Kampanya Bulucu

Sıfır Araç Alırken Hangi İşlemler Yapılır

Sıfır araçların satın alımı esnasında uygulanacak prosedürler ve hazırlanacak belgeler, ikinci el araç alımında olduğundan farklı olarak genellikle aracı satan bayi tarafından hazırlanmakta ve alıcı kişiye sunulmaktadır.

Yeni Araç Kayıt İşlemleri

Sıfır araçların tescil işlemleri, satış bayisi tarafından trafik müşavirlerine yaptırılmaktadır. Noter huzurunda gerçekleştirilecek tüm işlemler ile bayii bizzat ilgilenir. Bu durumda ilgili satışın yapılabilmesi için alıcı kişinin vekâlet vermesi gerekir. Hazırlanan bu vekâlet ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile trafik müşavirleri, aracın tescil işlemlerini gerçekleştirir.

Araç kayıt işlemi için gerekli belgeler:

Satış faturası

Faturayı düzenleyen bayinin yetki belgesi

Zorunlu mali mesuliyet belgesi

Nüfus Cüzdanı

Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) ödeme belgesi

Tescil ve trafik belgesi

Şoförler odasından alınan yeni kayıt dosyası

Yukarıda sayılan belgelere ek olarak, şayet alıcı kurumsal ise; Ticaret odası sicil kayıt sureti ve imza sirküleri de gerekmektedir. Alıcı kişi yabancı uyruklu ise yine aynı aşamalar geçerli olup gerekli belgeler değişmemektedir. Yalnızca bunlara ek olarak yabancı uyruklu araçları grubu plakaya tescil işlemi yapılır.

Alıcı kişi, aracı yetkili bayiden aldıktan sonra, fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde satın almış olduğu aracı tescil ettirmelidir. Aksi takdirde oluşabilecek hukuki ve cezai işlemler, aracı satın alan kişinin sorumluluğundadır.

Gümrük Trafik Şahadetnameli Yeni Araçların Kayıt İşlemleri

Araç kayıt işlemi için gerekli belgeler:

Uygunluk belgesi

Gümrük trafik şahadetnamesi

Zorunlu mali mesuliyet sigortası

Şoförler odasından alınan yeni kayıt dosyası

Tescil ve trafik belgesi

C kimlik numaralı nüfus cüzdanı

ÖTV ödeme belgesi

Bu işlemi yapacak kullanıcıların, şahadetname tarihinden itibaren ilk 3 ay içerisinde tescil işlemlerini yaptırması zorunludur. Alıcı kişi kurumsal ise yine aynı şekilde ticaret odası sicil kayıt sureti ve imza sirküleri gerekmektedir.

Sıfır Araçlar İçin Trafik Sigortası

sıfır araç alırken

Kanuni gerekçeler gereğince trafik sigortası, her araç sahibi kişinin yaptırmakta zorunlu olduğu sigorta türüdür. Bu sigorta, olası bir kaza durumunda karşı tarafa verilen hasarın teminatını ve güvencesini kapsamaktadır. Trafik sigortası bulunmayan veya yenilenme tarihi geçmiş araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. Aksi takdirde cezai işlem uygulanmaktadır. Ayrıca trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir.

Sıfır araçların trafiğe çıkabilmesi için öncelikle araç ruhsatının oluşturulması gerekir. Araç ruhsatı için ise de zorunlu trafik sigorta poliçesinin düzenlenmesi koşulu aranmaktadır.

Sıfır araçların trafik sigortası için Gerekli Belgeler:

Aracın şasi numarası

Aracın motor numarası

Aracın model yılı

Sıfır Araç Alımında Bayi Ödemesi

Sıfır araçların satın alınması esnasında bayi ve alıcı kişi arasında imzalanan sözleşmelerde ödemeye ilişki gerekli maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin iyi ve detaylı bir şekilde okunması, satış sonrasında doğabilecek olası sorunların önüne geçmek adına gereklidir. Sözleşmede bulunan ödeme şekli ve süresinde bayi ile yapılan görüşmeler neticesinde değişiklikler yapılabilir. Yapılan bu değişikliklerin sözleşmeye ek madde halinde beyan edilmesi gerekir.

Bayide bulunmayıp, bayi teminatı ile yurtdışından gelecek olan araçların ödemesi de alıcı kişinin isteğine bağlı olarak önceden veya söz konusu araç yurtiçine girdikten sonra yapılabilir. Bu durumda bayi, ilgili aracın satımı için kapora niteliğinde bir ön ödeme talep edebilir.

Sıfır Araç Alımında Araç Teslimi

Bayiden alınan sıfır araçların teslimi bayinin tedarik süresine ve test sürüşleri proseslerine göre değişiklik gösterebilir.  Yurtiçinde bulunan araçların teslim süresi ortalama maksimum 1 hafta olabilmektedir. Yurtdışından gelecek araçların teslimatı ise birkaç ay kadar süreyi bulabilir.

Aracın teslimatı esnasında araç, satın alan kişi veya kurum tarafından iyice kontrol edilmelidir. Aksi takdirde teslimat sonrası fark edilen kusur ve hatalardan satıcı bayi sorumlu tutulamaz.

Konu ile ilgili şu başlıklarımız da ilginizi çekecektir:

Araba Almak İçin En Uygun Zaman

Araba Alırken İhtiyaç Kredisi Mi Kullanılmalı Taşıt Kredisi Mi

İkinci El Araba Alırken Yapılması Gerekenler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.