Kampanya Bulucu

TAŞIT KREDİLERİ

Taşıt Kredileri

Taşıt Kredisi Nedir?

Günümüzde kişilerin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi arabalardır. Aslında özel bir ihtiyaç ve alışkanlık olarak görünse de ticari bağlamda da bu araçlara ihtiyaç duyulabilir. Fakat araçların yüksek fiyatları dolayısıyla gerekli olan araç fiyatını bir an önce biriktirmek zor bir durumdur. Hemen hemen her konuda yardımcı olan bir kredi olduğu gibi araçları satın almak için de bankalar tarafından sağlanan taşıt kredileri mevcuttur. Bankalar tarafından sağlanan bu taşıt kredileri kişilere birçok avantajlar sunarken; araç alma konusunda da büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Taşıt kredisinin ne olduğuna bir başka açıdan bakmamız gerekirse, otomobil ya da ticari araç sahibi olmak isteyenler için bankalar tarafından sunulan bir kredi hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. Taşıt kredileri sıfır araçlar için kullanılabildiği gibi ikinci el araçlar için de kullanılabilir. Eğer taşıt kredisi ikinci el araç için kullanılacaksa; dikkat edilmesi ve değerlendirilip incelenmesi gereken bazı unsurlar mevcuttur. İkinci el olan aracın yaşı bu noktada en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda ikinci el için kullanılacak olan bir taşıt kredisi mevcutsa, ikinci el olan aracın yaşının en fazla beş olması gerekmektedir.

Tüm bu özellikler haricinde taşıt kredisinde yer alan vade ve faiz oranları aslında her bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Aracın kaskosu kredi alınacak olan bankadan yaptırılırsa faiz oranından ya da masraflardan indirime gidilebilir. Bunun yanı sıra acenteler dönemden döneme bankalarla anlaşma sağlayabilirler. Yapılan bu anlaşmalarla krediyi çekecek olan kişilere özel olarak faiz oranı seçenekleri sunulmaktadır.

Taşıt kredisinin hem sıfır araçlar için hem de ikinci el araçlar için olabileceğinden bahsetmiştik. Bu ölçülere göre baktığımızda; sıfır araçlar için çekilecek olan taşıt kredisinde araç rehin yani ipotek altındadır. Ayrıca en fazla altmış ay vadelidir. Bunun yanı sıra araç teslim bedelinin %70 ya da %90 oranına kadar taşıt kredisi kullanılabilir. Ayrıca sıfır araç alım taşıt kredilerinde kefil istenmemektedir. Bunun yanı sıra ikinci el araçlar için çekilecek olan taşıt kredisinde araç yine rehin alınmaktadır. Ayrıca bankalar tarafından kefil de istenmektedir. Ayrıca ikinci el araç için çekilecek olan taşıt kredisinin vadesi tıpkı sıfır araç için çekilecek olan taşıt kredisinin vadesi gibi yine altmış aydır. Bunun yanı sıra araç kasko bedelinin %60 ya da %80 oranına kadar taşıt kredisi kullanılabilir.

Bu özellikler ve unsurlar bağlamında baktığımızda öncelikle önce kredi kullanacağınız bankayı iyi seçmeniz, her bankanın seçeneklerini değerlendirip analiz etmelisiniz. Bir diğer aşama olarak ise alacağınız araca karar vermeli ve bu kararınızla beraber bankaya başvuruda bulunmalısınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer aracınız sıfır kilometre bir araç ise kredi tutarı araç fiyatının %70’i ila %90 arasındaki oranla verilmektedir. Yani krediyi kullanacak olan kişinin %10 ile %30’luk kısmını peşin ödemesi gerekmektedir. Eğer araç ikinci el bir araç ise yine aynı uygulama geçerlidir. Fakat burada aracın yaşı dikkate alınır. aracın kasko bedelinin %60 ile %80 oranında olan kısmı verilmektedir. Bu bağlamda kalan kısım yine peşin olarak krediyi çekecek kişi tarafından verilmektedir.

Taşıt Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Ticari anlamda ya da özel olarak bir ihtiyaç bağlamında alınmak istenen aracın yeterli miktarda paranın birikmemesi sonucu oluşan durumdan kurtulmak amacıyla çekilen taşıt kredisinden kimlerin faydalanabileceği ise herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Bu noktada taşıt ya da bilinen ismiyle araç (oto) kredisinden faydalanabilecek olan kişilerin özelliklerine baktığımızda ise şunları söyleyebiliriz: 18 yaşını doldurmuş olan, yani artık hukuk sisteminin bireyi çocukluğunu tamamlamış ve ergin bir bireye dönüşmüş olarak kabul ettiği yaşta olan herkes bu taşıt kredisine başvurup, aracına göre krediyi kullanabilme imkanına sahiptir. Öncelikle kişi reşit olmalıdır. Eğer taşıt kredi başvurusunda bulunan birey 18 yaşından küçük ise, bankalar tarafından bu başvuru onaylanmamaktadır. Bunun yanı sıra taşıt kredisi kullanacak olan kişinin düzenli olacak biçimde bir aylık gelire sahip olması da önem taşıyan unsurlardan bir tanesidir. Ayrıca düzenli bir aylık gelire sahip olan kişinin bu gelirini gerekli belgelerle kanıtlaması da şarttır.

