Kampanya Bulucu

Sıfır Araba Mı, İkinci El Araba Mı

Sıfır Araç Almanın Avantajları Nelerdir?

Sıfır araç almak, ikinci el araç almaktan daha masraflı olsa da pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları göz önünde bulundurduğumuzda eğer ki kişinin sıfır araç alım yükünü karşılayabilecek maddi gücü bulunuyorsa sıfır araçlara yönelmelidir.

  • Sıfır araçlar daha önce kullanılmadıkları için her parçası yenidir. Yeni olan parçalar eski olan parçalara nazaran daha geç deforme olacağından değişmesi de daha uzun vadede gerçekleşir. Bu yüzden sıfır araçlar, ikinci el araçlara göre parça masrafı açısından çok daha avantajlıdır.
  • Sıfır arabaların ikinci el arabalarda olmayan pek çok yeni özelliği bulunmaktadır. Araba markaları, aynı modeli uzun yıllar boyu üretime sunsa da her yıl yeni modelde birtakım değişiklikler yaparak kullanıcıların daha rahat ve daha fonksiyonel bir araç kullanmasını sağlarlar. Teknolojinin son hızda gelişmesi dünya üzerinde neredeyse en çok araç sektörü üzerinde etkisini göstermektedir. Hem güvenlik hem konfor hem de tasarım anlamında sürekli yenilenen araçlar, sürücülere her yeni modelde daha fazla özellik sunarlar. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda sıfır araç satın almak mantıklı olacaktır.
  • Motorun durumu bir araba için oldukça önemlidir. Sıfır araçların motorları yeni ve bakımları tam yapılmıştır ve bu yüzden kısa vadelerde herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır. Fakat ikinci el arabaların motor durumları belirsizdir. Söz konusu ikinci el araba 1-2 yıllık bir araç olsa dahi motor durumu kötü olabilmektedir. Çünkü motorun sağlığı sürücünün aracı nasıl ve nerelerde yani hangi tip yollarda kullandığına bağlı olarak değişir. Özellikle acemi sürücüler motor yeni olsa dahi motoru yıpratabilmektedirler. Bu sebeplerden dolayı sıfır ve bakımları eksiksiz yapılmış bir araç satın almak daha mantıklıdır.
  • Sıfır araç almanın bir diğer avantajı ise aracın test sürüşlerinin profesyonel kişiler tarafından profesyonel ortamlarda yapılmış olmasıdır. Test sürüşü her ne kadar sürücüler tarafından ihmal edilse de aracın sağlığı açısından oldukça önem arz eder. Çünkü test sürüşünden çıkıp satışa sunulmuş bir araç pek çok yönden kusursuz demektir.
  • Sıfır araç satın almanın en büyük avantajlarından birisi de yetkili servisin desteği ve bu konuda müşteri memnuniyeti sunmasıdır. Her maka satışını yapmış olduğu sıfır araçlar için büyük bir yetkili servis ağı kurar. Ve araçların bir süre bundan faydalanmasını araç sahiplerine ücretsiz olarak sunar. Hatta bu konuda bazı markalar çok daha çeşitli avantajlar da sunabilmektedir. Alınan sıfır aracın olası bir problem çıkarması durumunda o aracın servisi, dışarıda bulunan normal araç servislerinden çok daha ilgili ve söz konusu araç modeli konusunda bilgilidir. Bu sebeplerden ötürü sıfır araç almak oldukça mantıklıdır.

İkinci El Araç Almanın Avantajları Nelerdir?

  • İkinci el araç satın almanın şüphesiz en önemli avantajı fiyatının sıfır araçlara göre bir hayli makul olmasıdır. Özellikle ikinci el araçların modelleri yıl olarak geriye gittikçe fiyatları da aynı oranda düşmektedir. Fakat aracın ucuz olması için çok eski modellerde araç almak da aracın birçok sorunu olabileceğinden tavsiye edilmez.
  • Sıfır araç alımlarında yüklü miktarda vergi ödendiği için ikinci el araç satın almak bu konuda alıcıyı oldukça rahat ettirmektedir.
  • İkinci el aracın satımı esnasında çok fazla zarar edilmez. Hatta bazı durumlar kâr bile edilebilir. Fakat sıfır aracın bir gün sonra satılması dahi araç sahibini zarara sokmaktadır. Bu yüzden ikinci el araç almak daha iyi bir yatırımdır.

Sıfır Araç mı, İkinci El Araç mı?

Sıfır araç satın almanın da ikinci el araç satın almanın da kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Burada önemli olan aracı satın alacak kişinin hangi özelliklere önem verdiğini tespit etmesidir.

Kişi maliyete önem veriyorsa veya sıfır araç alacak yeterli maddi gücü bulunmuyorsa uygun ikinci el araçlara yönelmelidir. Öte yandan aracın yeni özelliklere sahip oluşu ve opsiyonelliği kişi açısından önem arz ediyorsa sıfır araç almak daha mantıklıdır. Yatırım konusunda ise sıfır araba almak her zaman kişileri zarara sokar. İkinci el araçların satışından ise çok fazla zarar edilmemekle birlikte bazı durumlarda kâr bile elde edilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.