Kampanya Bulucu

Tapu Alım-Satım Masrafları Nasıl Hesaplanır

Tapu Harcı Nedir? Belirli bir taşınmazın alım-satım işlemleri esnasında ödenmesi gereken hizmet bedeline tapu harcı denmektedir. Alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen tapu işlemleri esnasında tapu dairesine ödenir. Bu harç, hizmet bedeli olarak doğrudan devlete ödenmektedir. Tapu işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ödenmesi şarttır. Tapu harcı masrafları, her yıl düzenlenen yeni yasa tasarılarına göre Tapu ve Kadastro Müdürlüğünce belirlenmekte ve düzenli olarak değişmektedir.

Tapu harç bedeli, taşınmazın alım-satımı esnasında hem alıcı kişiden hem de satıcı kişiden tahsil edilmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcını, satılması söz konusu olan taşınmazın değeri belirlemektedir. Taşınmazın satım fiyatının binde 20’si tapu harcı masraflarını oluşturur. Bu bedel hem alıcı hem de satıcı kişi tarafından ayrı ayrı ödenmektedir. Fakat alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya göre harç bedelinin toplamı binde 40 olmak sureti ile yalnızca tek bir taraf tarafından da ödenebilir. Örneğin; 200.000 TL değerindeki bir evin alım-satım işlemleri esnasında ödenmesi gereken tapu harcı masrafı 4 bin TL’dir. Bu bedel her iki taraftan da alınacağı için toplam 8 bin TL’nin tapu masrafları olarak tapu müdürlüğüne ödenmesi gerekir.

Tapu harç ödemesinde tapu döner sermaye bedeli de kesilmektedir. Bu bedelin değeri Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından her yıl yenilenmektedir. 2015 yılı tapu döner sermaye bedeli 82,50 TL olarak belirlenmiştir.

Söz konusu taşınmazını satan kişi, bu malı banka kredisi ile farklı bir miktara almış olsa tapu harcı hesaplaması taşınmazın asıl değeri üzerinden gerçekleştirilir. Bu durumda kişilerin itiraz hakları bulunmamaktadır.

Tapu Harç Cezası

Gayrimenkullerin alım-satım işlemlerinde tapu harcını daha az ödemek için söz konusu satılan taşınmazın satım rakamından daha az gösterilmesi, tapu harç cezasını doğurmaktadır. Bu cezai yaptırım, taşınmazın alım-satımı esnasında tapu müdürlüğüne eksik veya yanlış bilgi verilmesinden kaynaklanmaktadır.

Taşınmazın asıl satış bedelinin tapu müdürlüğüne yanlış veya eksik bildirilmesi ve bu durumun fark edilmesi, belirli cezai işlemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu ceza, ödenecek olan harç miktarının %25’i oranında bir ödemeyi kapsar. Ayrıca bu ceza hem alıcı hem de satıcı kişi tarafından ayrı ayrı ödenir. Bu durumda daha az harç ödeme amaçlı yapılan bu işlem, oldukça olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Örneğin 100.000 TL satış bedeli olan bir ev için ödenmesi gereken toplam harç miktarı 4 Bin TL iken harç cezası aldığı takdirde %25’lik farkın da eklenmesi ile 5 Bin TL olmaktadır.  Bu harç miktarı 5 yıl içerisinde fark edildiği bir tarihte kesilebilir.

Tapu harç cezasını ödemek istemeyen kişiler, pişmanlık beyannamesi adlı bir belge ile pişman olduklarına dair bir yazıyı ilgili tapu dairesine verebilirler. Bu belgenin oluşturulmasından ve verilmesinden maliyenin haberi olmaması gerekir. Bu durum sonucunda bazı başvurular olumsuz sonuçlanabilir. Bu durumda kişilerin itiraz hakları bulunmamaktadır. Tapu harç cezasını geciktiren kişilere faiz uygulanır.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu alım-satım masrafları, işlemin gerçekleştiği yerin vergi dairesine ödenebilir. Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın yetki verdiği aracı bankalardan da tapu harcı tahsil edilebilmektedir.

Tapu Harcını Tahsil Eden Bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Şekerbank
 • Oyakbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankaıs
 • Türkish Bank
 • Türkiye Halk Bankası
 • Asya Katılım Bankası

Tapu Alım-Satım İşlemleri

Taşınmazların alım-satım ve devir işlemleri tapu müdürlüğünde gerçekleştirilmektedir. İlgili işlemin yapılabilmesi için öncelikle tapu dairesinden randevu alınır. Randevu tarihinde hem alıcı hem de satıcı kişi tapı müdürlüğünde bulunmalıdır. Alım-satım işlemi için gerekli olan belgeler de hazır edilmelidir. Eğer ki alım-satım işlemlerini emlakçı veya 3. Bir kişi yapacaksa vekaletname göstermesi zorunludur.

Alım-satım işlemleri için satıcıdan istenen gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • 1 adet resim
 • Tapu aslı veya fotokopisi
 • Belediyeden alınmış “vergi borcu yoktur” yazısı (Vergi borcunun olması halinde vergi borçlarının ödendiğine dair makbuzlar)

Alım-satım işlemleri için alıcıdan istenen gerekli belgeler;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • 2 adet resim

Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz olması durumunda alıcı ve satıcı kişi arasında geçen karşılıklı anlaşma, tapu dairesi tarafından onaylanır. Tapu harç ücretlerinin de yatırılması ile alım-satım işlemi gerçekleşmiş olur.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.