Tüm bu unsurların haricinde KKB olarak bilinen kredi kayıt bürosu kaydı da taşıt kredi başvurusunda bankalar tarafından önemsenen bir detaydır. Banka taşıt kredi başvurusu yapan bireyler hakkında detaylı biçimde inceleme başlatırlar. Bu bağlamda banka tarafından yapılan detaylı incelemeler sonrasında kişinin kredi ödeme riski olarak adlandırılan kaydı açığa çıkar. Bu risk grubuna göre kişiye kredi verilip verilmemesi banka tarafından belirlenmektedir. Bu noktada banka bu değerlendirmeyi ve incelemeyi yaparken az önce bahsedilen kredi kayıt bürosunda yer alan puana göre bir değerlendirme yaparlar. Bu kredi kayıt bürosunda yer alan puan bankalarca risk analiz puanı olarak tanımlanmaktadır. Kişinin daha öncesinde bankalarla olan ilişkileri detaylıca değerlendirilir ve puan belirlenir. Bu süre zarfında kredi kayıt bürosu puanı ne kadar yüksek olursa kişi açısından taşıt kredisinin olumlu sonuçlanması ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra halk arasında bilinen bankalarca kırmızı çizgide olmak deyimine sahip olan bireylerin taşıt kredi başvuruları çok büyük bir olasılıkla olumlu sonuçlanmayacaktır. Yani bu bağlamda 18 yaşından büyük olanlar, maaş yazısı ve maaş bordrosu olanlar yani düzenli bir aylık gelirleri olanlar ve bu geliri belgeleyebilenler taşıt kredisini kullanabilirler.  Eğer kredi kişinin kredi notu düşükse, elde ettiği geliri bankalar tarafından yeterli olarak görülmemişse, ayrıca mevcut olan kredi borçları da fazla ise banka tarafından kişiye taşıt kredisi vermek zorlaşacaktır.

Taşıt Kredisi Almanın Şartları

taşıt kredisi

Taşıt kredisinin ne olduğuna ve kimlerin faydalanabileceğine baktıktan sonra taşıt kredisi almanın şartlarını incelemek de fayda olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda baktığımızda taşıt kredisi almanın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sigortalılık süresi: Taşıt kredisini çekecek olan kişide sigortalılık süresi aranmaktadır. Yani kişinin çalışmakta olduğu iş yerinde altı aylık süreyi doldurması gerekmektedir. Kişi bu süreden önce kredi almak istiyorsa ve daha önceleri olan zaman zarfında uzun süre çalıştığı bir diğer iş yeri var ise, bu iş yerinden bahsetmesi bu süreçte yararlı olacak olan unsurlardan bir tanesidir. Bu bağlamda baktığımızda aslında kişinin kredi başvurusunu maaşını aldığı bankadan yapmak daha tercih edilebilir bir durumdur.
  • Ödenmemiş borcun olmaması: Taşıt kredisi almanın bir diğer şartı ise kişinin başvuru döneminde devam eden bir borcunun olmamasıdır. Gecikmiş olan bir borç söz konusu ise banka detaylı incelemesi bir aylık bir dönemi kapsadığından ödeme gecikmesi ortadan kalktığında bile yine taşıt kredisi almak için zararlı bir durum oluşturabilir.
  • Kredi notu: Taşıt kredisi almanın bir diğer şartı ise, kredi notunun yüksek olmasıdır. Bu nedenle öncelikle kredi notunuzu gerekli kurumlardan öğrenip başvuru yapılması daha yararlı olacaktır. Bu bağlamda kredi noyu düşükse öncelikle o notun yükseltilmesi ve taşı kredi başvurusunu daha sonra yapmak yine krediyi olumlu sonuçlandıracaktır.
  • İdari takipte olmamak: Taşıt kredisi almanın bir başka şartı ise, kişinin geçmiş dönemlerine ait idari ya da yasal bir takip altında olmamasıdır. Çünkü kişinin böyle bir yasal takip süreci söz konusu ise başvuru sürecinde bankalarla olan ilişki sorgulanabilir, detaylıca incelenebilir. Bu nedenle taşıt kredi başvurusu olumlu sonuçlanmayacaktır.
  • Ödeme geçmişinin düzenli olması: Taşıt kredisi almanın şartlarından bir tanesi de ödeme geçmişinin düzenli olmasıdır. Yani kişinin geçmiş dönemlerine ait kredi taksitleri ya da kredi kartı ödemelerinde herhangi bir düzensizlik söz konusu olduğunda banka tarafından bu taşıt kredi başvurusu olumlu yanıtlanmayacaktır.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.