Kampanya Bulucu

SKODA YETİ FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Skoda Yeti İncelemesi

Skoda’nın crossover sınıfı aracı Yeti, sempatikliği ve pratik karakteriyle sınıfındaki yeni rakiplerine karşı rekabetçi bir tutum sergiliyor. Aracın 4×4 modeli en iyi opsiyon olarak görülse de iki çekişli ve benzinli modeli de canlı performansı, şaşırtıcı derecede iyi yakıt ekonomisi ve refinasyon artılarıyla çok mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Uzun kilometreler tüketiyorsanız ya da eviniz tekerlek izleri dolu bir yolun en sonundaysa daha geniş hacimli 4×4 model sizin için en iyisi fakat gerisi için 1.2 TSI model iyi bir çizgi izliyor. Bu çeşitlilik Yeti kalitesinin crossover ve compact SUV sınıfında bu kadar uzun süren başarısının sebeplerinden biri. Skoda Yeti merak uyandırıcı ismiyle ve büyük ölçekli popüleritesiyle birlikte, iyi bir aile aracı özelliğine de sahip. İnanılmaz işlevselliği ve muhteşem fiyat performans oranının harmanlanmasıyla birlikte Yeti sınıfının çok tutulan modelleriyle kolaylıkla mücadele edebiliyor. En son revize edilen versiyonuyla Yeti, yeni bir ön tasarımla gelen yenilenmiş bi-xenon ön ve ledli arka farlara sahip. Yeti’nin performans versiyonu olmamasına rağmen kullanıcılar opsiyonel olarak gelen çift renk tavan ve yan ayna seçeneği ile 17 inç alaşım jantlarla araçlarına daha sportif bir görünüm kazandırabiliyor. Donanım seçenekleri Active başlangıç seviyesi olarak belirlenirken, Ambition seçeneği önden çekişli versiyonların en donanımlısı. Bu seçeneklerin de üstünde 4×4 çekiş özelliğine sahip Style seçeneği var. Yokuş destek sistemi ile gelen Yeti’nin 4×4 versiyonlarında sofistike Haldex Çekiş Sistemi bulunuyor. Bu sistem ihtiyaç olduğunda maksimum çekiş gücünü sağlıyor. Aracın son modelindeki daha hafif 4×4 sistemi önceki versiyonlarına göre daha ekonomik olmasını sağlıyor. Değiştirilen benzin seçenekleri de daha mantıklı hale getirilmiş. 1.2 litre TSI 110 beygirlik motor tutumlu bir tavır sergilerken, 1.4 litre TSI 125 beygir motor 4×2 ve 4×4 çekiş opsiyonlarıyla geliyor. 1.2 litre model 6 ileri manuel vites ile gelirken 1.4 litre modeller 6 ya da 7 ileri otomatik DSG şanzımanla geliyor.

Performans ve Sürüş

maxresdefault

Crossover sınıfındaki rakiplerinden sürüş dinamiklerindeki çizgisiyle ayrılan model bu avantajını son versiyonunda da koruyor. Yeti direksiyonun arkasında, yüksek sürüş pozisyonu dışında bir aile hatchback’i gibi hissettiriyor. İnanılmaz derecede iyi yol tutuşu, keskin manevra kabiliyeti ve virajlardaki sakin tutumuyla Yeti’nin canlı doğası size virajlarda ve dönemeçlerde herhangi bir crossover araçtan daha iyi bir sürüş zevki yaşatıyor. Sürüş konforu da rakipleri kadar iyi olan Yeti’nin otobandaki yüksek hızlardaki sürüşü şehir içinde olduğu kadar iyi. Dört tekerlekten çekiş seçeneği, bu aile crossover’ına çamur, kar veya diğer engebeli arazilerde mükemmel bir tutuş sağlarken aracın sahip olduğu sistem tekerlek dönüşünü en aza indirgemek için gaz tepkisini yumuşatarak, otomobilin dik tepelerden yavaş ve kontrollü bir şekilde inmesini sağlıyor. Konsoldaki arazi butonuna basıldıktan sonra çekiş kontrolü, yokuş iniş kontrolü ve frenleme sistemleri otomatik olarak kontrol ediliyor, bu da Yeti’nin arazideki çoğu problemiyle birlikte çekiş yetersizliğini, siz fark bile etmeden önleyerek ona arazide kolay bir sürüş sağlıyor. 1.2 ve 1.4 litre TSI motorlar sessiz ve refine bir sürüş keyfi sağlıyor.

