Kampanya Bulucu

TOYOTA YENİ COROLLA FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Toyota Yeni Corolla İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Ülkemizde en çok tercih edilen araç markalarından bir tanesi olan Toyota ailesinin Yeni Corolla modelinin dış tasarımını, iç tasarımını, teknik özelliklerini, sürüş dinamiklerini ve son olarak ise fiyat listesini sizlerle buluşturuyoruz. Öncelikle aracın dış tasarım ve donanımına baktığımızda dikkatleri çeken ilk şey aracın sert ve keskin görünüşü oluyor. Birçok renk seçeneğine sahip olan Yeni Corolla modelinin sert görünüşü ve asilliği aslında en çok koyu renklerde ortaya çıkıyor diyebiliriz. Ayrıca araçta kullanılan far grubunun içine konumlandırılmış keskin hatlar araca şıklık katan detaylardan. Bunun yanı sıra aracın çamurluk yapısı da aynı şıklığa uyması açısından daha şişkin tarzda oluşturulmuş. Aracın arka bölümdeki tasarımı ise ön bölümdeki şıklığı dengelemek adına daha sade biçimde oluşturulmuş. Araçta life, touch, active, advance ve premium olmak üzere beş adet donanım paket seçeneği bulunmakta. Krom özellikli ön üst ızgara aracın her donanım paket seçeneğinde bulunmakta. Bunun yanı sıra ön sis farları aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır. Ayrıca ön farlarda bulunan LED özellikli ışık çizgisi ise aracın premium donanım seçeneğinde yer alır. Arka farlarda bulunan LED özellikli ışık çizgisi ise aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır.

Toyota Yeni Corolla modelinde bulunan yan aynalar ve kapı kolları tasarımın bütünlüğünü ve derinliğini bozmamak adına gövde renginde oluşturulmuştur. Krom detaylı biçimde oluşturulmuş olan kapı kolları ise aracın advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır. Bunun yanı sıra krom yan cam çıtaları aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak bulunmaktadır. Sürücü odaklı biçimde oluşturulmuş olan karartılmış arka ve arka yan camlar ise aracın advance ve premium donanım seçeneğinde bulunur. Tüm bu özellikler haricinde araçta bagaj üstünde bulunan LED özellikli arka stop lambası ile multi reflektör özellikli halojen ön farlar ve yine LED özellikli gündüz farları da bulunmaktadır. LED ön farlar ile far yıkama sistemi ise aracın premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır. Araçtaki yağmur sensörü ve otomatik katlanabilir nitelikte olan yan aynalar aracın advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak bulunmaktadır. Elektrik kumandalı, ısıtmalı ve dönüş sinyalli özellikteki yan aynalar ile eve kadar takip sistemli follow me home farlar ise aracın her donanım paket seçeneğinde bulunur. Otomatik yanan farlar aracın advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak bulunmaktadır. Ayrıca life, touch ve active donanım seçeneklerinde uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi bulunurken; advance ve premium donanım paket seçeneğinde akıllı giriş ve çalıştırma sistemi bulunmaktadır.

İç Donanım ve Tasarımı

Toyota Yeni Corolla iç tasarım

Toyota Yeni Corolla modelinin iç donanım ve tasarım özelliklerine baktığımızda iç mekanda değişiklikler olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. Öncelikle havalandırma ızgaraları daha oval ve yuvarlak biçimde tasarlanmış. Gayet ferah ve geniş bir iç mekana sahip olan Yeni Corolla modelinde direksiyon simidinin üzerinde bulunan saten krom detaylar dikkatleri çekiyor. Ayrıca aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak deri direksiyon simidi bulunmakta. Bunun yanı sıra saten krom çerçeveli analog hız göstergesi, deri vites topuzu, lake siyah detayla oluşturulmuş vites topuzu ve saten krom detaylı olarak biçimlendirilmiş el freni gibi donanımlar aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır.

Tüm bu iç donanım ve tasarım özelliklerinin yanı sıra krom detaylı biçimde oluşturulmuş orta havalandırma kanalları, saten krom detaylı orta havalandırma kanalları ve çift bardaklıklı özelliğe sahip arka kol dayama gibi özellikler de yine aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır. Deri biçimde oluşturulmuş olan kayar kapaklı ön kol dayama donanımı ile ön panelde mavi ışıklandırma sistemi ise aracın premium paket seçeneğinde yer almaktadır. Ayrıca araçta yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi, polen filtresi, manuel yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, 60/40 oranında katlanabilir nitelikte oluşturulmuş arka koltuklar ile elektrikli ön ve arka camlar ve sıkışmayı önleyici özellikte oluşturulmuş olan otomatik camlar da bulunmaktadır.

