Kampanya Bulucu

SEAT ATECA FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

SEAT Ateca İncelemesi

Seat’ın kritik öneme sahip ilk SUV aracı iyi olmalıydı ki yeni Ateca bunu başarmış. Bundan da öte stil, genişlik, kalite, sürüş keyfi ve değeriyle Ateca çoğu yabancı otomobil sitesinde 2016 yılının en iyi Crossover modeli seçilmiş. İspanyol firmanın keskin dizayn dili Seat Ateca’yı kendi sınıfındaki en iyi görünümlü SUV’lerden biri haline getirmiş. Ateca’nın içi de dışı kadar iddialı, güçlü ve verimli geniş motor seçenekleri ve iyi ayarlanmış şasisi Ateca’yı yol üzerinde de sınıfının en iyilerinden biri yapıyor.

Seat Ateca ülkemizde birbirinden geniş seçeneklere sahip 3 farklı donanım opsiyonu ile geliyor. Donanım özelliklerine bakılmaksızın iç mekanında etkileyici bir genişlik, kalite ve dayanınıklılık hissi ile 4×4 opsiyonu ile birlikte gelen Ateca SUV sınıfının başını çekiyor. Ateca Wolkwagen Grubu’nun geniş motor seçeneklerine sahip. 2 farklı benzin ve 3 farklı dizel motorlar 115 beygirden 190 beygire kadar geniş bir skala sunmakla hem şirket kullanımı hem de bireysel kullanım için mükemmel uyumlu opsiyonları alıcılarla buluşturmuş. Off road kabiliyeti için 4Drive özelliğine sahip 4×4 çekişli modelle, hızlı vites geçişlerine sahip otomatik şanzımanlı model de seçeneklerin arasında. Ateca iyi bir bacak genişliği ve yüksek yapılı çatısı sayesinde oldukça fazla baş genişliği ile gerçekten iyi bir kabin hacmi sunuyor. 510 litre bagaj hacmine sahip Ateca sınıfının neredeyse en yukarısında.

Seat Ateca, 3 silindirli boyutu ufak turbo benzinli motor seçeneğine sahip nadir SUV araçlardan biri. Bu motora sahip Ateca modelinin en büyük özelliği fiyatının oldukça ekonomik olması. Bu ufaltılmış motor 115 beygir güçle geliyor fakat 6 ileri manuel şanzımanlı tek seçenek ile geliyor. Başlangıç donanım seviyesi olan Reference seçeneğiyle 1.0 motora sahip bu modeller manuel klima, USB girişli 5 inç dokunmatik multimedia ekran, deri direksiyon ve yükseltme ayarına sahip 1/3 – 2/3 oranında katlanabilen arka koltuklar ile birlikte geliyor. Satışların daha çok olduğu bir üst seviye Style donanım seçeneği çift bölgeli otomatik klima, Cruise Control (Hız Sabitleme Sistemi), elektrik kontrollü ısıtmalı ve otomatik kapanan yan aynalar ile arka park sensörleri Reference seçeneğinde bulunan donanımların üstüne ekleniyor. Araca isteğiniz doğrultusunda ekstra detaylar da ekleyebiliyorsunuz.

Daha popüler seçenekler olan dizel motorları 115 beygir 1.6 litre dizel plus ile 148 ya da 190 beygire sahip 2 litre TDI dizel. 4Drive(4 çekiş) özelliği sadece 2.0 dizel ve 1.4 TSI benzinli modelde mevcut. 1.4 EcoTSI benzinli turbo motor 150 beygirle geliyor ve daha düşük kilometre yapan kullanıcılar için daha iyi bir seçim.

Performans ve Sürüş

seat-ateca-fiyat-66

Suv sınıfı araçlardaki öncelik genelde pratiklik ve kullanılışlıktır fakat Ateca direksiyon arkasında da gayet tatmin edici. Bu dinamik yapı muhtemelen Seat’ın Volkswagen Grubu içindeki sportik marka olmasına dayalı. Sürücü koltuğuna geçtiğinizde ilk gözünüze çarpan sürüş pozisyonunun ne kadar esnek olduğu. Oturma pozisyonu için çok detaylı ayarlar var ve direksiyon simidi derinlik ve yükseklik ayarlarına sahip. Herhangi boyda bir sürücü direksiyon arkasında olabildiğince rahat edecek şekilde ayar yapabiliyor.

190 beygire sahip 2.0 litre turbo dizel motor düşük devirlerde bile iyi bir çekiş sağlarken 7 ileri otomatik vites ile eşleştirildiğinde yolda pürüzsüz bir şekilde ilerliyor. İyi sönümlemeye sahip süspansiyonları sayesinde Ateca’daki sürüş keyfi hiç azalmıyor. Ateca’nın hassas manevra ve kontrol kabiliyeti aracın sürücü koltuğunda oturmayı eğlenceli kılıyor. Uzun SUV yapısına göre aracın gövde kontrolü gayet iyi, bu da virajlara yuvarlanma veya yalpalanma olmadan hızla girebileceğiniz anlamına geliyor ki çoğu az kompoze SUV araç virajlarda size bu güven hissini sunmuyor. 190 beygirlik en yüksek motor seçeneği 0’dan 100 km hıza 7.5 saniyede ulaşırken maksimum 212 km/s hızla yapabiliyor.

Motor Seçenekleri ve Yakıt Tüketimleri

Çoğu halihazırda bulunan Leon Hatchback modelinden alınan motorlar SEAT Ateca’ya eklenmiş. Toplam beş farklı motor seçeneğinden ikisi benzinli diğer üçü de dizel. En ilginç opsiyon ise 115 beygir 1.0 litre 3 silindir turbo benzinli motor. SEAT aracın ortalama 100 km’de 5,2 litre yakıt tükettiğini ve kilometrede kombine 119 gram CO2 emisyonu olduğunu açıklamış ki bu değerler bu denli büyük bir arabadaki böylesine küçük bir motora göre gayet etkileyici. Diğer benzinli motor seçeneği ise daha büyük olan 150 beygir 1.4 litre 4 silindirli EcoTSI turbo motor. Motorun manuel şanzımanlı modeli şehir içi 100 km’de 6.2 litre yakıt tüketirken, şehir dışı 100 km’de 4.8 litre yakıt tüketiyor ve ortalama 100 km’deki yakıt tüketimi 5.3 litre. CO2 emisyon değeri de kilometre başına 122 gram. Bu motorun 7 ileri otomatik vitesli modeli de aşağı yukarı aynı yakıt tüketim değerleri ve CO2 emisyon değerine sahip.

Çoğu kullanıcıya daha sıcak gelen dizel modellerin tüketimleri ise şu şekilde belirlenmiş: 115 beygir 1.6 litre TDI dizel motor şehir içi 100 km’de 4.7 litre, şehir dışı 100 km’de 4.1 litre ve ortalama 100 km’de 4.3 litre ile en ekonomik seçenek olmayı başarmış. Ortalama CO2 emisyon değeri de 113 g/km gibi yeterince düşük bir değer.

4×4 çekiş ile gelen 4Drive modelleri önceliğiniz ise yakıt tüketimleriniz haliyle biraz daha artıyor. 150 beygirli 1.4 litre EcoTSI benzinli model şehir içi 100 km’de 7.2 litre, şehir dışı 100 km’de 5.8 litre ve ortalama 100 km’de 6.3 litre yakıt tüketirken kilometrede 144 gram CO2 salınımı yapıyor. 7 ileri otomatik şanzımanla gelen en güçlü seçenek olan 190 beygir 2.0 litre TDI turbo dizel motorun tüketimleri de gücüyle birlikte artıyor. Şehir içi 100 km’de 6 litre, şehir dışı 100 km’de 4.9 litre ve ortalama 100 km’de 5.3 litre yakıt tüketen model kilometrede 135 gram CO2 salınımı yapıyor.

İç Dizayn ve Donanım

img-resizeviewport-noscale

Şasi ve motorlarda olduğu gibi içeride ve dışarıda da SEAT denenmiş ve test edilmiş Leon modelinden miras alıyor. Düzenli, keskin ve iyi orantılı dış görünümü ile birlikte SUV sınıfına has yüksek sürüş konumu ile kaslı görünüm harmanlanarak dış tasarım yapılmış. İçeride yapılan minimalist dizayn da tanıdık ve mantıklı. Konsolun üst kısmında kullanılan malzeme yumuşak ve yüksek kalitede. Aracın içindeki lüks hissiyatını artırır yönde.

Başlangıç seviyesi olan Reference manuel klima, 16 inç alaşım jantlar, 5 inç dokunmatik ekran ve 7 hava yastığı gibi özelliklerle gelirken şehir içi acil frenleme fonksiyonu ve otomatik kapanan yan aynalar gibi detaylar da fiyat etiketine göre gayet iyi. Style olan bir üst seviye donanım seçeneğinde ise SEAT 17 inç alaşım jantlar, deri direksiyon ve vites topuzu, çift bölgeli otomatik klima, hız sabitleyici (Cruise Control) ve arka park sensörlerini araca ekliyor. Bu modeller ayrıca android ve apple ile tam uyumlu 8 inç dokunmatik multimedia ekran ile geliyor. En yüksek seviye Reference donanım seçeneği ise Alcantara spor koltuklar, 18 inç jantlar, Led farlar ve geri görüş kamerası ile birlikte geliyor.

Araçta kullanılan dokunmatik ekranlı multimedia sistemi kolayca anlaşılır ve konsol üstündeki butonlardan ya da dokunmatik ekranın kendisinden kontrol edilebiliyor. USB, SD, Aux girişlerine sahip sistem ayrıca akıllı telefonlara da kolayca bağlanılabiliyor ve güzel bir arayüze sahip.

Boyutlar ve Konfor

4.3 metre uzunluğa 1.8 metre genişliğe ve 1.6 metre yüksekliğe sahip aracın iç mekanda sunduğu genişlik de gayet iyi. Yüksek gövdesi aracın içerisindeki baş mesafesini oldukça genişletmiş. Bacak mesafesi de önde ve arkada gayet yeterli. Sürücü koltuğu birçok ayara sahip ve kapılardaki ekstra eşya saklama bölmelerinin genişliği de gayet iyi.

Seat Ateca’nın bagaj genişliği de sınıfına kıyasla oldukça iyi. Çift çekişli modellerde bagaj kapasitesi  litre olarak ölçülmüş. 4Drive özelliğine sahip modeller ise daha farklı bir kumanda milini aracın altına sığdırmak zorunda oldukları için bu durum bagaj kapasitesini etkilemiş. 485 litre bagaj hacmine sahip bu modeller gene de sınıfının çoğu aracından geniş bir bagaj hacmine sahip. 60/40 oranında katlanabilen arka koltuklar ile bagaj hacmi daha da artırılabiliyor. Bagajın tabanının alt kısmında gizli sığ fakat gemiş bir bölge de mevcut.

Güvenlik 

Ateca, SEAT Ailesi’nin diğer fertleriyle paylaştığı motorlar, vites kutuları ve diğer teknolojiler göz önüne alındığında yüksek seviyede güvenlik bekletiyor. VW Grubu’nun tüm modellerindeki parçalar denenmiş ve test edilmiş. Kullanıcıların tecrübeleri de bunu kanıtlar nitelikte. Güvenilirlik ve memnuniyet konusunda SEAT gayet iyi.

Geniş güvenlik seçenekleri ve hava yastıklarıyla SEAT Ateca EuroNCAP çarpışma testlerinden 5 tam puan almayı başarmış. Yüzde 93 yetişkin güvenliği skoru alan Ateca, çocuk yolcu güvenliğinde yüzde 84, yaya güvenliğinde de yüzde 71 skor yapmayı başarmış. Güvenlik kiti yokuş iniş kalkış desteği, adaptif hız sabitleyici (Cruise Control), kör nokta tespit sistemi gibi detayları da içermekte.

Siz de SEAT’ın çarpıcı fırsatlarına göz atmak ve bir Ateca sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Seat Ateca Fiyat Listesi için Lütfen TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.