Kampanya Bulucu

Tapu Harcı İndirimi Ne Zamana Kadar Uzatıldı? [Tüm Detaylar]

Piyasaların sıkıntıya girdiği dönemlerde ekonomiyi canlandırmak ve belirli sektörleri desteklemek için yapılan çeşitli indirimler arasında, son dönemde en çok konuşulup merak edileni; tapu harcı indirimiyle ilgili alınan kararlar ve gelişmelerdi. Merakla beklenen müjdeli haber, Cumhurbaşkanlığı kararıyla geldi.

Ekonomik açından içinde bulunduğumuz zor dönemde gayrimenkul ve inşaat sektörü için konutta tapu harcı KDV indiriminde süreler yeniden uzatıldı. Piyasalarda yaşanan dalgalanmaları en aza indirmek için, 843 sayılı Cumhurbaşkanı Kararlarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar kapsamında, bu yıl 31 Mart tarihine kadar sürmesi planlanan konutta KDV ve tapu harcı indirimi uzatıldı. 

Tapu Harcı İndirimi Ne Zamana Kadar Uzatıldı?

1 Nisan 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tapu harcı indiriminin bu yılın sonuna kadar sürdürülmesine karar verildi ve tapu harcı indirimi 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Konut yatırımlarında KDV oranı %18 yerine %8’e, tapu harçları ise %4 yerine %3’e düşürüldü.  Yani, yapılan düzenlemeye  göre bu yılın sonuna kadar 500 bin liralık konut alan vatandaş, uygulanan tapu harcı indirimi sayesinde 52 bin 500 TL avantaj sağlayabilecek. İndirime kat irtifakı tesis edilmiş olan konutlar da dahil edilirken, 150 metrekareden küçük konutlar dahil edilmedi.

Alınan yeni karar ile tapu harçlarına yönelik indirim düzenlemesinin yanı sıra taksi, kamyonet gibi ticari araç alımlarında %1, mobilyada %0 ve çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşya alımlarında %8 oranında uygulanan ÖTV indirimleri de 31 Mart tarihinden sonra ikinci kez uzatılarak 30 Haziran’a ertelendi. Yapılan düzenlemeyle, vergisiz fiyatı 70 bin liradan az olan araçların ÖTV oranı %45’ten %30’a, fiyatı 70 bin lira ve 120 bin lira olan araçlarda vergi oranı %50’den %35’e düşürüldü. Yakıt motorlu motosikletler, motor silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyenler ve aynı taşıtlar arasından motorlu olup motor gücü 20 kW’ı geçmeyen taşıtlar için uygulanan %0 ÖTV oranı uygulamasının da süresi uzatılmış oldu. 1600 cc altı motorlu taşıtların ÖTV’lerinde yapılan 15 puanlık indirim de yıl sonuna kadar devam edecek.

Tapu Harcında Engelli İndirimi Bulunuyor mu?

Yalnızca konut ve iş yeri sahiplerinin faydalanabildiği tapu harcında engelli indirimi bulunmuyor. Ayrıca arsa ve arazi sahipleri için arsa tapu harcı indirimi de söz konusu değil, yapılan indirim yalnızca konut ve iş yeri satışlarını kapsıyor.

Geriye Dönük Tapu Harcı İndirimi Mümkün mü?

31 Aralık tarihine kadar sürmesi kararlaştırılan indirim sonrası merak edilen bir diğer konu da geriye dönük tapu harcı indiriminin mümkün olup olmadığı. Şu an için geriye dönük tapu harcı indirimi mümkün olmamakla birlikte indirim, yalnızca başladığı tarihten son güne kadar yapılan konut ve iş yeri tapu devir işlemlerinde geçerli sayılacak. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.