Kampanya Bulucu

SEAT LEON FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

SEAT Leon İncelemesi

SEAT Leon şu anki haliyle 2012 yılından beri satışta fakat hala en favori hatchback araçlardan biri olmaya devam ediyor. Temelinde Volkswagen Golf üzerine tasarlanmış olan araç Golf’ün sahip olduğu en iyi özellikleri sportif ve şık bir biçimde tekrar paketlemeyi başarmış. Volkswagen Grubunun son teknolojisine sahip Leon şık stili ve yüksek sürüş keyfi ile fiyat performans oranı da çok yüksek. Normal versiyonlarıyla iyi manevra kabiliyeti sağlayan aracın daha sportif ve yükseltilmiş FR modeli ile Leon ailesinin en tepesinde bulunan Cupra modelinde daha da artırılmış bir sürüş keyfi var. SEAT Leon’un kullanıcıları tarafından yapılan geri dönüşleri çok olumlu, bu da Leon’u SEAT’ın en önemli modellerinden biri haline getirmiş. Normal hatchback 5 kapılı modelin yanı sıra, 3 kapılı Sports Coupe (SC) kasa tipinden 5 kapılı Sports Touring (ST) kasa tipine kadar geniş seçenekleri mevcut. Bu geniş kasa seçenekleri ile Leon, sofistike yapısını, aile dostu genişliğini ve yüksek sürüş keyfini her zamankinden iyi şekilde yansıtıyor. Keskin ve agresif stili ile birlikte SEAT’ın en başarılı iç tasarımlarından birine sahip araç göz alıcı bir aile arabası haline gelmiş. İlk jenerasyonu 1999’da tanıtılan ve SEAT için bir dönüm noktası olan araç, markayı diğer üreticiler karşısındaki rekabet edebilecek şekilde büyütmüş. Tasarımı 2012 yılında tamamen değişen Leon izleyen modellerinde yeni trendini belirlemiş. 2005 yılında tanıtılan ikinci jenerasyondan sonra daha çok geliştirilen Cupra ve VT modelleri çok popüler olmuştu. Revize edilen 290 beygir Cupra ve diğer modeller ile SEAT önceden yakaladığı bu başarısını geliştirerek 2012 yılında tanıtılan modellere de aktarmış. Günümüzde SEAT, showroomlarda çok kapsamlı bir Leon ailesi sunuyor. 110 beygir 1.2 litre benzinli TSI motordan 1.4 litre TSI motora, 1.8 litre TSI motordan, yüksek performanslı 2.0 litre motora kadar geniş benzinli seçeneklerin yanı sıra Volkswagen Grubu’ndan tanıdık bir dizel motor seçeneği Leon ailesinde bulunuyor. Verimi yüksek 1.6 litre TDI dizel motor 110 beygir üretebiliyor. Leon çıktığından beri daha güçlü olacak şekilde revize edilen Cupra modeli, 265 beygire sahip önceki Cupra’ya göre son revizyonu ile 290 beygir güce sahip. SEAT donanım seçeneklerini Style, X-Perience ve araca daha sportif bir görünüm kazandıran FR olarak belirlemiş. SEAT, Cupra modelini de en yüksek donanıma, güce ve sportifliğe sahip bir şekilde ayırmış.

