Kampanya Bulucu

Tarifeye Ek Cep Telefonu Almak Avantajlı mı

Değişik özellikleri barındıran son model akıllı telefonların fiyatlarının bir hayli yüksek olması insanları, GSM operatör şirketlerinin yapmış oldukları taksitli cihaz kampanyalarına doğru yönlendirmektedir. Mobil şirketlerin uygulamış oldukları bu faaliyetler ile belirli periyotlar halinde ödeme yaparak istenilen telefona vadeli bir şekilde sahip olunabilir.

Tarifeye Ek Cep Telefonu Nasıl Alınabilir?

Türkiye’de mevcut olarak Avea, Türkcell ve Vodafone olmak üzere 3 adet GSM operatör şirketi vardır. Bunların yanı sıra bu şirketlerin alt yapısını kullanarak iletişim ağı sunan farklı mobil şirketler de bulunmaktadır. Operatör şirketler, faturalı ve faturasız olmak üzere 2 farklı hat satışı yapmaktadırlar.

Faturalı hatta şirketin belirlemiş olduğu süre boyunca sahip olup aktif bir şekilde kullanan kullanıcılar, şirketin satışını gerçekleştirmiş olduğu telefonu, tarifeye ek ücret eklenmesi biçiminde sahip olabilirler. Bu tarifenin sözleşmesi genel olarak 1 veya 2 sene taahhüt gerektirmektedir. Bu bulgular, farklı GSM operatörlerince değişkenlik gösterebilir.

Tarifeye ek cep telefonu alımında belirlenen şartlar sonrası sözleşme imzalanmaktadır. Bu sözleşmeye göre aylık belirlenen tutar, belirlenen süre aralığında ödenmelidir. Aksi takdirde aylık ödenecek tutara faiz uygulanacaktır. Tarifeye yönelik alınan cihazın toptan fiyatının bir kısmı kredi kartı, bir kısmı da taahhütlü olacak şekilde satın alınabilir.

Karar vermeden önce ”kredi kartsız, taksitle nasıl ve nereden akıllı telefon alınabileceğini” ayrıntılı bir şekilde anlattığımız şu konu başlığımızı incelemek faydanıza olacaktır:

Kredi Kartsız Taksitli Telefon Nasıl ve Nereden Alınır

Tarifeye Ek Cep Telefonu Alırken Ne kadar Fark Ödenir?

Tarifeye ek cep telefonu alındığında, genel olarak cep telefonunun peşin fiyatının üzerine bir miktar ek ücret ilave edilir. İlave edilen bu ücret, cihazın; markasına, modeline, taahhüt süresine ve tarife cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Bunların dışında GSM operatörleri dönemsel olarak kampanyalar yaparak bazı cep telefonu modellerini peşin fiyatına vadeli bir şekilde satışa sunmaktadır. Bu kampanyaları takip etmek bireylerin yararına olacaktır.

Tarifeye Ek Cep Telefonu Almanın Avantajları

Şirketlerin belirlemiş oldukları şartlar ve koşullar çerçevesinde faturalı hat aracılığı ile taahhütlü bir şekilde alınan cep telefonları birçok açıdan kullanıcılara avantaj sunmaktadır. Son model akıllı telefonların peşin fiyatlarının bir hayli yüksek olması, kişilerin alım gücünü zorladığından GSM operatörlerinin sunmuş olduğu bu kampanyalar sayesinde vadeli bir şekilde cep telefonu sahibi olmak oldukça mantıklıdır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken arada ödenecek fark kısmının cüzi rakamlar içermesidir.

Tarifeye ek bir şekilde cep telefonu almak, tarife süresince aylık düzenli periyotlar şeklinde ödeme yapmayı gerektirir. Bir anda verilen peşin paradan ziyade aylık ödemeler yolu ile cep telefonu sahibi olmak kişilerin bütçelerini azami ölçüde yormayacaktır.

