Kampanya Bulucu

TC NO İLE KREDİ NOTU ÖĞRENME

TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nedir?

Kredi puanı ya da bir başka şekilde söylemek gerekirse kredi notu bir bireyin bankalarla ya da diğer finansal kuruluşlar ile arasında geçmiş olduğu her türdeki finansal politikalara dayanarak analizler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir diyebiliriz. Yani bir başka deyişle kredi notu bir bireyin geçmişteki süre zarfı boyunca bankalarla yapmış olduğu çalışmaları sonucunda borçları ve ödemeleri doğrultusunda ortaya çıkan sonucun bir puan tablosu şeklinde oluşturulmasıdır. Aynı zamanda kredi notu kişinin tüm finansal geçmişinin ortak bir kuruluşta toplanıp analiz edilmesi sonucunda oluşturulur. Ülkemizde kredi notu ya da kredi puanı ile ilgilenen kuruluş KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosudur. Kişinin bankalardan ya da finansal kuruluşlardan kullanacağı krediler, kredi kartlarının miktarları ve borç ile ödeme planlarının takibinin yapılıp yapılmaması sonucunda kredi notu ya da kredi puanının düşük ya da yüksek olduğu belirlenir. Eğer kişi bu tür durumlara özen göstermeyip borç ve ödemelerini vaktinde gerçekleştirmezse kredi notu ya da kredi puanı oldukça düşük olacaktır.

Bankalar ya da diğer finansal kuruluşlar kredi ya da kredi kartı verdikleri müşterilerin ödeme borçlarını zamanında ve tam olarak ödemelerini beklerler. Fakat bireyin hayatında karşısına çıkan birtakım olumsuz durumlar ile her zaman borçların tam ve zamanında ödenmesi pek mümkün olmaz. Böyle durumlarda, bu birey bankalar ya da diğer ticari kuruluşlar için riskli müşteri profilini oluşturur diyebiliriz. Bu neden dolayı da bankalar bu tip bireylere kredi ya da kredi kartı vermek istemezler. Bireyin krediyi kullandığı banka, kendi sistemi çerçevesinde riskli bir müşteri olarak kayıt altına alır. Daha sonra ise bu birey tekrar kredi ya da kredi kartı kullanmak isterse banka kişiyi geri çevirebilir. Türkiye’de kredi veren ellinin üzerinde kurumun riskli olarak tanımladığı müşteri potansiyelleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bankalar ile diğer finansal kuruluşlar bir başka bankadaki riskli müşteriyi öğrenip, o kişiye kredi ya da kredi kartı vermemek için, kendi aralarında müşterilerin kredi durumlarını paylaştıkları bir sistem geliştirmişlerdir. Böylelikle, tüm bankacılık sistemini, bu şekilde olan riskli müşterilerden arındırmayı hedef haline getirmişlerdir.

TC No ile Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu tüm banka ve diğer finansal nitelikteki kuruluşlardan kredi veya kredi kartı alabilmek için gerekli ve önemli olan bir unsurdur. Kredi notu ya da kredi puanının sorgulanma işlemine gelindiğinde ise bu işlem birçok yolla yapılabilir. Kredi notu kredi kayıt bürosu yani KKB tarafından ve Findeks aracılığıyla kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede kredi notunuzu ya da kredi puanınızı öğrenebilmek için öncelikle kredi kayıt bürosuna kayıtlı olmanız gerekmektedir. Günümüzde bilgi çağına geçilmesi ve teknoloji olanaklarının artması sayesinde kredi notu sorgulama işlemi daha kısa ve basit yollarla da yapılabilmektedir.

TC no ile kredi notu sorgulama işlemine baktığımızda ise, bu kredi notunuz hakkında yalnızca TC numaranız ile anında ve kısa yoldan bilgi alabilirsiniz. KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosu internet ortamında da bir hayli aktiftir. Bu aktifliğini korumak ve geliştirmek amacı ile Findeks sitesini oluşturmuştur. Bu site sayesinde kişiler hızlı ve basit bir biçimde kredi notları hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Bu noktada eğer TC no ile kredi notunu öğrenmek isteyen bir kişi Findeks sistemine üye olup TC  numarasını girerek kredi notunu ya da başka bir deyişle kredi puanını öğrenebilecektir.

Tüm bunlar haricinde TC no ile kredi notu sorgulama işleminin detaylarına baktığımızda, kişi öncelikle Merkez Bankası’nın kredi notu sorgulama sistem verilerine kredi kayıt bürosu tarafından ulaşmalıdır. Çünkü kredi kayıt bürosu kişinin tüm banka işlemlerini kayıt altında tutmaktadır. Kredi notu TC no ile sorgulamak isteyen bir kişi ister banka aracılığıyla isterse de telefon operatörleri sayesinde bu puana ya da nota ulaşabilecektir. Kredi kayıt bürosuna kayıt olmak için kişinin cep telefon numara bilgisini vermesi gerekmektedir. Üyelik işlemi gerçekleşip tamamlandıktan sonra ise kredi kayıt bürosu sisteminde yer alan kredi borçları ile kredi notu ya da kredi puanı görünecektir.

TC No ile Kredi Notu Öğrenme

Tc no ile kredi notu öğrenme

Daha önceki zamanlarda yalnızca bankaların, finansal nitelikteki kurumların ve ilgili kuruluşların bilebildiği bir unsur olan kredi notu ya da kredi puanına artık TC no ile ulaşmak mümkün bir duruma gelmiştir. Kredi kayıt bürosunun sağlamış olduğu Findeks sistemi sayesinde artık herkes yalnızca TC no ile kredi notunu öğrenebilmektedir. TC no ile kredi notu öğrenme işlemi için öncelikle kredi kayıt bürosu bağlantılı olan Findeks sayfasına üye olunması gerekmektedir. Bu aşamayı geçip sisteme üye olduktan sonra ise dört lira gibi bir bedel ödeyerek TC no ile sorgulama yapılabilir ve kredi notu ya da kredi puanı öğrenilebilir.

Tüm bunların yanı sıra kredi kayıt bürosu bağlantılı olan Findeks sayfası kişilere özel bir teklifte de bulunmakta. Findeks sayfasının bulunduğu bu teklife göre, bireyler isterlerse aylık ödeme yapabilmektedirler. Bu aylık ödeme sistemi sayesinde ise kredi notu ya da kredi puanı daha düzenli bir biçimde kişiye iletilmektedir. Bunun haricinde ise Findeks dışında, bankalar ya da finansal kurumlar aracılığı ile de kredi notu ya da kredi puanı sorgulanabilir. Kişi, ilişki içinde bulunduğu bankanın internet ya da telefon şubesi aracılığı ile yine belli bir ücret ödeyerek kredi notu ya da kredi puanı sorgulaması yapabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.