Kampanya Bulucu

SKODA RAPID SPACEBACK FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Skoda Rapid Spaceback İncelemesi

Standart Skoda Rapid modeli 2012 yılının sonlarına doğru tanıtılmıştı. Supermini sınıfı Fabia modelinden daha büyük olan Rapid, hatchback sınıfı Octavia modelinden de daha ufak ve sedan görünümüne bürünmüş fakat hatchback sınıfı araçlar gibi açılan bir bagaja sahipti. Skoda Rapid ile yakaladığı başarıyla birlikte daha geleneksel hatchback görünümlü Rapid Spaceback modelini üretti. Standart modelden daha sportif bir görünüme sahip araç süspansiyonuyla yüksek seviyede konumlandırılmış ve kısa bir arka çıkıntı ile uzun ön yüz kombinasyonu ile dinamik ve özgür bir görünüme sahip. İç tasarımıyla da araç dayanıklılığını ve kalitesini kanıtlıyor. Ülkemizde 3 farklı donanım seçeneği ile satılan aracın başlangıç donanım seviyesi Ambition, orta donanım seviyesi Style ve en yüksek donanımıyla birlikte sportif detaylarıyla da dikkat çeken Monte Carlo modeli bulunuyor. Yakıt ekonomileri iyi olan aracın her kullanıcıya hitap edecek cinsten 5 farklı benzinli ve dizel motor seçenekleri mevcut. Bu seçeneklerin çoğunda DSG otomatik şanzıman ile manuel şanzıman arasında seçim yapılabiliyor.

Dış Tasarım

Sportif ve çekici bir dış tasarıma sahip olan Rapid Spaceback’te, Skoda’daki tasarım felsefesinin tüm elementleri bulunuyor. Krom kaplı ön ızgara ile ayırt edici bir görünüme sahip olan araç ön tamponun altındaki spoiler yardımıyla da sportif bir görünüm kazanmış. Yan tasarımının belirgin öğelerinden olan omuz çizgisi araca agresiflik katarken, arka bölümdeki keskin ve net yüzeyler ile otomobil görsel açıdan mükemmelleştirilmiş. Spoiler ve Entegre sis lambaları ile birlikte sağlamlık ve genişlik algısı oluşturulan aracın yan yüzü, zarif ve sade duruşuyla kompakt tasarımı vurgulayan dinamik çizgileri öne çıkarmış. Arka plakalık etrafında uzanan eğimli tasarım sayesinde aracın dinamik görünümü tamamlanırken, uzatılan cam tavan aracın özgür karakterini gözler önüne sermekte. Arka tasarımda ise tamponun iki tarafında yer alan reflektörler yardımıyla, kötü hava koşulları sonucu oluşabilecek kısıtlı görüşlü seyahatlerde, arkada seyreden araçlara Rapid Spaceback’in boyutları hakkında bilgi vermekle beraber aracın zor koşullarda bile görünümünü sağlanmış. Gündüz sürüş farları ile birlikte sunulan Xenon farlar ve karartılmış arka camlar, aracın tasarım bütünlüğüne ve çekiciliğine katkı sağlamış. Yanlara doğru uzanan C şeklindeki geniş stop lambalarında da tekrardan Skoda’nın tescilli tasarım çizgilerini görmek mümkün.

İç Tasarım ve Donanım

rapid-spaceback-i02-steering-wheel-01

Kullanıcı dostu araçlar olan Rapid ve Rapid Spaceback modelleri iç tasarım olarak benzerlik taşısa da 179 mm daha kısa olan Spaceback, Rapid modelinden daha geniş bir kabine sahip. İki model de aynı ön ızgara ve yan kapılara sahip olmasına rağmen Spaceback alışılagelmiş hatchback şekline bürünmüş. Kabinde Rapid modeli aynı konsol dizaynı gözümüze çarparken, çoğunlukla siyah renkli, kaliteli plastik kullanılmış. Mantıklı bir şekilde yerleştirilen kontroller sayesinde kolay bir kullanım sunan kabinin butonlarında dayanıklılık özelliği öne çıkıyor. Üst seviye donanım seçeneklerinde yer alan ortalama tüketim, gidilen mesafe ile klima ve diğer araç ekipmanlarından gelen verileri de görüntüleyen Maxi Dot ekranı gösterge paneline konumlandırılmış. Rahat okunabilir bir tasarıma sahip gösterge paneli donanım seviyelerine göre krom kaplı çerçevelere kavuşuyor.

Ambition başlangıç donanım seviyesinde yükseklik ve derinlik ayarlı elektro-mekanik ve deri direksiyon simidi, deri vites topuzu, deri el freni kolu, manuel klima, USB ve Aux girişlerine sahip 5 inç Swing dokunmatik multimedia ekranı, çok işlevli yol bilgisayarı, direksiyon üzerinden kontroller, elektrikli ön ve arka camlar, 15 inç jantlar gibi özellikler bulunuyor. Orta seviye Style seçeneğinde ise bunlara ek olarak Bluetooth desteği ile gelen 6.5 inç Bolero dokunmatik multimedia ekranı, tam otomatik klima (klimatronik), hız sabitleyici (Cruise Control), ekstra 2 hoparlör, görsel destekli arka park sensörü, otomatik kararan dikiz aynası, soğutmalı torpido gözü, saklama gözlü ön kolçak ile 16 inç Dione tipi alaşım jantlar bulunuyor. Özel Monte Carlo modelinde ise araca sportif bir hava katan kırmızı tonlu özel spor koltuklar ile dinamik ve şık 3 kollu, çok fonksiyonlu sportif deri direksiyon simidi ve yine özel, karbon görünümlü dekorlar aracın iç dizaynındaki dinamikliği tamamlarken, çelik pedal grubu lüksü ve sportifliği artırıyor. Arka tasarımında Monte Carlo’ya özgü uzatılmış arka camla beraber parlak siyah kaplamalı arka difüzör ve içi siyah dolgulu arka far grubu tasarım bütünlüğünü oluşturuyor. Panoramik cam tavana ve 16 inç Itali tipi siyah zeminli alaşımlı jantlar da bulunan Monte Carlo donanım seviyelerinde en üst mertebeye sahip. Monte Carlo serisi SKODA markasının tarihi boyunca ikon haline gelmiş spor otomobiller ve ralli başarıları mirasından doğmuş olan bir seri.