Taahhüt yolu ile yapılan anlaşmalarda cep telefonu sahibi olmanın yanında her ay belirlenen paket tutarınca dakika, sms ve internet kişilerin faturalarına tanımlanmaktadır. Olası acil bir durumda paketin bitmesi söz konusu olmaz. Bu durum günlük yaşantı için de geçerlidir.

Tarifeye Ek Cep Telefonu Almanın Dezavantajları

GSM operatörlerinin belirlemiş olduğu koşullar ölçüsünde taahhütlü olarak cep telefonu sahibi olmanın pek çok avantajı olduğu gibi elbette kişileri zor duruma sokabilecek dezavantajları da bulunmaktadır.

Tarifeye yönelik cep telefonu alırken cep telefonunun peşin fiyatı taahhüt süresine bölünür ve mevcut tarifenin aylık ödemesine eklenir. Bir de buna artı olarak şirketin o model cihaz ve tarifesi için belirlemiş olduğu ödeme farkı da aylık ödeme miktarına katılmaktadır. Bu durumda cihazın peşin fiyatından daha yüksek bir meblağ ödenmesi ile cihaz satın alınmış olunur. Burada önemli olan şirketin eklemiş olduğu farkın, cihazın peşin fiyatına oranla ne kadar olduğudur.

Taahhütlü şekilde cihaz almak, genellikle 1, 2 veya 3 yılı kapsayan bir ödeme planı gerektirmektedir. Her ay belirli oranda ödeme yapmak her ne kadar peşin ödeme yapmaktan daha kolay gibi görünse de işin aslında her ay ödenecek olan tutar, bazı dönemlerde kişileri maddi açıdan zor duruma sokabilir. Ayrıca bu maddi yükümlülük kişilerin psikolojisini dahi etkileyebilmektedir.

Belirlenen tarife ile cep telefonu satın alımında tarife aşım ücretleri, normal ücretlerin oldukça üzerindedir. Bu durumda tarifeyi efektif kullanamayarak mevcut limitlerin üzerine çıkmak, o ayki faturanın olması gerektiğinden bir hayli yüksek olmasına neden olabilir. Bu durumda “yerinde duran tarife” gibi limit aşımı yapmayan tarifeleri kullanmak kişilerin yararına olacaktır.

Tarifeye Ek Cep Telefonu Alımında Ne Kadar Ödenir?

Tarifeye ek olarak alınan cep telefonları, şirketlerin belirlemiş oldukları ödeme tutarlarınca sahip olunur. Farklı GSM operatörlerinin uyguladığı farklı kampanyalar ile alınmak istenen cep telefonuna indirimli bir şekilde sahip olunabilir.

İPhone 6  16 GB modelini şirketlere göre kıyaslama yaparsak;

Avea’nın popüler tarifelerinden “yok yok tarifesi” ile her yöne 1000 dakika, 1000 sms ve 2 GB internet tarifesinde İPhone almak 24 ay boyunca 44 TL tarife ücreti ve 111 TL ek ücret olmak üzere toplam 155 TL aylık ödeme gerektirmektedir. Bu ödeme tutarını ay ile çarptığımda aldığımız cihazın fiyatı paket dahil toplam 3720 TL olmaktadır. Aynı tarife ile 24 ay yerine 36 ay taahhüt yapımında aylık ödeme tutarı  124 TL olacak ve toplam fiyat 4465 TL’ye ulaşacaktır.

Türkcell’de bulunan “hepsi bir arada” tarifesi ile her yöne 1000 dakika, 1000 sms ve 4 GB internet kampanyasında İPhone sahibi olmak, 24 ay boyunca 189 TL aylık ödeme gerektirmektedir. Bu durumda toplam 4536 TL, cihaz ve tarifeye ödenecek tutar olacaktır.

Vodafone’de bulunan “Red Classic” tarifesi ile her yöne 1000 dakika, 1000 sms, 2GB internet içeren İPhone almak 24 ay boyunca 190 TL aylık ödeme gerektirmektedir. Toplam 4560 TL, cihaz ve tarifeye ödenecek tutardır.

