Kampanya Bulucu

Yasalara Göre Taahhüt Bozma, Cayma Bedeli Sorgulama, Hesaplama

Başta internet ve telefon olmak üzere günümüzdeki pek çok abonelikte vatandaşlar, indirimli tarifelerden faydalanabilmek için taahhütlü hizmetler satın alıyor. Belirli bir süre hizmet alınan firmanın abonesi olma konusunda taahhüt vererek daha avantajlı fiyatlara hizmetlerden faydalanmak mümkün. Fakat sözleşme imzalanarak kayıtlara geçirilen taahhüt bozulursa, hizmet sağlayan firmalar müşteriden bazı ücretler talep edebilirler. Bu sebeple aboneliğini bitirmek isteyen ya da başka bir hizmet sağlayıcı firmaya geçiş yapmak isteyen vatandaşlar, taahhüt iptali halinde ne kadarlık bir ücretle karşılaşacaklarını merak ederler.

Mobil Operatörler Arası Taşıma İçin: Türk Telekom, Turkcell ve Türk Telekom Numara Taşıma

Taahhüt Ne Demek?

Taahhüt kelime anlamı olarak “bir şey yapmayı üstüne alma, üstlenme” gibi manasına gelir. Bir kişi, bir konuda taahhüt verirse; o konudaki yükümlülükleri yerine getirmeye söz vermiş olur. Günümüzde taahhüt, genelde şirketlerle vatandaşlar arasındaki sözleşmelerde kullanılan bir kavramdır. Bir şirket, müşterisine bir hizmet ya da mal satarken taraflar birbirlerine belirli taahhütlerde bulunur. Örnek vermek gerekirse bir operatör firmasından indirimli hizmet almak isteyen bir vatandaştan iki sene boyunca aynı operatörde kalma konusunda taahhüt vermesi beklenebilir. Dolayısıyla taahhüt bitmeden numara taşıma ya da hat kapatma işlemi söz konusu olursa bu vatandaş, taahhütten caydığı için sözleşmede yer alan yaptırımları karşılamak zorunda olur.

Taahhüt Bozma Bedeli Kalktı mı?

Günümüzde taahhüt bozma ücreti adıyla uygulanan bir yaptırım yoktur. Vatandaşlar, taahhüt bozdukları zaman satın aldıkları hizmetin standart ücreti ile normal ücreti arasındaki farkı ödemekle yükümlü olur. Bunun adı her ne kadar taahhüt bozma bedeli olmasa da taahhüt iptal işlemi sırasında ortaya çıkan bir bedel olduğu için aboneliğin erken iptal edilmesi halinde hala bir ücret ödendiğini söylemek mümkündür. Dolayısıyla yasa kapsamında taahhüt bozma ücreti olarak bir yaptırım olmasa da vatandaşlar hizmetin fiyat farkını ve hediye olarak ücretsiz aldıkları ürünlerin fiyatını ödemek zorunda olur. Aboneliğin iptal edilmesi halinde ortaya çıkan tüm bu ücretler, imzalanan sözleşmede yazdığı için ödenmemesi halinde cezai yaptırımlar ortaya çıkabilir.

Cayma Bedeli Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Taahhüt iptali halinde ortaya çıkan cayma bedelinin hesaplanması, her ne kadar karmaşık gibi görünse de aslında son derece basit işlemlere dayanmaktadır. Taahhütlü hizmet alımlarında genelde hizmetin standart fiyatının altında bir ücret vatandaşa yansıtılır. Taahhüt iptali durumunda ise indirimli tarifeden faydalanan vatandaştan fark ücretinin iadesi talep edilir. Eğer indirime ek olarak vatandaşa bazı hediye ürünler de sunulduysa bu ürünlerin ücretleri de firma tarafından talep edilebilir.

Örnek vermek gerekirse bir internet şirketinin aylık 100 TL olan tarifesinden taahhütlü olarak 60 TL’ye faydalanan bir vatandaşın iki yıllık sözleşme imzaladığını düşünelim. Aynı zamanda internet servis sağlayıcısı konumundaki şirketin bu vatandaşa 300 TL tutarında bir de modem hediye ettiğini varsayalım. Bu vatandaşın abonelik iptali yapması halinde her ay standart ücret olan 100 TL ile indirimli ücret olan 60 TL arasındaki farkı ödemesi gerekir. Yani sözleşme imzalandıktan sonra indirimli hizmetten yararlanılan her ay için 40 TL’lik bir ücret ödenir. Sözleşme iptali durumunda eğer anlaşmada hediye modem ücretinin iadesi de varsa 300 TL’lik bir fiyat daha faturaya yansıyabilir.

