Kampanya Bulucu

Senet Ödenmezse Ne Olur? Avukata, İcraya Verilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

Alacaklı ve borçlu arasında, borcun vadesi geldiğinde hiçbir mazeret gösterilmeksizin ödeneceğini gösteren kıymetli evrak olarak tanımlanan senet, ödeme yapılacağının bir garantisi olarak kabul edilir. Ödeme yapılmaması halinde birtakım yaptırımlarda kullanılır.

Senet Nedir?

Senet, var bir borcun ödenmesine ilişkin garanti sağlamak adına oluşturulan bir evraktır. Borçlu kişi tarafından teminat olması adına alacaklı kişiye verilir. Senet, yasal bir belge özelliği taşıdığından oldukça önemlidir.

Senet oluşturulması içi alacaklı ve borçlu kişilerin olması yeterlidir, üçüncü bir kişiye ihtiyaç yoktur. Senet üzerinde tarafların adı soyadı, TC kimlik numaraları ve adresi bilgileri yer alır. Eğer ki taraflardan birisi firma ise firmanın kaşesi ve şirket yetkilisinin imzası bulunmalıdır. Senet üzerinde aynı zamanda borca ve borcun ödeme şekline dair bilgiler de yer alır. Senet oluşturulduktan sonra taraflar tarafından ayrı ayrı imzalanmalıdır.

Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet gününde ödenmezse ne olur? Bu sorunun cevabı için birkaç aşamadan oluşan bir süreçten bahsetmek mümkündür. Bir borcun ödenmesi esnasında oluşturulan senet var ise bu borcun mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde alacaklı kişi elindeki senetle alacağını tahsil etmek için yasal işlem başlatabilir. Yasal işlem hem prosedür olarak hem de masraflar açısından borçlu kişiler için oldukça zor bir süreçtir.

İcra Dairesi Süreci

Senet borcunun ödenmemesi durumunda alacaklı kişi elindeki senet ile icra dairesine başvuruda bulunur. Bu başvuru ile birlikte söz konusu borç için bir avukat tayin edilir. Bu avukat elindeki resmi belge aracılığında borçlu kişi ile iletişime geçer ve borcun ödenmesi hususunda bir yol izler.

Burada mevcut borca avukat masrafları eklenir. Avukat ve borçlu kişi borcun ödenmesi için anlaşabilirler. Burada avukat alacaklı kişinin de bilgisi doğrultusunda borçlu kişi için bir ödeme planı oluşturabilir. Bu durumda borçlu için yapılabilecek en mantıklı yol alacaklı ile anlaşma yoluna gitmektir. Borcunuzun taksitler halinde ödenmesini talep edebilirsiniz.

Anlaşılamaması haline icra takibi başlatılır ve borçluya ödeme belgesi gönderilir. Bu aşamada borçlu ödeme belgesini teslim aldıktan itibaren 5 (Beş) iş günü içerisinde borca itiraz hakkına sahiptir. 10 (On) İş günü içerisinde de borcunu ödemek zorundadır.

İcra Mahkemesi Süreci

Borçlu kişi bu ödeme planına uymazsa veya avukat ile ödeme konusunda bir anlaşmaya varmazsa bu durumda 10 (On) günlük sürenin sonunda avukat senedi icra mahkemesine aktarır.

Ödenmeyen Senet İçin Ne Zaman İcra Takibi Başlatılır?

Senedin üzerinde yazılı olan tarihten itibaren alacaklı tarifin senedi avukata devretme hakkı mevcuttur. Borçlu avukat ile anlaşamazsa avukat 10 günlük sürenin bitmesiyle birlikte senedi icraya aktarabilir.

İcralık Oldum Ödemezsem Ne Olur?

İcra mahkemesi, borcun tahsilatı için mahkeme kararı çıkartır. Bu aşamada borca icra masrafları da eklenir. Mahkeme kararı ile borcun masraflar dahil tamamının tahsilatı için kişinin taşınmaz varlıklarına ve maaşına haciz konur. Haciz yoluyla el konulan bu taşınmazlar icrada satılır ve borç tahsil edilir.

Son olarak: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur: İcra geldiği zaman borcu ödeyip ödemeyeceğinizi sorduğunda. Şayet borcu ödeme imkanınız mümkün değilse kesinlikle borcu ödeyeceğim diye taahhüt vermemenizdir. Ödeyeceğim diye taahhüt verip belgeyi imzalarsanız ödemediğiniz zaman hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm borçlulara Allah’tan ödeme kolaylığı diliyoruz…

Şu konu başlığımızı incelemek de faydanıza olacaktır: “Yasal Takip ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler”

İcraya Verilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

İcraya verilen kişi borcu ödeyeceğine dair bir taahhüt verir ve taahhüdü yerine getirmezse cezai işlem başlatılabilir. Yani bu durum da kişi borcu nedeniyle hapis cezası alabilir. Ancak kişi borcu ödeyeceğine dair bir bildiride bulunmadı ise herhangi bir hapis cezasına ya da adli para cezasına hükmedilmesi söz konusu değildir. Bu durumda icranın yerine getirilmesi gibi sonuçlar ortaya çıkar.

