Kampanya Bulucu

SKODA OCTAVIA FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Skoda Octavia İncelemesi

Octovia, Skoda markasının C segmentinde rakipleriyle yarışan aracı. Rakiplerinden bagaj ve iç kabin genişliğindeki üstünlüğüyle ayrılan Octavia, Skoda otomobillerinde gördüğümüz hayatı kolaylaştıran birçok pratik detaylara sahip. Sürüşündeki yetkinliğiyle de öne çıkan Octavia çekici bir görünümle rakiplerine göre uygun bir fiyat etiketine sahip. Dayanıklılık, güvenilirlik ve çok yönlü pratikliği ile Octavia aile yada iş arabası olarak kullanmak için mükemmel bir seçim. Octavia satışa ilk çıktığı andan itibaren segmentindeki kendine en yakın rakibinden bile daha çok kabin genişliği sunuyordu. Rekabetçi fiyatıyla Octavia o zamandan bu zamana hala iyi bir fiyat performans oranına sahip. Şu anki modeliyle üçüncü jenerasyonunda olan Octavia, 2013 yılında kullanıcılarla buluşmuş ve Volkswagen Grubu’nun 60 milyar dolar harcayarak geliştirdiği MQB platformuna sahip. Çek Cumhuriyeti’ne üretilen Octavia station wagon ve sedan kasa seçenekleri ile geliyor. Bu seçeneklerin hepsi, çoğu C segment modelden daha geniş iç hacme sahip. Geniş donanım seçenekleri ile gelen Octavia’da kulvar Ambition seçeneği ile başlıyor, orta seviye Optimal donanım seçeneği, yüksek seviye de Style donanım seçeneği. Aracı daha sportif bir şekle sokan RS adı verilen ek bir seçenek de en üst mertebede bulunuyor.

Başlangıç seviyesinde alaşım jantlar, otomatik çarpışma sonrası frenleme ve DAB radyo gibi özellikler sunulurken, orta seviyeler donanıma birçok özellik daha ekliyor. Sınıfın en üstü Style ve RS donanım seçenekleri ise lüks olarak, bir üst segmentteki araçlarla yarışabilecek cinsten. Greentec teknolojisine sahip motorları ile iyi bir yakıt ekonomisi sunan Octavia’nın en performanslı aracı sportif RS modeli. Skoda’nın Dünya Ralli Şampiyonalarındaki başarılarından esinlenen RS modelinin ilk versiyonu 1999 yılına dayanıyor. Skoda kullanıcılarının aşina olduğu ve sevdiği pratiklik kalitesi ile yüksek performansa sahip RS modeli size fazla hızlı gelirse Octavia Combi 4×4 modeli ile daha büyük ve offroad görünümlü bir station wagon araca sahip olabiliyorsunuz. Octavia kaputunun altında çok geniş turbo motor seçenekleri barındırıyor. Yeni tanıtılan 115 beygir 3 silindirli 1.0 TSI benzinli motorun da dahil olduğu seçenekler arasında 4 silindirli 150 beygir 1.4 TSI ve 230 beygire sahip 2.0 TSI motor da bulunuyor. Dizel seçenekler arasında 110 beygirli 1.6 TDI ve 150 beygirli 2.0 TDI motor var, RS modelinde yer alan daha güçlü 2.0 TDI motor 184 beygire sahip. Otomatik DSG şanzıman ile gelen 2.0 TSI ve 2.0 TDI seçenekler dışında tüm motor seçeneklerinde manuel ve otomatik DSG şanzıman arasında seçim yapabiliyorsunuz. Octavia Combi modelinin 2.0 TDI versiyonlarında da 4×4 özelliğine sahip olabiliyorsunuz.

Dış Tasarım

Skoda’nın keskin kenarları ve düz çizgileri araca dinamiklik ve zarafet katarken aracın güçlü karakterini ön plana çıkarmış. Dikdörtgenimsi bir ızgaraya ve Skoda çizgisini yansıtan ön farlara sahip ön yüzün altındaki ikinci ızgara ve yanlara kadar keskin bir şekilde esnetilmiş tampon aracın alçak ve uzun görünmesini sağlıyor. Yan taraftan bakıldığında da bu alçak ve uzun görünüm devam ederken, arka camın sığ açısı ve arka kaputun çıkıntısı aracın sedan görünümünü tamamlıyor. Daha sportif bir görünüm ve performans isteyenler için gelen RS modellerinde arka kısımda, tamponda yer alan iki geniş krom egzoz borusu, özel şerit bir reflektör ve spoiler yer alıyor. Panoramik cam tavan bulunan bu modelde yan aynalar da siyah bir renge kavuşmuş ve ön ızgara normal modellerden farklı olarak 3 parçaya bölünmüş. 18 veya 19 inç jantlar ile gelen RS modelleri oldukça spor bir görünüme sahip.