İki yıllık, yani 24 aylık bir taahhüt veren vatandaşın 10. ayda hizmeti iptal etmesi halinde indirimli hizmet alınan 10 aylık süre için ay başına 40 TL’lik fiyat farkını ve 300 TL’lik modem ücretini iade etmesi gerekir. Bu durumda erken iptal bedelini 10 aylık indirim farkı üzerinden 10×40 işlemiyle bulmak mümkündür. Buradan 400 TL’lik bir bedel ortaya çıkar. Aynı zamanda hediye modemin ücreti olan 300 TL de cayma bedeline yansıtılır. Bu durumda 400+300’den 700 TL’lik bir cayma bedeli ortaya çıkar.

Yukarıda anlatılan cayma bedeli hesaplama işlemi tamamen örnektir. Sözleşmenin niteliğine göre hesaplama işleminde kullanılan değişkenler farklılık gösterebilir. Bu sebeple yukarıdaki örnekten çıkarılacak mantıkla birlikte kendi sözleşmenizdeki ücretleri kullanarak kişisel hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Taahhüt bozma durumunda karşılaşacağınız bedeli hesaplamak için şu formülü kullanabilirsiniz:

(Hizmet alınan ay sayısı x ücret farkı) + hediye edilen ürünlerin fiyatları toplamı = Taahhüt bozma bedeli

Taahhüt Süresi Nasıl Öğrenilir?

Taahhüt bitmeden hat değiştirme, hizmeti iptal etme gibi durumlarda ek ücretler söz konusu olabileceği için taahhüt süresine dikkat edilmesi gerekir. Taahhüt bitiş tarihi sorgulama işlemi için de çeşitli yöntemlerle bilgi almak mümkündür. Genelde şu yöntemlerle sözleşmenin bitiş tarihi öğrenilebilir:

 • Firmaya ait şubelerden taahhüt sorgulama
 • Firmanın çağrı merkezini arama
 • Firmanın SMS hizmetini kullanma
 • Firmanın internet sitesinden sorgulama
 • Firmanın mobil uygulamasından sorgulama

Ayrıca aşağıdaki listeden şirketlere özel taahhüt bitiş tarihini sorgulama işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

1. Turkcell taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Turkcell’den taahhütlü hizmet alan vatandaşlar, cayma bedelini öğrenmek için sözleşmenin bitiş tarihini öğrenmelidir. Cayma bedeli ödemek istemeyenlerin ise bu tarihe kadar beklemesi ve sözleşmenin bitişinden sonra hizmeti iptal etmesi ya da hat değiştirmesi gerekir. Turkcell’in taahhüt sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • 0532-532-0000 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • Turkcell bayilerine gidebilirsiniz.

 • Turkcell.com.tr üzerinden cep telefonu numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra menüden “hat özetim” seçeneğine tıklayıp tarifenizin yanındaki “detaylı bilgi” bölümünden abonelik bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca sağ taraftaki menüde yer alan “paket ve tarifelerim” başlığına tıklayarak da tarifenizin sona ereceği tarihi öğrenmeniz mümkündür.

Turkcell taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için: Turkcell Taahhüt Sorgulama

2. Vodafone taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Vodafone’dan sözleşmeli şekilde hizmet alıyorsanız taahhüt bitiş tarihinizi öğrenmek için şu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • Vodafone bayilerinden birine giderek yetkiliden bilgi talep edebilirsiniz.
 • 0542-542-0000 numaralı Vodafone çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinden bilgi alabilirsiniz.

 • Vodafone.com.tr’den kullanıcı girişi yaptıktan sonra “tarife ve paketlerim” bölümüne geçerek tarifenizin hangi tarihte sona ereceğini, erken iptal durumunda ortaya çıkacak cayma bedelini görüntüleyebilirsiniz. Aynı işlemi Vodafone mobil uygulaması üzerinden benzer adımları takip ederek gerçekleştirmek de mümkündür.

Vodafone taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

Vodafone taahhüt bozma işlemleri sırasında hesaplanacak olan Vodafone cayma bedeliniz tamamen abonelik sözleşmenize bağlı oluşmaktadır. Aboneliğiniz karşılığında size ne kadar indirim sağlandığı, hangi cihaz ve hizmetlerin verildiğini bu noktada çok önemli. Bu sebeple Vodafone cayma bedeli hesaplama işlemi sırasında mutlaka abonelik sözleşmenizi inceleyin.