Senet Ödenmezse Ne Yapılır?

Senetler ödenmediği taktirde mahkemeye gidilerek icra takibi başlatılır. İcra Dairesi bu durumda alacaklı olan tarafın elinde mevcut olan senetleri inceleyerek icra takibine başlayacaktır. Borç ödenmediği süre zarfı sonunda icra yolu ile borç tahsil edilebilir. Haciz işlemi gerçekleştirilerek ödenmeyen senetlerin tahsili gerçekleştirilebilir. Bu işlem senet tahsilinde kullanılan son hukuki yöntemdir.

Senet Avukata Verilirse Ne Olur?

Genellikle kurum ya da kuruluşlar Avukat yardımı ile icra takibi başlatır. Senetlerin avukata verilmesi ise bir nevi icra takibi başlatılacağı anlamına gelmektedir. Bu da icralık oldum ödemezsem ne olur? sorusunu akla getirmektedir. Yazımızda daha önceden de bahsettiğimiz gibi senetler ödenmediği takdirde hacze kadar giden hukuki süreçleri başlatır. Eğer icra takibi başladığı zaman borcu ödeyeceğinize dair bir taahhüt bildirirseniz hapis cezası olabilir. Bu süreçte dikkatli olunarak borcun ödenmesi tüm problemleri ortadan kaldıracaktır.

Evkur Borcunu Ödemezsem Ne Olur?

Evkur’dan yapılan alışverişlerde Evkur ve müşteri arasında ödemelerin yapılacağı tarih ve tutarları belirten ve ödeme yapılacağını garanti eden senet düzenlenir. Dolayısıyla ödemelerin belirtilen tarihlerde yapılmaması halinde yukarıda belirtilen sürecin aynısı işler. Bununla birlikte taahhütlü senet borcu ödenmezse ne olur, bankaya verilen senet ödenmezse ne olur gibi soruların tamamı aynı şekilde cevap bulur.

Kefilsiz Senet Geçerli midir?

Eğer senet 2 taraf arasında kefilsiz bir şekilde düzenlendiyse geçerlidir. Kefil alacaklının kendini garantiye almak için başvurduğu bir yöntemdir. Tarafların anlaşması halinde kefilsiz senet düzenlenmesi de mümkündür.

Senede Hapis Cezası Var mı?

Senet borcundan dolayı hapis cezası alınır mı? Senet borcundan dolayı hapis yatılmaz fakat senet icra aşamasındayken taahhütte bulunulup bu taahhüdün yerine getirilmemesi halinde hapis cezasıyla karşı karşıya kalınabilir. Yapılan düzenlemelerin ardından mal beyanından hapis cezası kalkmış olsa da İcra Müdürlüğüne mal beyanı dilekçesi verilmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hüseyin dedi ki:

  Borcum çok bankalara..ve hanımımda borçlandı ama ödeyemiyoruz tahahüt vermesik birde senetle borcum var hapse girermiyim lütfen bi açıklama

 2. Yahya dedi ki:

  Yıllık bir üdemesi gereken elimde bir senet var 1 ay vadesi geçti alacaklım bankalarda borçluysa şirketine veya evine icra davası açabilirmiyim evi 250 bin TL bankaya 60 bin ödemesi var uzun sürermi işlemi başlarsam

 3. Ergun dedi ki:

  Slm 2 ay önce evimi satım 50 bin TL senet yaptım 11 -30-2017 senedin günü sormak istiyorum evim derken şöyle 3 kat villa görünüm yaninda dubleks ve bahçıvan deposu bulunmakta bos durumda 3 katkılı villa görünen kısım da ben hala oturuyorum. Konusmamizda satış gerçekleşince 3 ay içinde boşaltma k evi idi yan tarafta bulunan dubleks ve deponun anahtarlarını istemekte vermelimiyim? Birde öğrenmek isterim evlerde avize tipinde ışıklandırma lar bulunmakta bahçe için araç gereçler ve su basmak için su motoru bulunmakta bu malzemelere demirbaş demektedir bir ücret ödemeden birakmamizi istemektedir evin demirbaş malzemeleri hakkında bilgim yok beni bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim.

 4. RIDVAN dedi ki:

  Merhaba geçen sene ev aldım param tam çıkmadı için emlakçının komisyonuna senet yaptım denedin günü geldi geçti ben de evimi aynı emlakçı vasıtası ile satılığa çıkardım evi satıp borcumu ödeyeceğim dedim kabul ettiler şimdi emlak şirketi batmış patronları beni arayıp 300 500 tl gönder deyip duruyor bende sürekli sallıyorum evrak olmadan para vermek istemiyorum elindeki senedin hala bi geçerliliği varmıdır acaba ?? Banka havalesi yapsam adama daha sonra senedin tam karşılığı ister mı yine cevaplarsanız sevinirim