Performans ve Sürüş

2014_seat_leon_cupra_20_1920x1080

Yüksek teknolojiye sahip motorlarının dinamik şasisiyle birleşmesi, araca sportif ve sofistike özellikler kazandırarak Leon’u gerçek bir yıldız haline getirmiş. Hepsinde turbo özelliği bulunan TDI ve TSI motorlar pazardaki tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenmiş. İşletmeler dizel motorları, tekil kullanıcılar da benzin alternatiflerini tercih edebilir. SEAT’ın bu geniş motor seçeneklerini sunması Leon’un kabul gören başarılı sürüşü sayesinde gerçekleşmiş. İspanyol marka geliştirme sürecinde aracın biraz daha sportif olmasına odaklanmış. Bu önemli değişiklik Leon’u daha keyifli bir sürüşe kavuşturmuş. Düşük güçlü versiyonlarda bile dengeli ve çevik hissettirirken, hafif motorları Leon’un becerisini yükseltmiş. Motorlara eklenen turbolar ile çekiş gücünün her zaman ayağınızda olduğunu hissediyorsunuz, 1.2 litre hacme sahip model bile tahmin edebileceğinizden daha keyifli bir sürüş sunuyor. Normal modeller gövde kontrolü ve süspansiyon yapısı ile iyi bir denge yakalıyor. FR versiyonları ise daha sportif ve eğlenceli bir sürüş isteyenler için. Leon Cupra’nın son hali ise orijinal formuna gerçek bir dönüş yakalamış. Yüksek performanslı bu spor model, 290 beygir çok güçlü bir motora ve iyi tasarlanmış bir şasiye sahip. Diğer modellerden çok farklı bir keskinlik ve çevik sürüş performansı sunan Cupra, SEAT’ın bu güne kadar yaptığı en güçlü spor otomobil. Araçtaki yol tutuşu, elektronik kilitlemeli ön diferansiyel sayesinde, çift çekiş olmasına karşın mükemmel. Cupra ayrıca modeller arasındaki en yüksek donanıma sahip.
1.2 litre beygir TSI benzinli motor 110 beygir güce sahip. 1400 ve 4000 devir dakika arası 175 Nm itiş gücü sayesinde, olduğundan daha büyük hissettiriyor. 0’dan 100 km hıza 9.9 saniyede ulaşırken maksimum 194 km/s hız yapabiliyor. Biraz daha büyük 1.4 TSI benzinli modelin sahip olduğu 125 beygir gücü fazla gözükmese de 0’dan 100 km hıza 9.1 saniyede ulaşabiliyor. 150 beygir güce sahip 1.4 litre EcoTSI motor silindir kapatma teknolojisine sahip. Hafif yüklerde iki veya dört silindir yakıt tüketimini azaltmak amacıyla otomatik ve fark edemeyeceğiniz şekilde kapanıyor. Siz hissetmeden gerçekleşen bu işlem motorun gücüne etki etmiyor, 1500 3500 devir arası 250 Nm tork ile kolay bir sürüş sunan motor 0 dan 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilirken maksimum 215 km/s hız yapabiliyor.
110 beygire sahip 1.6 litre TDI dizel motor yakıt ekonomisini artırıyor. 1500 3000 devir arası 250 Nm itiş gücü sunan motor 0’dan 100 km hıza 10.5 saniyede ulaşabilirken maksimum 194 km/s hız yapabiliyor. Tüm modellerde 5 veya 6 ileri manuel vitesin yanında 7 ileri DSG otomatik vites yer alıyor. DSG sistemi vites geçişlerini hiç hissettirmezken yakıt ekonomisi ile birlikte geliyor. Seçeneklerin en üstünde yer alan 2.0 TSI motor 5900 6400 devir dakika arası 290 beygir gücü, 1700 5800 devir dakika arası 350 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km hıza, 6 ileri DSG şanzımanla beraber 5.7 saniyede ulaşabilirken, motorun sesi de özellikle yüksek devirlerde gayet coşkulu.

Yakıt Tüketimleri

2015-9-7-seat-4

Leon’un sahip olduğu tüm motor seçenekleri performanslarına kıyasla etkileyici yakıt tüketimlerine sahip. 1.2 litre TSI benzinli motor 100 km’de ortalama 4,9 litre yakıt tüketirken, 1.4 litre TSI benzinli motorun 125 beygir versiyonu 100 km’de ortalama 5,2 litre, 150 beygir versiyonu da 100 km’de ortalama 5,6 litre yakıt tüketiyor. Akıllıca tasarlanmış bir yakıt tasarrufu teknolojisine sahip 1.4 EcoTSI benzinli motor100 km’de ortalama 4,9 litre ile normal TSI versiyonuna göre yakıt tüketimlerini düşürüyor. Cupra modeli 2.0 litre TSI 290 beygir benzinli motoruyla ortalama 100 km’de 6,6 litre ile ailedeki en yüksek yakıt tüketimine sahip. Son olarak da, 110 beygir 1.6 litre TDI dizel motor 5 ileri manuel vitesiyle 100 km’de ortalama 4 litre yakıt tüketirken, 7 ileri DSG otomatik şanzıman ile 100 km’de ortalama 3,9 litre yakıt tüketiyor.

Araçların CO2 emisyon değerleri aşağıdaki gibi:

  • 1.2 litre TSI 110 hp (Manuel-Otomatik), km başı ortalama: 114-112 g
  • 1.4 litre TSI 125 hp, km başı ortalama: 120 g
  • 1.4 litre TSI 150 hp, km başı ortalama: 130 g
  • 1.4 litre EcoTSI 150 hp (Manuel-Otomatik), km başı ortalama: 115-114 g
  • 1.6 litre TDI 110 hp (Manuel-Otomatik), km başı ortalama: 102-101 g
  • 2.0 litre TSI 290 hp, km başı ortalama: 154 g

