Kampanya Bulucu

SKODA RAPID FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Skoda Rapid İncelemesi

Akıllıca yapılan dizaynı sayesinde sınıfındaki rakiplerine göre daha çok iç hacime sahip olan Skoda Rapid rakiplerinden daha düşük bir fiyat etiketi ile kullanıcılarla buluşturulmuş. Yüksek standartlarda bir sürüşe sahip olan Rapid rekabetçi kampanyalar ve her kullanıcıya hitap edebilecek geniş motor seçeneklerine sahip. Sedan görünüme sahip Skoda Rapid aslında hatchback bir araç. Rapid modeli kulağa pek tanıdık gelmese de Skoda, Rapid modelinin üretimine ilk olarak 1935 yılında başlamış. Araç VW Grubu’nun sofistike motor seçeneklerine ve mühendisliğine sahip. Fabia supermini ve Octavia aile hatchback’i arasında bulunan araç Skoda’nın son zamanlarda oldukça popüler olan kompakt aile hatchback’i sınıfındaki boşluğu dolduruyor. Stil olarak bu tip araçlardan farklı olan Rapid 4 kapılı bir sedan gibi dursa da geniş bir şekilde açılan bagaj kapağı ve sahip olduğu yüksek bagaj hacmi ile rakiplerini ezip geçiyor.

Skoda Rapid ülkemizde Ambition ve Style donanım seçenekleri ile geliyor. Ayrıca araca daha sportif bir hava katan seçenek olan Emotion Plus paketi ile aracın görünümü, ön tarafa eklenen parlak siyah bantlı bir ön spoiler ve siyah renkli yan ayna kapakları ile farklılaştırılmış. Koyu renkli arka camlar, bagaj kapağındaki siyah renkli spoiler ve 17 inç Ray alaşım jantlar sayesinde de aracın tarz sahibi görünümü tamamlanmış. Emotion Plus modelinde dışarıda olduğu gibi iç mekanda da çekici detaylara sahip. İç mekandaki sportif algı standart piano black ön göğüs dekoru veya opsiyonel beyaz dekor seçeneği ile beraber spor koltuklar ve çelik kaplı pedal kiti ile tamamlanmış. Aracın bir diğer versiyonu olan, geleneksel hatchback dizaynına sahip Rapid Spaceback modeli daha az bagaj hacmine fakat daha geniş arka koltuklara sahip.

Dış tasarım

Skoda, Rapid modeli için yeni bir tasarım stilini kullanmış. Aracın farları ızgarayla bütünleştirilirken, araç görsel olarak daha geniş gösterilmeye çalışılmış. Zarif, sade ve kompakt bir tasarıma sahip aracın dinamikliği ve sağlamlığı arkadan bakıldığında bile hissediliyor. Aracın ön tarafındaki bir başka dikkat çeken detay da plaka bölümünün her iki yanında yer alan keskin kenarlı çizgileri olmuş. Aracın çekiciliğinin baş unsurları ise mükemmelleştirilen detaylar. Bunlar dengeli oranlar, sade ve temiz yüzeyler ile belirgin şekilde çizilmiş hatları ile başarılmış. Bir sedanın çekiciliğine ve station hatchback genişliğine sahip aracın her detayında Skoda’nın yeni tasarım dilini görmek mümkün. 4.48 metre uzunluğa sahip kompakt sedan sınıfı Rapid güvenli ve sağlam duruşuyla ince tasarımı da öne çıkıyor. Coupe benzeri silueti ve uzun dingil mesafesi bu ince tasarımı sağlarken aracın zarafetinin özelliğini tekrar vurgulamış. Aracın arka kısmında ilk göze çarpan detaylar da Skoda araçlarda görmeye alıştığımız C tasarımlı arka farlar. Yumuşak ve taze bir yorum sergileyen bu geniş farlar aracın arkasından yanlarına kadar ulaşıyor ve görünürlülüğünü kesin kılarken, tasarım diline ait karakteri tekrar gözler önüne sürüyor.

Aracın bagajı çok pratik bir şekilde tasarlanmış. Geniş bagaj kapağı cam kenarına kadar açılabiliyor. Bu durum bagaj yüklemesini kolaylaştırırken, bagajın kullanım alanını da maksimum düzeye çıkararak kullanılabilir kılıyor. 530 litre bagaj hacmine sahip araç arka koltukların yatırabilme özelliği sayesinde sınıfına oranla çok cömert 1470 litre bir bagaj hacmi sunuyor.

İç Tasarım ve Donanım

octavia_interior

Tüm donanım seçeneklerinde standart olarak gelen manuel klima bir üst donanım seçeneğine geçtiğinizde yerini tam otomatik klimaya bırakıyor(klimatronik). Ayrıca başlangıç seçeneği olan Ambition’da deri direksiyon ve vites topuzu, USB ve Aux girişine sahip 5 inç dokunmatik Swing multimedia ekranı, direksiyon üzerinde kontroller, Maxi-Dot bilgi ekranı, 15 inç jantlar gibi özellikler öne çıkarken, bir üst seviye olan Style seçeneğinde bu özelliklere ek olarak daha büyük ve bluetooth özelliğine sahip Bolero 6.5 inç dokunmatik multimedia ekranı, hız sabitleyici (Cruise Control), görsel destekli park sensörü, koyu renkli arka camlar, 2 ekstra hoparlör, saklama kollu bir kolçak ile 16 inç Dione tipi alaşım jantlar bulunuyor. Rapid’in kabininde uyumlu ve mantıklı bir tasarım bulunuyor. Kullanılan materyallerde dayanıklılığın ve kalitenin güzel bir karışımı var. Araç içindeki her şeyin kullanımı çok basit, iyi etiketlenmiş butonlar gayet açık, göstergeler de okunaklı. Araçta ayrıca birçok zekice hazırlanmış detay bulunuyor. Örneğin dikiz aynasının üst kısmındaki gözlük bölmesi, orta konsoldaki içecek tutucuları, ön camın kenarındaki kart tutucu, soğutmalı torpido gözü gibi.

