Kampanya Bulucu

Sıfır Araba Alırken Nelere Dikkat Edilir

Sıfır araba alırken dikkat edilmesi gerekenler: Piyasada çeşitli fiyat ve markalarda çok çeşitli araçlar bulunuyor.  Sizin için en uygun olan sıfır aracı almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç madde olduğunu belirtelim.

Aracın Kullanım Amacı

Her şeyden önce araç satın alımında aracın kullanım amacının tespit edilmesi gerekmektedir. Piyasada çok çeşitli araçlar bulunurken aynı kategorideki araçların da birbirinden farklı özellikler barındırdığını söyleyebiliriz. İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak alacağınız aracı nerede ve ne tür işlerde kullanacağınızı iyi tespit etmelisiniz.

Araçların bir kısmı uzun mesafe aracıyken, bir kısmı ise kısa mesafe araçlarındandır. Bazı araçların yakıt tüketimi düşükken bazılarının ise güvenliği maksimum seviyededir. Her marka ve modelin kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Piyasa araştırmasına başlamadan önce bir araçtan beklentilerinizi belirleyin ve ihtiyaçlarınız dahilinde taleplerinizi karşılayacak araçlara yönelin. Hatta ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi liste haline yazmak faydanıza olacaktır.

Piyasa Araştırması

Araç almaya karar verdikten ve taleplerinizi de belirledikten sonra araç almadan önce mutlaka piyasa araştırması yapmalısınız. Almayı düşündüğünüz aracın sahip olduğu etiket statüsünden ziyade taleplerinizi ne düzeyde karşılayacağına bakarak karar veriniz. Birçok insan sıfır araç alırken toplum içerisinde bir etkiye sahip markalara yönelmektedir. Bu da yanlış aracın satın alınmasına yol açar. Yalnızca marka odaklı araç alınmamalıdır. Çünkü her marka ve modelin barındırmış olduğu pek çok özellik vardır. Bu özellikleri göz önünde bulundurarak piyasayı iyi bir şekilde araştırmanızı ve aracı daha sonra almanızı tavsiye ediyoruz.

Fiyat/Performans Oranı

Almaya karar verdiğiniz araçlar arasında fiyat/performans oranı yapın. Öyle ki, birçok araba modelinin yalnızca marka etiketi olduğu için göstermiş olduğu performans ve sahip olduğu özellikler ne yazık ki fiyatını karşılamamaktadır. Bu durumda siz ücretin büyük bir kısmını da markaya vermiş olursunuz. Bu gibi durumların olmaması için aracın sahip olduğu özellikleri belirleyerek aynı özelliklerde başka markanın modelleri ile karşılaştırın.

Test Sürüşü

Ülkemizde sıfır araç alımında en çok göz ardı edilen noktalardan birisi de test sürüşüdür. İnsanlar araçların kullanım kolaylığına göre değil de daha çok fiyatına veya markasına göre sıfır araç satın almayı düşünürler. Oysaki sizin için en önemli noktalardan birisi de ergonomi ve fonksiyonalite olmalıdır. Bu özellikleri anlayabilmek için de mutlaka test sürüşü yapmanız gerekir. Her marka, belirli satış noktalarında müşterileri için test sürüşünü gerçekleştirir. O merkezlerden birisine gidip satın almak istediğiniz aracı test etmeniz sizlerin yararına olacaktır.

Ek Masraflar

Sıfır araç satın alımında satıcı şirketler bazen aracın ek masraflarından pek bahsetmezler. Sizleri yalnızca liste fiyatı ile karşılayabilirler. Bu durumda kasko masrafı gibi gideri yüksek olabilecek bir araç satın alma ihtimaliniz ortaya çıkar. Kasko maliyetleri de bazı araçlarda gereğinden fazla yüksek olabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için aracın ek masraflarını mutlaka öğrenin.