Yukarıdaki verilerden görüldüğü ölçüde taahhüt süresinin uzaması, cihaz için verilen fark ücretinin de artmasına yol açmaktadır.

Cep telefonu alımında size önereceğimiz en mantıklı alışveriş şekli; teknoloji marketler ile bankaların ortaklaşa düzenledikleri peşinatsız, kredi kartsız ve uygun vade farkıyla akıllı telefon almaktır. Çok avantajlı koşullarda düzenlenmiş olan kampanyaların linklerini aşağıda paylaştık, mutlaka kampanyaları ve koşullarını inceleyiniz.

1. Bi İmza ile Bimeks’ten İstediğiniz Ürünü Kefilsiz Kredi Kartsız Taksitli Alın

2. Teknosa Teknokredi ile Taksitli Alışveriş yapın, Nakit İhtiyaçlarınızı Giderin

3. Evkur’dan Kredi Kartsız Taksitli Alışveriş Nasıl Yapılır

4. Migros Standlarında ING’den Taze Kredi Kampanyası

Tarifeye Ek Cep Telefonu Almak Mantıklı mıdır?

GSM operatörlerinin sunmuş oldukları kampanyalar eşliğinde tarifeye ek ödeme ile taahhütlü bir şekilde cep telefonu sahip olmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Öncelikle alınacak telefonun marka ve modeli belirlenmelidir. Daha sonra cihazın peşin fiyatı ve taahhütlü fiyatları belirlenerek karşılaştırılmalıdır. Burada taahhüt süresinin de belirlenmiş olması gerekir. Bunun sonucunda arada bulunan fark şirkete ödenen tutardır. Bu tutarın, cihaza oranla düşük olması, cihazı taahhütlü bir şekilde alınmasını mantıklı kılabilir. Öte yandan peşin fiyatının fazla üzerinde bir toplam fiyat ile taahhütlü cihaz sahibi olmak, kişilerin gereksiz yere fazladan ödeme yapmasına neden olacağından tavsiye edilmemektedir.

Yukarıda yaptığımız farklı şirketlerin İPhone 6 16 GB modeli üzerindeki fiyat kıyaslamalarından yola çıktığımızda, İPhone 6 16 GB telefonun resmi peşin fiyatı 2499 TL’dir. Bu durumda 24 ay taahhütlü olarak bu cihazı Avea’dan aldığımızda 1221 TL, Türkcell’den aldığımızda 2037 TL, Vodafone’den aldığımızda 2061 TL fazladan ödeme yapmış olacağız. Sayısal verilerin de gösterdiği gibi uzun vadeli cihaz alımlarında aradaki fark neredeyse telefonun kendi fiyatı kadar olduğundan tavsiye edilmemektedir. Bu belirlenen fark miktarlarının 600-700 TL civarında bir kısmı her ne kadar tarife ücreti olsa da geriye kalan kısım da telefonun alımının mantıksız olmasını sağlayacak kadar yüksektir.

Taahhütlü cep telefon alımında taahhüt süresini kısa tutmak, popüler olmayan telefonlardan seçim yapmak ve fiyatı azami rakamlar içermeyen modeller seçmek sureti ile tarifeye ek cep telefonu almak fazla fiyat farkı yaratmayacağından mantıklı olabilir. Bunların yanı sıra GSM operatörlerinin yapmış olduğu dönemsel indirim ve kampanyaları takip etmek, kullanıcıların olduğundan daha ucuza telefon almalarını sağlayacağından oldukça mantıklıdır. Özellikle peşin fiyatına vadeli bir şekilde satışa sunulan cep telefonu kampanyalarından faydalanmak bireylerin bütçeleri için yararlı olduğu gibi, telefon dışında şirkete ek bir ödeme yapmadan vadeli satın almak da oldukça kârlı bir alışveriş örneğidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.