İç Tasarım ve Donanım

octavia-combi-rs-05_201311080955_201611162021

İç kısımda dayanıklı ve duyarlı bir tasarıma sahip Octavia’da Skoda’nın diğer modellerindekine benzer bir orta konsol dizilimi mevcut. Orta konsolda çoğunluklu olarak koyu gri plastiğin kullanılmış. Vites topuzunda krom çerçeveler ve direksiyon simidinde parlak siyah detaylar aracın lüks hissiyatını artırmış. Kadrandaki siyah tabanlı, beyaz karakterli göstergelerin okunurluğu gayet iyi. Mantıklı ve açık bir şekilde tasarlanan kontrollerin kullanımı da oldukça basit. Kabinin genişlik hissiyatını artıran açık gri tavan ile birlikte, iç dizaynda kullanılan parçaların tamamının kalitesi mükemmel. RS seviyesi hariç 3 farklı donanım seçeneği ile gelen Octavia’nın standart olarak sunduğu donanımlar gayet geniş. Alaşım jantlar, DAB radyo, Bluetooth desteğine sahip dokunmatik multimedia ekran tüm modellerde standart. RS versiyonunun dışında olduğu gibi iç kısmında da sportif detaylara yer verilmiş. Kırmızı dikişlere sahip spor deri koltukları, alüminyum pedalları ve spor direksiyonu gibi detaylar sadece RS modellerine özel. Tüm modellerde bulunan son teknoloji dokunmatik multimedia sistemleri USB ve Aux girişleri ile geliyor. Skoda’nın MirrorLink sistemi ile telefonunuzu sisteme bağlayabilirken, SmartGate uygulaması sayesinde sürüş verilerinizi akıllı telefonunuzdan kontrol edebiliyorsunuz. 8 adet hoparlörle gelen ses sisteminin yanı sıra 10 hoparlörle gelen Canton marka ses sistemi ile eşsiz bir müzik deneyimine sahip olabiliyorsunuz.

15 farklı dış renk seçeneği, 12 farklı jant ve 11 farklı iç döşeme seçeneği ile gelen Octavia’daki opsiyonlar her kullanıcıya hitap edecek cinsten.

Performans ve Sürüş

Direksiyon arkasında iyi bir manevra yeteneği sunan Octavia’nın virajlardaki kontrolü, yalpalanmalar olmadan gayet iyi. Konforlu bir sürüş sunan Octavia’da yalıtım iyi bir şekilde sağlanarak, yolcuları rahatsız etmeyecek düzeye indirgenmiş. 4×4 Octavia Combi modelinde bulunan multi-link arka süspansiyon sistemi aracın sürüşünü ve manevra yeteneğini daha üst seviyelere çıkarıyor. 2.0 litre TSI turbo motor ile Octavia RS modeli 0 100 km hız sadece 6.8 saniyede çıkabilirken azami hızı da 249 km/s. Sportif bir görünüşle birlikte gelen iyi yakıt ekonomisine ve pratikliğe sahip bu modelin manevra kabiliyeti de performansıyla birlikte çok iyi.

4 farklı benzinli ve 4 farklı dizel motor seçeneğine sahip Skoda’daki bu motor seçeneklerinin neredeyse hepsi mükemmel bir performansa sahip otomatik DSG şanzıman seçeneği ile geliyor. En küçük 1.0 TSI benzinli motor seçeneğinden, RS modelinde bulunan en büyük ve en güçlü 2.0 TSI motor seçeneğine kadar geniş bir motor skalası, Octavia modellerinde bulunuyor. Octavia’daki bu motorlar performans ve ekonominin iyi bir şekilde karışımından meydana gelmiş. En yüksek performansa sahip RS modellerinde 2 farklı versiyon karşımıza çıkıyor. 230 beygirlik benzinli 2.0 TSI ve 184 beygirlik 2.0 TDI dizel versiyon. Bu modellerdeki alçaltılmış süspansiyon ve elektronik kontrollü diferansiyel sayesinde tork ön akslara aktarılarak köşelerde daha iyi bir yol tutuşu sağlanıyor. Dizel versiyon 0’dan 100 km hıza benzinli versiyondan sadece 1.4 saniye daha geç 8.2 saniyede ulaşıyor ve maksimum hızı 230 km/s. Standart modellerdeki motor seçeneklerinde bulunan 115 beygir 1.0 litre TSI motor etkileyici bir şekilde güçlü, 0’dan 100 km hıza 9.9 saniyede ulaşabilen motor maksimum 202 km/s hıza ulaşabiliyor. 110 beygir 1.2 litre TSI motor 0-100 km/s hıza 10.2 saniyede ulaşırken maksimum 199 km/s hız yapabiliyor. 1.4 litre TSI motor ise sahip olduğu 150 beygir sayesinde 0’dan 100 km hıza 8.1 gibi kısa bir sürede ulaşabilirken maksimum 219 km/s hız yapabiliyor. Daha fazla yol katedenler için daha uygun olan dizel motor seçenekleri 1.6 TDI motor ile başlıyor. 110 beygire gücüne sahip bu motor 10.6 saniyede 0’dan 100 km hıza ulaşırken maksimum 197 km/s hız yapabiliyor. Bu motora sahip model en hızlısı olmasa da en ekonomik seçim olarak karşımıza çıkıyor.