Araç Hasarı

“Sıfır araçta ne hasarı?” dediğiniz duyar gibiyim. Fakat maalesef araçların sevkiyatı sırasında bazı durumlarda araçlar hasar görebiliyor. Ve yine bazı satıcı firmalar bu araçların hasarını onararak satışını gerçekleştiriyor. Bu gibi durumları iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Yakıt Tüketimi

Araç satın alımında belki de en önemli konulardan birisi de yakıt tüketimidir. Öyle ki ülkemizde yakıt fiyatlarının bir hayli yüksek olması, yakıt tüketimi konusuna özellikle değinmemizi sağlıyor. Bazı araçların performansları bir hayli yüksek olup sahip olduğu özellikleri de oldukça iyi olsa da yakıt tasarrufu konusunda sınıfta kalıyorlar. Diğer özelliklere aldanıp yakıt tüketimi konusunu es geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Küçük sınıf araçların da yakıt tüketim tasarrufu konusunda bir hayli iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı araçlar şehir içinde az yakıt tüketirken, bazı araçlar da şehirler arası uzun mesafelerde daha az yakıt tüketim değeri sunar. Hangi alanlarda aracınızı daha çok kullandığınızı belirleyip araştırma yaparak aracınızı almanızı önermekteyiz.

Güvenlik

Ülkemizde araç satın alımı esnasında en çok göz ardı edilen konuların başında ise güvenlik geliyor. Oysaki bir aracın sahip olması gereken ilk özelliği yeterince güvenli olmasıdır. Hatalı araç sürücüleri, yanlış trafik levhaları, kalabalık cadde ve kavşakların sıklığı gibi pek çok etkenden dolayı her yıl yüzlerde insan trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için veya olası durumlarda hasarı en aza indirgeyip güvenliği maksimum tutmak adına araç seçiminizi yapmanızı öneririz.

Dünyada “Euro NCAP” adıyla bilinen ve araçların güvenliğini sınayan testler bulunmaktadır. Bu testler profesyonellik çerçevesinde uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ve markaların bazı modelleri bu testlere girmektedir. Almak istediğiniz aracın çarpışma test sonuçlarını da inceleyip ne kadar güvenli olduğunu görmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca çarpışma dışında ABS, hava yastığı, emniyet kemeri gibi güvenliği artıran çeşitli teknolojik özelliklere sahip olup olmadığını da araştırmalısınız.

Aracın Satım Piyasası

Diğer konular kadar önemli olmasa da aldığınız aracın satımı esnasında piyasasının nasıl olduğunu araştırınız. Sonuç olarak araba almak bir nevi yatırım yapmaktır. Bu yatırımdan çok fazla zarar etmek istemiyorsanız piyasası geniş ve popüler araçlar almanızı öneririz.

Malzeme Kalitesi ve Konfor

Yeni çıkan arabalar pek çok teknolojik özellik barındırsa da birçoğunun malzeme kalitesi bakımından düşük olduğunu söyleyebiliriz. Arabaların ise düzenli olarak aksamlarında sorun çıktığı için masrafı çok olmaktadır. Yüksek malzeme kalitesine sahip araçlar, diğer araçlara göre daha sağlam olduklarından sorun çıkartma ihtimalleri de daha düşüktür. Bunun yanında aracın konforunun da malzeme kalitesi kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kimse rahatsız bir aracı sürmek istemez. Ayrıca konforlu olmayan araçlar zaman geçtikçe sürücüleri daha da zora sokmaktadır.

Araç Parça Fiyatları

Araçların parçalarının zaman zaman bozulup işlevini yitirdiğini söyleyebiliriz. Bazı durumlarda bu parçaların onarımı gerçekleşse de bazı durumlarda ise değişmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda aracın parça fiyatları oldukça önem arz eder. Özellikle yüksek meblağlara satılan marka statüsüne sahip olan araçların parça fiyatları da bir o kadar pahalıdır. Bu durum da araç sahipleri için bir hayli masraflı olmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması için araçların parça fiyatlarını da araştırmanızı tavsiye ederiz.

Fonksiyonellik

Her marka ve modelin kendisine ait birtakım özellikleri bulunmaktadır. Kimi araçlar yüksek performansları sebebiyle hız yaparken kimi araçlar da farklı teknolojik akşamlara sahip oluşu ile sürüş konforunu artırmaktadır. Bazı araçların ise bagaj hacimleri bir hayli geniş olup rahat seyahat imkânı sunar. Tüm bu fonksiyonel özellikleri araştırarak araç almanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.