1.2 litre TSI turbo benzinli motor böyle büyük bir arabanın derinliklerinde yabancı hissettirmiyor ve iyi orta devirdeki itiş gücüyle ihtiyacınız olduğunda size oldukça fazla çekiş gücü sağlıyor. 110 beygir gücü ve 4000 devirde 175 Nm torkuyla 1.2 litre TSI motor gerçekten kabiliyetli. Bu motora sahip Yeti 0’dan 100 km hıza 10.9 saniyede ulaşırken maksimum 179 km/s hız yapabiliyor. Bundan daha güçlü olan model 1.4 litre TSI 125 beygire sahip motor ile geliyor. 4000 devirde 200 Nm itiş gücü sağlayabilen bu motor ile Yeti 0’dan 100 km hıza 10.1 saniyede ulaşırken maksimum 186 km/s hız yapabiliyor. Off-road kabiliyeti en iyi olan 4×4 model ise 1.4 litre TSI 150 beygirlik motor ile geliyor. 3500 devirde  250 Nm itiş gücü sağlayabilen bu motor ile Yeti 0’dan 100 km hıza 8.9 saniyede ulaşırken maksimum 191 km/s hız yapabiliyor. Sadece asfalt yollardaki sürüş için kullanılacaksa 1.2 ve 1.4 litre TSI 4×2 modeller daha çok öne çıkıyor. 1.2 litre TSI versiyondaki 6 ileri manuel şanzıman kaliteli ve kolay kullanımlı, 1.4 litre TSI versiyonlardaki DSG otomatik şanzıman ise sektörde bir zamanlar tartışılamaz şekilde lider olduğu için bu seçimi yapmadan önce iki kez düşünmenize gerek kalmıyor.

Yakıt Tüketimleri

1.2 litre TSI 110 beygir benzinli (4×2) model için:

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 6.7 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 4.8 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 5.5 litre
 • Kombine CO2 emisyon değeri : 128 g/km

1.4 litre TSI 125 beygir benzinli (4×2) model için:

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 6.9 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 5.2 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 5.8 litre
 • Kombine CO2 emisyon değeri : 134 g/km

1.4 litre TSI 150 beygir benzinli (4×4) model için:

 • Şehir içi 100 km’de ortalama : 7.6 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama : 5.6 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama : 6.4 litre
 • Kombine CO2 emisyon değeri : 147 g/km

Yeti ile gelen Smartgate akıllı telefon uygulamasıyla birlikte sürüş bilgilerinizi telefonunuza indirip sonra inceleyebiliyorsunuz. Telefonunuza aktardığınız bu bilgilere göre sürüş ayarlarınızı değiştirip yakıt tüketiminizi azaltabiliyorsunuz. Tüm Yeti modelleri ekonomikliği artırmak için, Kessy start/stop motor çalıştırma butonuyla, fren enerji geri kazanımı sistemiyle ve önerilen vites değiştirme uyarısıyla birlikte geliyor.

İç Dizayn ve Donanım

yeti-gallery-07_201611112150

Skoda’nın benimsediği formun üstünde tutulan işlevsellik özelliği crossover sınıfındaki Yeti’ye de aktarılmış. Yeti’nin dış tasarımında diğer crossover modellerdeki yuvarlak hatlara ziyaden arazi araçlarından esinlenilen tam bir 4×4 stili bulunuyor. Son model Skoda Yeti’de daha geniş bir ızgaraya ve kolayca göze çarpan kaput zirvesine sahip yeni bir ön tasarım var. Ön tamponun alt bölümünde yer alan çarpıcı, gümüş koruma çıtasında Skoda’nın tasarım trendinin çizgileri seziliyor.Siyah renkli yan koruma çıtaları, marşpiyerleri ve her iki tamponu aracın görsel bütünlüğünü oluştururken gövdeyi darbelere karşı koruyor. Farlar Octavia hatchback’leri anımsatıyor ancak arabanın geri kalanı orijinal Yeti ile aynı kalıyor. Dik gövde, uzun tavan, tıknaz tavan rayları ve dikey bagaj kapağı Skoda’nın rakipleri karşısında daha uzun ve daha cesur görünmesini sağlıyor. Sonuç olarak, kalabalığın arasından göze çarpıyor.