Yakıt Tüketimleri

new-skoda-octavia-rs-pics-aplenty-photo-gallery_15

Tüm motor seçeneklerinde GreenTec teknolojisi bulunan Octavia’daki en ekonomik seçim 1.6 TDI motor. Motorların tüketimleri ise şu şekilde verilmiş:

1.6 TDI dizel motor için(manuel-otomatik):

 • Şehir içi ortalama 100 km’de: 4.4 (4.2) litre
 • Şehir dışı ortalama 100 km’de: 3.4 (3.5) litre
 • Kombine ortalama 100 km’de: 3.8 (3.7) litre
 • Kombine km başına CO2 yakıt emisyonu: 99 gram

2.0 TDI dizel motor için(otomatik):

 • Şehir içi ortalama 100 km’de: 5.6 litre
 • Şehir dışı ortalama 100 km’de: 4.2 litre
 • Kombine ortalama 100 km’de: 4.7 litre
 • Kombine km başına CO2 yakıt emisyonu: 124 gram

1.0 TSI benzinli motor için(manuel-otomatik):

 • Şehir içi ortalama 100 km’de: 5.4 (5.4) litre
 • Şehir dışı ortalama 100 km’de: 3.9 (4.1) litre
 • Kombine ortalama 100 km’de: 4.5 (4.5) litre
 • Kombine km başına CO2 yakıt emisyonu: 104 (106) gram

1.2 TSI benzinli motor için(manuel-otomatik):

 • Şehir içi ortalama 100 km’de: 6.1 (6.1) litre
 • Şehir dışı ortalama 100 km’de: 4.2 (4.2) litre
 • Kombine ortalama 100 km’de: 4.9 (4.9) litre
 • Kombine km başına CO2 yakıt emisyonu: 114 gram

1.4 TSI benzinli motor için(manuel-otomatik):

 • Şehir içi ortalama 100 km’de: 6.5 (6.0) litre
 • Şehir dışı ortalama 100 km’de: 4.2 (4.2) litre
 • Kombine ortalama 100 km’de: 5.1 (4.8) litre
 • Kombine km başına CO2 yakıt emisyonu: 118 (112) gram

2.0 TSI benzinli motor için(otomatik):

 • Şehir içi ortalama 100 km’de: 8.3 litre
 • Şehir dışı ortalama 100 km’de: 5.4 litre
 • Kombine ortalama 100 km’de: 6.4  litre
 • Kombine km başına CO2 yakıt emisyonu: 146 gram

Boyutlar

4.7 metre uzunluğundaki Octavia 1.8 metre genişliğinde ve 1.4 metre yüksekliğinde. Aracın station wagon kasalı Combi modeli, arka koltukta 15 mm daha fazla baş mesafesi ve 20 litre daha fazla bagaja sahip olmasına rağmen sedan modelden sadece 4 mm daha uzun ve diğer boyutları aynı. Octavia’nın kabin genişliği bir üst segmentten beklenilecek baş ve bacak mesafesi ile birlikte inanılmaz derecede büyük. Araçtan inmesi ve araca binmesi de geniş bir şekilde açılan kapıları sayesinde çok basit. Octavia’nın sahip olduğu bagaj kapasitesi tam tamına 568 litre. 60:40 oranında yatırılabilen arka koltuklar sayesinde bu bagaj genişliği 1530 litreye kadar çıkabiliyor.

Güvenlik

Octavia 2013 yılında yapılan EuroNCAP çarpışma testlerinde 5 üzerinden 5 tam puan almış. Standart güvenlik seçeneklerinde sürücü yorgunluk tespit sistemi ve 7 hava yastığı gibi detaylar bulunurken adaptif hız sabitleyici ve kör nokta tespit sistemleri gibi seçenekler de opsiyon olarak sunulmuş.

Siz de Skoda’nın eşsiz fırsatlarına göz atmak ve bir Octavia sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

SKODA Octavia Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.