Araçta sürücü ve yolcu makyaj aynası, hem önde hem de arkada bulunan 12 volt değerindeki güç çıkışı, uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi, çocuk güvenlik kilidi, bagaj aydınlatması ve direksiyondan kumandalı müzik sistemi gibi özellikler de aracın her donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır. Sürücü odaklı biçimde tasarlanmış olan kendiliğinden kararan iç dikiz aynası aracın advance ve premium donanım seçeneklerinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra geri görüş monitöründe statik işaret çizgileri donanımı ise aracın touch, active, advance ve premium donanım paket seçeneğinde standart olarak yer almaktadır. Torpido aydınlatması, ön ve arka kapı içlerinde bulunan cepler, ön ve arkada bulunan şişe tutucular ve önde bulunan iki adet bardaklık gibi özellikler araçta standart olarak yer almaktadır. Ayrıca Toyota Yeni Corolla modelinde 7″ boyutunda Toyota Touch 2 multimedya sistemi, Aux ve USB girişi ile altı adet hoparlör ve bluetooth özellikli kablosuz cep telefonu bağlantısı standart olarak bulunmaktadır.

Teknik Özellikleri

Toyota Yeni Corolla teknik özellikleri

Toyota ailesinin Yeni Corolla modelinin teknik özelliklerine baktığımızda ise aracın en az iç ve dış tasarım özellikleri kadar iyi düzeyde ve verimde olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

  • Aracın motor özelliklerine baktığımızda; motor 1.33 Dual VVT-i , motor hacmi 1329 cc, silindir adedi 4, maksimum güç 90 HP 3800 d/d, maksimum tork 205 Nm 1800 d/d şeklinde olduğunu görüyoruz.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda ise; 0-100 km/s hızlanma 14,7 s, maksimum hız 180 km/s şeklindedir.
  • Aracın fren özelliklerine baktığımızda ise; ön hava kanallı disk, arka ise yine hava kanallı disk şeklindedir.
  • Aracın yakıt özelliklerine bakarsak; yakıt türü benzin, yakıt tüketimi şehir içi 4,9 l/100 km, şehir dışı 3,7 l/100 km, ortalama ise 4,1 l/100 km şeklindedir. Ayrıca aracın CO2 emisyonu 109 gr/km biçimindedir.
  • Son olarak aracın boyut özelliklerine baktığımızda ise; uzunluk 4620 mm, genişlik 1775 mm, yükseklik 1465 mm, dingil mesafesi 2700 mm, bagaj hacmi 452 lt, yakıt depo kapasitesi 55 lt, boş ağırlık 1275 kg biçiminde olduğunu görüyoruz.

Sürüş Dinamikleri

Toyota markasının Yeni Corolla modelinin sürüş dinamiklerine, performansına ve yol tutuş özelliklerine baktığımızda ise süspansiyon sisteminin orta sertlikte oluşturulmuş olduğunu görüyoruz. Hem sessiz çalışan hem de maksimum düzeyde verim sağlayan bu sistem sayesinde iç mekana rüzgar uğultusu, trafik gürültüsü gibi sürücüyü rahatsız eden sesler girmez. Ön bölümde McPherson arka bölümde ise burulma kirişlerine yer verilmiştir.

Toyota Yeni Corolla modelinde sürüş dinamiklerini, yol tutuşu ve performansı etkileyecek olan güvenlik donanımlarına da yer verilmiştir. Öncelikle Toyota Yeni Corolla Euro NCAP güvenlik testinden beş yıldız almayı başarmış araçlardan birisidir. Araçta kilitlenmeyi önleyici fren sistemi olan ABS, elektornik fren gücü dağıtım sistemi EBD, fren destek sistemi BA ve acil fren uyarı sinyali yani EBS bulunmaktadır. Bunun yanı sıra boyun incinmelerini önleyici ön koltuklar, araç denge kontrol sistemi yani VSC ile HAC olarak bilinen yokuşta kalkış destek sistemi ve TPWS yani lastik basınç uyarı sistemi bulunmaktadır.

Toyota Yeni Corolla Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.