Yeti’nin iç kısmında nispeten sade ama çekici bir tasarım yer alıyor. Konsol sağlam ve yumuşak dokunuşa sahip bir materyalden yapılmış. Skoda markasının kendisi gibi Yeti’de de tarz, fonksiyonu takip ediyor. Yeti’deki ergonomi genel olarak mükemmel, sürüş pozisyonu yüksek konumlandırılmış fakat konforlu ve kalite genel anlamda gerçekten çok iyi. Çift renkli tavan ve ayna opsiyonu da göz doldurucu gözüküyor ve katalogda da Gobi Sand renk kombinasyonuna sahip ön göğüsle koltuk döşemeleri dikkat çekiyor.

Yeti’nin dokunmatik multimedia sistemi kolay kullanıma sahip ve gayet iyi çalışıyor. 5 inç boyutundaki dokunmatik renkli “Swing” adlı ekranda SD kart, USB, Aux-in girişleri bulunuyor ve Active ile Ambition donanım seçeneklerinde standart olarak geliyor. Style donanım seçeneğinde ise 6.5 inç DAB radyoya ve Bluetooth bağlanabilirliğe sahip “Bolero” multimedia sistemi bulunuyor. İki modelde de biri konsolda diğer bagajda olmak üzere iki adet 12v elektrik soketi bulunuyor.

5 farklı iç döşeme seçeneği ve 12 farklı renk seçeneğiyle gelen Yeti’de ayrıca çift renk tavan ve yan ayna konfigürasyonları yapılabiliyor.

Boyutlar ve Konfor

Yeti’nin kare dik stili araçtan içeri girdiğinizde önemli rol oynuyor. Dışarıdan çok kompakt bir şekilde gözüken aracın iç kabini çok geniş. Standart olarak yedek tekerlekle gelen bagajın hacmi 321 litre. Arka koltukların katlanabilme özelliği sayesinde bagajı 1485 litreye kadar genişletebiliyorsunuz ki bu gerçekten iyi bir sayı. Teker teker kapanabilen arka koltuklar ayrıca sökülebiliyor da. Bu operasyon sonunda ekstra 180 litre hacimle birlikte toplam 1665 litre bagaj hacmine sahip oluyorsunuz.

180 mm sürüş yüksekliğine sahip Yeti gerçek bir crossover sınıfı araç olduğunu kanıtlıyor ve 4×4 versiyonu seçerseniz, budanmış çamurluklarıyla sert arazi koşullarına ayak uydurabiliyorsunuz. Yükseklik aynı zamanda, bagajın yükleme kenarlarının ağır nesneleri koymak için hoş bir seviyede olduğu anlamına geliyor. Bu seviye ortalama boylu bir insanın, bel seviyesinin altında ya da üstünde oluyor. İçerideki alan herhangi bir müdahale veya engel olmaksızın, yüksek ve geniş. Yeti’nin arka koltukta sunduğu alan oldukça geniş. Koltukların ortasında entegre bir kolçak bulunuyor bu kolçak üstünde bardak tutucuları da mevcut. Bu kolçağı kaldırınca arka koltuklardaki alan iki kişi için baş ve bacak mesafesi olarak daha da genişliyor ya da üçüncü bir yolcuya olanak sağlıyor. Arka koltuklarda iki adet Isofix çocuk koltuğu bağlantı noktası mevcut(iki ayrı koltuk için). Ön taraftaki konfor seviyeleri mükemmel derecede iyi. İyi bir sürüş pozisyonuna ve görüşe sahip yüksek koltuklar ergonomiyi artıran destekli malzemeye sahip.

Güvenlik

Güvenilirlik, manevra kabiliyeti ve sürüş kolaylığı olarak en iyi crossover araç performanslarından birine sahip olan araç ortalama yakıt tüketimleri ve inanılmaz araç içi teknolojisiyle birlikte kullanıcıları güvende hissettiren ABS, ESP, ön ve yan perde hava hastıkları gibi standart güvenlik donanımlarına sahip. Yeti dikkate değer güvenlik kitiyle Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 üzerinden 5 tam puan almış.

Siz de Skoda’nın çarpıcı fırsatlarına göz atmak ve bir Yeti sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Skoda Yeti Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.