İç Dizayn ve Donanım

747179547-cars-seat-leon-ii-1p-2016-77116

Başta sade bir şekilde göze çarpan SEAT Leon’un kabini, kullandıktan sonra iyi derecede tatminkar olduğunu kanıtlıyor. SEAT’ın bütün ayırıcı dizayn özelliklerini taşıyan iyi bir kullanıma sahip kabin, maceracı bir ruha sahip. Aracın içindeki malzemelerin kalitesi de oldukça yüksek. Orta konsolun yapısı yumuşak dokunuşa sahip plastik ile kaplı ve kaliteli bir görünüme sahip. Kadranda büyük ve anlaşılır göstergeler ile orta konsolda büyük 5 inç dokunmatik ve renkli bir ekran mevcut. Kontroller basit ve minimize edilmiş. Donanım seçeneklerine göre farklılık gösteren 12 farklı iç döşeme opsiyonu mevcut. Tüm donanım seçeneklerinde çift bölgeli otomatik bir klima mevcut. Tüm modellerde bulunan 5 inç dokunmatik renkli “SEAT Media System”, Bluetooth, USB, AUX ve SD kart girişine sahip olmakla beraber sesli olarak ve direksiyon üzerindeki butonlar yardımıyla kontrol edilebiliyor. 6 hoparlöre sahip sistem (4 hoparlör+2 tweeter) tüm modellerde standart olarak sunulurken FR seçeneği buna 2 ek tweeter ekliyor. Cupra seçeneğinde ise daha büyük 6.5 inç dokunmatik bir ekran yer alıyor. Yakınlık sensörü bulunan bu ekran DAB radyoya ve diğerlerinin yanı sıra ekstra bir SD kart girişine sahip. SEAT standart olarak yüksek teknolojiye sahip geniş donanımlar sunuyor. Led gündüz ışıkları, SEAT Medya Sistemi, DAB radyo standart donanımların arasında. Leon’un sahip olduğu bu bilgi eğlence sistemi işlevselliği ile çoğu kullanıcıyı etkilemiş ve internet üzerinde yapılan anketlerde sınıfının en iyisi seçilmiş.

Boyutlar

Leon’un station modeli en geniş hacmi ve en iyi işlevselliği sunarken, üç kapılı model stili işlevselliğe tercih etmiş, 5 kapılı hatchback model ise en esnek ve en kompoze model olmuş. Leon aileler için kolay bir kullanım ve iyi bir hacim sunarken iyi de bir görüş açısına sahip. Sürüş pozisyonu, iç tarafın anlaşılabirliği ve kontrollerin bütünlüğü ile Leon kolay bir kullanıma sahip. Sports Coupe kasaya sahip versiyon 4.2 metre uzunluğa 1.8 metre genişliğe ve yaklaşık 1.4 metre uzunluğa sahip. Hatchback model ise 4.2 metre uzunluğa sahip, Coupe versiyondan 6 mm daha geniş ve 13 mm daha uzun. Station modeli ise 4.5 metre ile uzunluğundaki farkını ortaya koyuyor. Coupe versiyon hatchbackten daha kısa bir dingil aralığına sahip. Bagajda etkisi olmayan bu kısalığın etkisi arka yolcu kısmında olmuş.

Koltuklardaki ve direksiyondaki ayarların genişliği sayesinde size uygun en konforlu sürüş pozisyonunu rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz. Arka tarafta da destekli koltuklar ile iyi bir baş mesafesi sayesinde konfor sağlanmış.

Hem Coupe Hem Hatchback model 380 litre bagaj, derin ve iyi planlanmış bir bagaja sahip. 60/40 oranında katlanabilen koltuklar sayesinde de bagaj hacmi coupede 1150 litreye, hatchbackte de 1210 litreye kadar çıkabiliyor. ST modeli 587 litre çok daha geniş bir bagaj hacmine sahip. Arka koltukları katlarsanız bu hacim 1470 litreye kadar çıkabiliyor ki bir üst segmentteki araçların bagaj hacimlerine çok yakın.

Güvenlik

Olağanüstü güvenlik kayıtlarına sahip Leon 2012 yılından bu yana EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 üzerinden 5 tam puan almayı başarmış. Leon yüzde 94 yetişkin güvenliği ve yüzde 92 çocuk güvenliği ile bireysel kategorilerde de gayet iyi sonuçlar yakalamış. Standart olarak lastik basınç uyarısı, Yokuş Kalkış Sistemi (Hill Hold), İkincil Çarpışma Freni gibi özellikler sunan Leon opsiyon olarak  Yorgunluk Tespit Sistemi, Uzun Far Asistanı Sistemi, arka yolcu kemer uyarıları gibi güvenlik donanımları sunuyor. Bir diğer opsiyon olan “Ön bölge Asistanı” öndeki araç ile çarpışma tehlikesi tespit edildiğinde sizi uyarıyor tepki vermezseniz otomatik frenleme yaparak olası çarpışmayı engelliyor.

Siz de SEAT’ın çarpıcı fırsatlarına göz atmak ve bir SEAT Leon sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Seat Leon Fiyat Listesi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.