geçirmek de yine yasal olmayan davranışlardan bir tanesidir. Bu davranışın cezası ise 95 TL olarak belirlenmiştir.
 17. Taksimetre: Taksicileri ilgilendiren bu maddede iki konu yer almaktadır. Birincisi taksimetre bulundurmamaktır. Eğer bir takside taksimetre yer almıyor ise bunun cezası 427 TL olarak güncellenmiştir. İkinci noktada ise daha hassas bir noktadır. Taksimetreyi bozuk olarak bulunduran ve bu şekilde kullanan taksiciler için de para cezası 6.660 TL’dir.
 18. Okunmayan plaka kullanma: Araç plakasının üzerinde oynayarak o kısma şekiller çizmek ya da yazılar sureti ile; veya başka işlemler uygulayarak plakayı okunması mümkün olmayan bir hale getirmek de tabii ki yasal olmayan davranışlardan bir diğerini oluşturmaktadır. Okunmayan plaka kullanma davranışının para cezasını baktığımızda ise bunun 92 TL olarak belirlendiğini görebiliyoruz.
 19. Emniyet şeridinden gitme: Son olarak baktığımızda ise emniyet şeridinden gitme de yine yasal olmayan durumlardan bir tanesidir. Para cezası ise 2.017 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.