Yazımızın başında vermiş olduğumuz cayma bedeli hesaplama örnekleri Vodafone sözleşme iptali cezası için de geçerlidir. Yararlandığınız indirimleri, hizmetleri ve almış olduğunuz cihazların bedellerini öğrenerek bu işlemi kabataslak kendiniz de yapabilirsiniz. 

Örnek Vodafone taahhüt bozma bedeli  hesaplama: 

Taahhütsüz abonelik tutarı: 100 TL

İndirimli abonelik tutarı: 70 TL

İndirimden yararlanılan süre: 12 Ay

Cihaz bedelleri: 320 TL

Vodafone Cayma Bedeli: 12*30+320= 680 TL

Bu kalemlerin dışında farklı cayma bedelleri çıkabilir. Bu tamamen sözleşmenizdeki maddelere bağlıdır.

3. Türk Telekom taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Avea adıyla bildiğimiz GSM operatörü, kısa bir süre önce Türk Telekom adıyla faaliyetlerini sürdürme kararı almıştı. Dolayısıyla Türk Telekom ve Avea taahhüt sorgulama işlemleri aynı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Taahhüt bitiş tarihinizi öğrenmek isterseniz:

 • Size yakın Türk Telekom şubelerinden birine gidebilirsiniz.
 • 444-1-500 numaralı Türk Telekom çağrı merkezini arayarak Türk Telekom cayma bedeli ve sözleşme bitiş tarihini öğrenebilirsiniz.

 • Türk Telekom online işlemlere giriş yaparak tarife ve paket bilgilerinizi görüntüleyebilir, bu bilgiler aracılığıyla sözleşmenizin ne zaman sona ereceğini öğrenebilirsiniz.
 • Türk Telekom mobil müşterisiyseniz TARIFEM yazıp 5555’e mesaj gönderebilirsiniz.
 • Cep telefonunuzdan *124#’yi tuşlayın ve önünüze çıkan menüden taahhüt işlemleri için 3’ü tuşlayın. Daha sonra taahhüt sorgulama seçeneğinin yer aldığı 2’yi tuşlayın. Kalan taahhütlü gün sayınız ve cayma halinde ödemeniz gereken ücret tarafınıza SMS ile bildirilecektir.

Türk Telekom taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

Türk Telekom cayma bedelini öğrenmek için yapmanız gereken işlemleri yukarıda anlattık. Kabaca hesaplamanızı şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz; kullandığınız paketin taahhütsüz fiyatından, ödemekte olduğunuz tutarı düşerek size yapılan indirim miktarını bulun. Bununla birlikte kaç aydır bu indirimden faydalandığınızı hesaplayarak indirim tutarını ay sayısı ile çarpın. Böylece Türk Telekom cayma bedelinize eklenecek olan indirimli tutarları çıkarmış olacaksınız.

Bununla birlikte aboneliğiniz için size verilmiş bir cihaz varsa Türk Telekom sözleşme iptaliniz sonrasında cihaz ücretleri de cayma bedelinize eklenecektir.

Bunların dışında firmanın size aboneliğiniz karşılığında sunmuş olduğu ekstra hizmetler varsa (ücretsiz montaj vs. gibi) bunlar da Türk Telekom cayma bedelinize eklenecektir. 

Türk telekom taahhüt iptali cezasını etkileyen faktörler genel hatlarıyla bunlar. Yararlandığınız indirim tutarları, hizmetler ve cihazların fiyatları toplanır ve ödemeniz gereken Türk Telekom sözleşme iptali cezası ortaya çıkar. 

4. TTNET taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Türk Telekom çatısı altında ev interneti hizmeti sağlayan TTNET cayma bedeli ve sözleşme tarihi öğrenme işlemlerinizi şu şekilde yapabilirsiniz:

 • TTNET ya da Türk Telekom şubelerine gidip yetkiliden bilgi alabilirsiniz.
 • 444-1-444 numaralı TTNET çağrı merkezini arayabilirsiniz.
 • TTNET online işlemler ile sisteme giriş yaparak internet taahhüt sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Telekom taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

Ufak bir özet geçmemiz gerekirse TTNET cayma bedeli hesaplama işlemi yararlanmış olduğunuz indirim tutarları, tarafınıza verilen cihazların ücretleri ve size sağlanan ücretsiz hizmetler üzerinden yapılır. TTNET abonelik iptali ücreti içerisinde yer alan bu kalemlerin toplamı ödemeniz gereken toplam cayma bedelini ortaya çıkarır. Örneğin montajınız hafta sonu yapıldıysa TTNET sözleşme iptali sırasında bu ücreti de sizden tahsil edebilir.