Performans ve Sürüş

Keskin manevra yeteneğine sahip elektro mekanik direksiyon şehir içindeki konforu artırırken, yüksek hızlarda da aynı başarıyı gösteriyor. McPherson tipli süspansiyonlar şehir içi hızlarda gövde kontrolü sağlarken standart olarak gelen ESP sistemi sürüş güvenliğini artırıyor. VW Grubu’nun otomatik DSG şanzımanının akıcılığı ve keskinliği konforu artıran detaylardan olmuş. İstenildiği takdirde manuel olarak da ayarlanabilen DSG şanzıman gayet yerinde ve doğru vites değişimleri yaptığı için buna pek de gerek kalmıyor.

Benzinli seçeneklerin en başında yer alan 90 beygir gücüne sahip 1.2 TSI motor 160 Nm tork sağlayabiliyor. Bu motora sahip Spaceback 0’dan 100 km hıza 11.2 saniyede ulaşabilirken maksimum 184 km/s hız yapabiliyor. Bu motor 5 ileri manuel veya 7 ileri DSG otomatik şanzıman seçeneği ile geliyor. Sadece 6 ileri manuel seçeneği bulunan 110 beygirlik 1.2 TSI motor ise 175 Nm itiş gücü ile 0’dan 100 km hıza 9.7 saniyede ulaşabiliyor ve maksimum 198 km/s hız yapabiliyor. En hızlı model olan 125 beygirli 1.4 TSI motor 1400 4000 devir dakika arası 200 Nm tork sağlayabiliyor. 0-100 km hıza 8.9 saniyede ulaşabilen model maksimum 205 km/s hıza çıkabiliyor ve sadece otomatik 7 ileri DSG şanzıman seçeneğine sahip. Dizel motor seçeneklerine geldiğimizde ise VW Grubu’nun tanıdık 1.4 TDI dizel motoru Rapid Spaceback’te yerini almış. Bu motor 90 beygir güce ve 230 Nm torka sahip ve yakıt ekonomisinde daha çok öne çıkıyor. Bu motora sahip Spaceback 0’dan 100 km hıza 11.6 saniyede ulaşırken maksimum 183 km/s hız yapabiliyor. Dizellerin son seçeneği ise 1.6 TDI motor. Bu motor 115 beygir güce sahip ve 1500 3000 devir arası 250 Nm tork sağlayabiliyor. Bu motor ile 0’dan 100 km hıza 9.9 saniyede ulaşabilen Spaceback maksimum 198 km/s hız yapabiliyor.

Yakıt Tüketimleri

yeni-skoda-rapid-spaceback-hb-2014-07

1.2 dan 1.6 litreye kadar benzinli ve dizel seçenekler ile gelen Rapid’in en verimli seçeneği tahmin edebileceğiniz gibi 1.4 TDI motora sahip model fakat daha ucuz fiyat etiketine sahip benzinli modellerin yakıt ekonomisi de gayet iyi.

90 beygir 1.2 TSI benzinli model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 6.0 (5.8)  litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 4.0 (4,1)  litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.7 (4.7) litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 107 (109) gram

110 beygir 1.2 TSI benzinli model için yakıt tüketimleri :

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 6.2 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 4.2 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.9 litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 110 gram

1.4 TSI benzinli model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 6.1 litre
 •  Şehir dışı 100 km’de ortalama: 4.1 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.8 litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 114 gram

1.4 TDI dizel model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 4.2 (4.2) litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 3.4 (3.6) litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 3.6 (3.8) litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 94 (99) gram

1.6 TDI dizel model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 5.1 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 3.7 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.2 litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 109 gram

Boyutlar

Rapid modelinden 179 mm kısa olması, Spaceback’in bagaj hacmini etkilemiş. 384 litre bagaj, Rapid modelinden 135 litre daha az olsa da sınıfındaki daha pahalı çoğu araçtan daha geniş bir bagaj hacmi. Ayrıca bagajın kısa ve geniş yapısı bagaja eşya yüklemeyi ve eşya indirmeyi kolaylaştırıyor. Arka koltukların yatırılabilmesi özelliği sayesinde 1349 litre bagaj hacmine sahip olabiliyorsunuz. Arka koltuklarda sunulan alan gayet iyi, orta koltukta oturan yolcu için tasarlanan kafalık ise opsiyon olarak sunulmuş.

Güvenlik

Olağanüstü kullanıcı memnuniyetine sahip olan aracın güvenliği EuroNCAP çarpışma testleri ile tescillenmiş. Testlerden 5 üzerinden 5 tam puan alan araçta 6 hava yastığı, çekiş ve stabilite kontrolü, sert frenleme esnasında yanıp sönen fren lambaları standart olarak geliyor.

Siz de Skoda’nın etkileyici fırsatlarına göz atmak ve bir Rapid Spaceback sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Skoda Rapid Spaceback Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.