Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur | Kampanya Bulucu

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur

Senet Nedir?

Senet, var bir borcun ödenmesine ilişkin garanti sağlamak adına oluşturulan bir evraktır. Borçlu kişi tarafından teminat olması adına alacaklı kişiye verilir. Senet, yasal bir belge özelliği taşıdığından oldukça önemlidir.


Senet oluşturulması içi alacaklı ve borçlu kişilerin olması yeterlidir, üçüncü bir kişiye ihtiyaç yoktur. Senet üzerinde tarafların adı soyadı, TC kimlik numaraları ve adresi bilgileri yer alır. Eğer ki taraflardan birisi firma ise firmanın kaşesi ve şirket yetkilisinin imzası bulunmalıdır. Senet üzerinde aynı zamanda borca ve borcun ödeme şekline dair bilgiler de yer alır. Senet oluşturulduktan sonra taraflar tarafından ayrı ayrı imzalanmalıdır.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir borcun ödenmesi esnasında oluşturulan senet var ise bu borcun mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde alacaklı kişi elindeki senetle alacağını tahsil etmek için yasal işlem başlatabilir. Yasal işlem hem prosedür olarak hem de masraflar açısından borçlu kişiler için oldukça zor bir süreçtir.

İcra Dairesi Süreci

Senet borcunun ödenmemesi durumunda alacaklı kişi elindeki senet ile icra dairesine başvuruda bulunur. Bu başvuru ile birlikte söz konusu borç için bir avukat tayin edilir. Bu avukat elindeki resmi belge aracılığında borçlu kişi ile iletişime geçer ve borcun ödenmesi hususunda bir yol izler.

Burada mevcut borca avukat masrafları eklenir. Avukat ve borçlu kişi borcun ödenmesi için anlaşabilirler. Burada avukat alacaklı kişinin de bilgisi doğrultusunda borçlu kişi için bir ödeme planı oluşturabilir. Bu durumda borçlu için yapılabilecek en mantıklı yol alacaklı ile anlaşma yoluna gitmektir. Borcunuzun taksitler halinde ödenmesini talep edebilirsiniz.

Anlaşılamaması haline icra takibi başlatılır ve borçluya ödeme belgesi gönderilir. Bu aşamada borçlu ödeme belgesini teslim aldıktan itibaren 5 (Beş) iş günü içerisinde borca itiraz hakkına sahiptir. 10 (On) İş günü içerisinde de borcunu ödemek zorundadır.

İcra Mahkemesi Süreci

Borçlu kişi bu ödeme planına uymazsa veya avukat ile ödeme konusunda bir anlaşmaya varmazsa bu durumda 10 (On) günlük sürenin sonunda avukat senedi icra mahkemesine aktarır.

İcra mahkemesi, borcun tahsilatı için mahkeme kararı çıkartır. Bu aşamada borca icra masrafları da eklenir. Mahkeme kararı ile borcun masraflar dahil tamamının tahsilatı için kişinin taşınmaz varlıklarına ve maaşına haciz konur. Haciz yoluyla el konulan bu taşınmazlar icrada satılır ve borç tahsil edilir.

Son olarak: Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şudur: İcra geldiği zaman borcu ödeyip ödemeyeceğinizi sorduğunda. Şayet borcu ödeme imkanınız mümkün değilse kesinlikle borcu ödeyeceğim diye taahhüt vermemenizdir. Ödeyeceğim diye taahhüt verip belgeyi imzalarsanız ödemediğiniz zaman hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tüm borçlulara Allah’tan ödeme kolaylığı diliyoruz…

Şu konu başlığımızı incelemek de faydanıza olacaktır: “Yasal Takip ve İdari Takip Süreci Nasıl İşler”


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hüseyin dedi ki:

    Borcum çok bankalara..ve hanımımda borçlandı ama ödeyemiyoruz tahahüt vermesik birde senetle borcum var hapse girermiyim lütfen bi açıklama

BİR YORUM YAZ