Örnek bir TTNET cayma bedeli hesaplama;

Taahhütsüz abonelik tutarı: 100 TL

İndirimli abonelik tutarı: 70 TL

İndirimden yararlanılan süre: 12 Ay

Cihaz bedelleri: 320 TL

Ücretsiz hafta sonu montaj ücreti: 120 TL

TTNET Cayma Bedeli: 12*30+320+120 = 800 TL

Bu kalemlerin dışında farklı cayma bedelleri çıkabilir. Bu tamamen sözleşmenizdeki maddelere bağlıdır.

5. Tivibu taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Dijital yayın platformu Tivibu’dan hizmet alıyorsanız sözleşmenizin ne zaman biteceğini öğrenmek için:

 • 444-5-375 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Tivibu sistemine giriş yapıp paketinizi ve tarifenizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Türk Telekom ofislerinden birine gidip yetkili personelden bilgi alabilirsiniz.

Türk Telekom taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

6. D-Smart taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

D-Smart cayma bedeli hesaplama işlemi için öncelikle taahhüt bitiş tarihini öğrenmeniz gerekir. Bunun için:

 • D-Smart yetkili bayilerine giderek personel ile iletişime geçebilirsiniz.
 • 0850-266-0266 numaralı D-Smart iletişim merkezini arayabilirsiniz.
 • D-Smart online işlemler aracılığıyla paketinizi ve tarifenizi inceleyebilirsiniz.

D-Smart taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

7. Superonline taahhüt bitiş tarihi nasıl sorgulanır?

Turkcell çatısı altında internet hizmeti veren Superonline taahhüt bozma işlemi neticesinde ödemeniz gereken tutarı hesaplamak için sözleşmenizin hangi tarihte bittiğini öğrenmeniz gerekir. Bu kapsamda sorgulama yapmak için:

 • Superonline.net üzerinden kullanıcı girişi yapıp tarifenizi görüntüleyebilirsiniz.
 • 0850 222 1 222 numaralı çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Turkcell ya da Superonline yetkili bayilerinden birine giderek görevli personelden bilgi alabilirsiniz.

Superonline taahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

8. PTTcell taahhüt sorgulama işlemi nasıl yapılır?

PTTcell ile yaptığınız sözleşmenin ne zaman sona ereceğini öğrenmek için:

 • Pttcell.com.tr adresinden kullanıcı bilgilerinizle sisteme giriş yapıp taahhütlü tarifenizi görüntüleyebilirsiniz.
 • PTTcell’in 444-6-788 numaralı çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

PTTcell tahhüt sorgulama işlemini online ortamda gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. halim dedi ki:

  Bir yıldan fazla yapılan sözleşmeler geçerliliğini koruyor yani, bunu mu demek istiyorsunuz?

 2. osman dedi ki:

  bu hesap hikaye adamlar 6-7 aylık taahüte 350-450 tl arası ücret cıkartıyorlar. aslında en güzeli taahhütsüz internet o zamn elimizden müşteri kaçacak diye mum üztünde tutuyolar . taahhüt varsa afferdeersin ssk burda duracak dıye ilgilenmıyolar bile nasılsa eşlşek gibi parayı ödeyeceksın

 3. BAYRAM dedi ki:

  İNTERNET SÜREKLİİ KESİLİYOR VE MÜSTERİ HİZMETLERİ BU KONUDA SORUNUN GİDERİLECEGİNİ SÖYLÜYOR. 3 HAFTADIR SÜREKLİ ARIYORUM. HİÇBİRSEY OLDUGU YOK. 75 TL FATURA ÖDÜYORUM. HİZMETİNDEN MEMNUN DEGİLİM. ARTIK KAPATMA KARARI ALDIM.

 4. Çiğdem dedi ki:

  15 gündür türk telemom ev interneti aldım 3 gündür i terbet yok 20 kere aradım ilgikeniyoz diyolar ama yok tahahütü bozacam müşteri hizmetleri 15 gündür kullandıgım halde 700 tl ceza bedeli dedi şok oldum bilginiz varmı

 5. H.İbrahim Dedeturak dedi ki:

  Her 3 GSM operatörü de beni memnun etmedi.3 ünde de ek paralar ödedim.Şimdi kontörlü telefona geçmek istiyorum ama gördüm ki onlarla ilgili şikayetler de var?Hangisi sorunsuz bilmiyorum ki?