Kampanya Bulucu

Senetle Telefon Alma

Senetle Nasıl Cep Telefonu Alınır?

Günümüzde senet usulü ile çalışan mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazalar mobilya, cep telefonu, bilgisayar, mutfak gereçleri vb. birçok şeyin satışını gerçekleştirirler. Satılan bu mallar ise müşterilere senet yapılmak sureti ile taksitli bir şekilde satılabilir.

Senet vasıtası ile cep telefonu satın almak için öncelikle böyle bir satış yapan mağazaya gidilmeli ve başvuruda bulunulmalıdır. Satılan her cep telefonu için senet satış bedeli belirlenmiştir. Ve bu bedel yapılan vade sayısına göre değişiklik gösterir. Cep telefonu seçimi ile cep telefonu satın almak isteyen kişiye form doldurtulur ve kişi adına ilgili mağazada hesap açılır. Bu hesabın açılabilmesi için kişinin belirli bir gelirinin veya mal varlığının olması gerekmektedir. Mağazadan mağazaya göre değişiklik gösterse de genel olarak her isteyen kişi adına hesap açılmaz.

Hesap açılışı sonrası kişiye satın almak istediği cep telefonu hemen verilmez. Mağaza bu kişinin ilgili ödemeyi gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda mali bir araştırma yapar. B ı süreç içerisinde kişi beklemek zorundadır. Bu süre ortalama 1 hafta kadardır. Bu zaman zarfında mağaza kişiyi araştırır ve bir karara varır. Bu karar kişiye bildirilir. Karar sonrası kişinin ilgili cep telefonu alabilmesinde bir sakınca yoksa kişi için taahhüt yapılır ve bir senet hazırlanır.  Senet şartlarına kişi uymak zorundadır. Bu aşamada kişiye satın aldığı cep telefonu teslim edilir.

Cep telefonu satın alımı sonrası kişi her ay senette belirtilen sürelerde cep telefonunun ödemelerini mağazaya gerçekleştirir.

Konu hakkında şu başlığımızı da mutlaka incelemelisiniz: “Kredi Kartsız Taksitli Telefon Nasıl ve Nereden Alınır”

Senet İptali Yapılabilir mi?

Normal şartlarda senet iptali söz konusu değildir. Fakat hizmeti sağlayan kurum senette belirtilen maddelere uymazsa bu durumda hizmet alan kişi senet iptali için tüketici heyetine başvurabilir. Gerekli incelemeler sonrası hizmet alan kişinin haklı görülmesi ile senet iptali yapılabilir.

Aylık Ödemeler Ödenmezse Ne Olur?

Cep telefonu satın alım işleminde senet yapıldığı için aylık ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu ödemelerin geciktirilmesi durumunda firma tarafından belirtilen faiz oranlarında gecikme faizi uygulanır. Son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ödenmeyen faturalar için ise firmaya yapılan anlaşmayı bozma ve yasal takip başlatma hakkı doğar. Bu sebeplerden dolayıdır ki senetle cep telefonu alan kişilerin ödeme planlarını iyi ayarlamaları ve geciktirmemeleri gerekir. Maddi geliri bu düzeyde olmayan kişilerin ise senetle cep telefonu almaları tavsiye edilmez.

Hangi Kurumlar Senetle Cep Telefonu Satmaktadır?

Günümüzde birçok kurum senetle alışveriş imkânı sunmaktadır. Bunlardan bazıları şube sistemi ile çalışan büyük şirketler olduğu gibi bazıları ise yalnızca internet ortamında varlığını sürdüren şirketlerdir. Başlıca senetle cep telefonu satan şirketler:

  • mutluevim.com.tr
  • simport.com.tr
  • İKS alışveriş merkezleri
  • EVKUR
  • EVDİZ
  • HYS Alışveriş Merkezleri
  • Çetinler A.Ş

Daha önce bu tarz satış yapan yerlerden Evkur’u ayrıntılı olarak incelemiştik. İncelemek için: “Evkur’dan Kredi Kartsız Taksitli Alışveriş Nasıl Yapılır” başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Senetle Alınan Cep Telefonu Satılabilir mi?

Senet vasıtası ile alınan cep telefonlarının tüm mülkiyet ve kullanım hakları satın alan kişiye aittir. Cep telefonu faturası da telefonu satın alan kişi üzerinedir. Bu haklar, kişi ödemeleri gerçekleştirmese bile kişi üzerindedir. Bu yüzden senetle alınan cep telefonlarının satışlar kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

Senetle Cep Telefonu Alımında Faiz Uygulanır mı?

Senetle alınan cep telefonlarında ödemelerde herhangi bir gecikme olmazsa faiz uygulanmaz. Fakat peşin olarak satılan cep telefonları ile senetle taksitli bir şekilde satılan cep telefonlarının fiyatları farklıdır. Ayrıca yapılan vade sayısı yükseldikçe de cep telefonu fiyatı artar. Fakat dönem dönem bazı cep telefonlarında kampanya yapılmakta ve peşin fiyatına taksitle cep telefonu satımı gerçekleşebilmektedir.

Senetle Cep Telefonu Almak Mantıklı mıdır?

Günümüzde yapılan son yasal değişiklikler sonucu kredi kartı ile cep telefonu alımı engellenmiştir. Bu nedenden dolayı birçok insan senetle cep telefonu satışı yapan çeşitli mağazalara yönelmekteler. Senetle cep telefonu satışı gerçekleştiren bu mağazalar, satmış oldukları telefonlar için gereğinden fazla vade farkı almaktadır. Bu nedenden dolayı senet ile piyasa fiyatının çok üstünde bir telefon satın almak tavsiye edilmez.

Fakat bazı dönemlerde bazı cihazlara yapılan kampanyalar ile vade farkı olmadan peşin fiyatına cep telefonu alınabilir.  Bu kampanyaları takip ederek maddi zarara uğramadan cep telefonu almak mantıklıdır. Fakat bilinmesi gereken şey, senetle telefon satışı yapan mağazaların gereğinden oldukça yüksek gecikme faiz oranlarına sahip olmalarıdır.  Ödemelerini aksatacak kişiler bu durumdan ekonomik olarak olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden eğer senetle telefon satın alınacaksa faiz oranları iyi araştırılmalı ve ödeme gücünün yeteceği ölçüde bir telefon alınmalıdır.

Son olarak; “Tarifeye Ek Cep Telefonu Almak Avantajlı mı” başlıklı konumuzu da mutlaka incelemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN