Kampanya Bulucu

Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır

Sanal Kredi Kartı Nedir: Sanal kart, internet üzerinden yapılan alışverişlerde maksimum güvenlik sağlayarak dolandırılma riskini en aza indirmek amacıyla bankalar tarafından oluşturulmuş bir karttır. Bu kart fiziksel olarak bulunmayıp yalnızca sanal ortamda mevcuttur. Fakat bazı bankalar isteğe bağlı olarak bu sanal kartı, normal kart haline dönüştürüp ilgili kişiye iletebilmektedirler.

Sanal Kredi Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Sanal kredi kartı yalnızca internet ortamında yapılabilecek alışverişlerde geçerlidir. Pos cihazı ile normal alışverişlerde kullanılamaz. Bu kartı internet alışverişlerinde kullanabilmek için bankanın ilgili satıcı ile anlaşmasının bulunması yeterlidir.

Sanal Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Sanal kredi kartının limitini bankanın müşterisi belirlemektedir. Müşterinin belirlediği limit doğrultusunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın alışveriş yapılabilir. Fakat belirlenen bu limit güvenliği sağlamak açısından anlıktır. Her alışveriş için müşterinin isteği doğrultusunda yeni bir limit tanımlanır.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kredi kartı kullanabilmek için öncelikle bir bankaya ait normal bir kredi kartının bulunması gerekir. Bankanın şubelerinden, telefon şubesinden veya internet bankacılığı aracılığı ile bu kredi kartı için sanal kart oluşturulması talep edilir. Oluşturulan sanal kredi kartı, gerçek kredi kartının birnevi yansımasıdır. Fakat bu sanal kartın kart numarası, tarihi ve güvenlik kodu gibi bilgileri asıl karttan farklı olacak şekilde yeniden oluşturulur. Ve sanal kartın limiti 0 TL’dir.

Oluşturulan sanal kart ile alışveriş yapmak, normal kredi kartı ile alışveriş yapmaktan farksızdır. Yalnızca ürünü almadan önce 0 TL olan kart limitini istenilen miktara çıkarmak gerekir. Fakat bu miktar, maksimum asıl kredi kartının limiti kadar olabilir. Daha sonra satın alınması istenilen ürün satın alınır ve limit tekrardan 0 TL’ye düşer. Satın alınan ürünün fiyatı kadar da asıl kartın limitinden eksilir. Örneğin; 5000 TL limitli bir kredi kartınızın olduğunu varsayalım. Ve internet üzerinden 100 TL fiyata sahip bir çanta satın almak istiyorsunuz. Sanal kartın limitini ise 100 TL olarak belirliyorsunuz. Daha sonra sanal kart ile çantayı alıyorsunuz. Alışveriş sonunda sanal kartın limiti tekrar 0’a düşerken asıl kartınızın limiti ise 4900 TL’ye düşecektir.

Sanal Kart Güvenli midir?

Sanal kredi kartı tamamiyle güvenli bir elektronik alışveriş yöntemidir. Çünkü yapılan tüm alışverişlerde limit anlık olarak belirlenir ve alışveriş sonrasında 0’a düşer. Böylelikle sanal kart kullanılamaz. Ayrıca sanal kartın üzerinde yazan kart numarası, tarih ve güvenlik kodu gibi bilgiler asıl karttan farklı olarak tekrardan oluşturulduğu için asıl kart ile de herhangi bir bağlantı içermez. Tüm bunlara ek olarak sanal kredi kartı ile yapılan alışverişler kartın ait olduğu bankanın da güvencesi altındadır.

Sanal Kart Ücretli midir?

Sanal kart için başvuru yapmak adına bankalar herhangi bir ücret talep etmemektedirler. Ücretsiz olarak basit bir talimat ile oluşturulan sanal kartın yıllık kart ücreti de bulunmamaktadır. Çünkü bu sanal kart, asıl kredi kartının bir yansıması olarak oluşturulur.

Sanal Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

  • Sanal kredi kartının en büyük avantajı öncelikle güvenli olmasıdır. Asıl kredi kartı, sanal kart kullanımı ile hiçbir şekilde tehlikeye girmez.
  • Sanal kartın hesap kesim tarihleri ve son ödeme tarihleri, asıl kart ile aynı olduğundan ödeme zamanı için herhangi bir karışıklık söz konusu değildir.
  • Sanal kartın kart aidatı bulunmamaktadır.
  • Sanal kart ile internet üzerinden yapılan alışverişlerden puan kazanma şansı vardır.
  • Banka ile anlaşmalı yerler sanal karta taksit yapabilirler.
  • Bazı bankalar sanal kartlara özel indirim uygulamaktadır.
ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.