Performans ve Sürüş

Tüm Skoda Rapid modellerinde 5 adet farklı modern motor seçeneği bulunuyor. Bu motorların 3 tanesi otomatik DSG şanzıman seçeneği ile geliyor. Keskin manevra kabiliyetine sahip aracın gövde kontrolü güçlü ve direksiyonun tepkisi de gayet açık. Bu Rapid’in kompoze yapısı sayesinde hızlı sürüşlerde iyi olduğunu gösteriyor. Aracın süspansiyonları sayesinde de sürüşü genel olarak konforlu. Araç hafifliği ve kararlı kontrolleri ile şehir içinde de çok iyi bir performansa sahip.

Benzinli ve dizel motor seçenekleri ile gelen Rapid’teki en küçük motor seçeneği 90 beygire sahip 1.2 litre TSI benzinli motor. Bu motora sahip model 11.3 saniyede 0’dan 100 km hıza ulaşırken maksimum 186 km/s hız yapabiliyor. Aynı motorun 110 beygirli versiyonu ise 0’dan 100 km hızı 9.8 saniyede tamamlayabilirken maksimum 200 km/s hız yapabiliyor. İki motorun tork değerleri sırasıyla 160 ve 175 Nm. Bir diğer benzinli seçenek olan 125 beygir 1.4 litre TSI motor sadece 7 ileri otomatik DSG şanzıman seçeneği ile geliyor. En hızlı model olan bu seçenek ile Rapid 0’dan 100 km hıza 9 saniyede ulaşabilirken, maksimum hızı da 208 km/s olarak belirlenmiş. Dizel motor seçeneklerine geldiğimizde ilk seçim 3 silindirli 1.4 litre TDI 90 beygirli motor. Bu motor 7 ileri DSG veya 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri ile geliyor. 230 Nm itiş gücüne sahip bu motor ile Rapid 0’dan 100 km hıza 11.7 saniyede ulaşırken maksimum 185 km hız yapabiliyor. Bu modelin DSG şanzımanlı versiyonu ise hızlanmada sadece 0.1 saniye gecikiyor. Daha güçlü dizel seçenek ise 115 beygirli 1.6 TDI, 250 Nm torka sahip bu seçenek ile 0-100 km/s hıza 10 saniyede ulaşılabilirken maksimum 201 km/s hız yapılabiliyor.

Yakıt Tüketimleri

skoda-rapid-monte-carlo-2016-01

1.2 dan 1.6 litreye kadar benzinli ve dizel seçenekler ile gelen Rapid’in en verimli seçeneği tahmin edebileceğiniz gibi 1.4 TDI motora sahip model fakat daha ucuz fiyat etiketine sahip benzinli modellerin yakıt ekonomisi de gayet iyi.

1.4 TDI dizel model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 4.2 (4.2) litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 3.4 (3.6) litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 3.6 (3.8) litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 94 (99) gram

90 beygir 1.2 TSI benzinli model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 6.0 (5.8) litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 4.0 (4,1) litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.7 (4.7) litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 107 (109) gram

110 beygir 1.2 TSI benzinli model için yakıt tüketimleri :

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 6.2 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 4.2 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.9 litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 110 gram

1.4 TSI benzinli model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 6.1 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 4.1 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.8 litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 114 gram

1.6 TDI dizel model için yakıt tüketimleri (manuel-otomatik):

 • Şehir içi 100 km’de ortalama: 5.1 litre
 • Şehir dışı 100 km’de ortalama: 3.7 litre
 • Kombine 100 km’de ortalama: 4.2 litre
 • Km başına ortalama CO2 emisyon değeri: 109 gram

Boyutlar

4.5 metre uzunluğundaki Rapid 1.7 metre genişliğe ve 1.4 metre yüksekliğe sahip. 550 litre sınıf standartlarından çok daha yüksek bir bagaj hacmine sahip Rapid’teki arka koltukların yatırılabilme özellliği sayesinde bagaj hacmi 1490 litreye kadar çıkabiliyor. Otomobildeki sürücü koltuğu ve direksiyon için birçok ince ayar bulunduğu size en uygun ayarları seçip mükemmel bir sürüş pozisyonuna kavuşabiliyorsunuz. Aracın kabin genişliği de 5 yetişkin yolcu için gayet yeterli. Tüm donanım seçeneklerinde arka koltuklarda ISOFIX çocuk koltuğu kilidi bağlantı noktaları mevcut.

Güvenlik

Kullanıcı anketlerine göre çok iyi bir memnuniyete, kaliteye,yakıt ekonomisine ve güvenliğe sahip araç EuroNCAP’in çarpışma testlerinde 5 üzerinden 5 tam puan almış. VW grubunun güvenlik teknolojilerine sahip bir aracın güvenilirliğinin tekrar kanıtı olan Rapid, yüzde 94 yetişkin güvenliği ve yüzde 80 çocuk güvenliği skorlarını EuroNCAP’teki bireysel testlerde almış. Standart olarak 6 adet hava yastığıyla gelen Rapid’de çoklu çarpışma freni ve yokuş kalkış destek sistemi de mevcut. Araç ülkemizde 16 farklı renk seçeneği ve aralarında bej rengi de bulunan 4 farklı iç döşeme seçeneği ile geliyor.

Siz de Skoda’nın etkileyici fırsatlarına göz atmak ve bir Rapid sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Skoda Rapid Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.