Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur | Kampanya Bulucu

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Bu yazımızda “şahıs şirketi nasıl kurulur, şahıs şirketinin avantajları nelerdir, şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir” gibi soruların cevaplarını arayacağız. Öncelikle şunu belirtelim her ne kadar adı şahıs şirketi olarak da geçse aslında gerçek tanımı “şahıs firması”dır.

Şahıs Şirketi Nedir?


Şahıs şirketi, tek bir kişinin sorumluluğunda bulunan kişiye ait şirketlerdir. Bu şirketler, anonim ve limitet şirketlerine göre daha küçük çaplıdır. Şirkete dair herhangi bir sorun olduğu zaman bundan yalnıza şirketin kurucusu sorumludur.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Şahıs şirketlerinin kurulum aşaması diğer şirket tiplerine göre oldukça kolay ve hızlı olmaktadır. Bunun başlıca nedeni şahıs şirketlerinin kurulumunda talep edilen resmi belge sayılarının az olmasıdır. Bu belgelerin hazırlanıp onaylanma süreci uzun sürdüğünden şahıs şirketi kurulumu kolaydır. Aynı şekilde olası bir durumda şirketin kapatılması kısa bir süreci kapsar.

Şahıs şirketinin düşük muhasebe ücretleri bulunduğundan diğer şirket türlerine göre daha düşük maliyete gelmektedir. Ayrıca şahıs şirketlerine uygulanan kademeli vergi sistemi de bu şirket tipinin avantajlarındandır. Tüm bunların yanında şirket kurulum aşamasında talep edilen defter tasdik ücretleri, şahıs şirketlerinde daha düşüktür.

Konu ile ilgili şu başlığımız da ilginizi çekebilir: “En Avantajlı Şirket Türü Hangisi Kıyaslama”

Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları Nelerdir?

Şahıs şirketlerinde bulunan kademeli vergi sistemi her ne kadar bu şirket tipinin avantajı olsa da yüksek cirolarda vergi oranı yükselmekte ve diğer şirket tiplerine uygulanan sabit vergi sistemini aşmaktadır. Bu yüzden büyük sermayeli büyük işlerde şahıs şirketi kurulması tavsiye edilmez. Şahıs şirketi kurmanın bir diğer dezavantajı ise bankaların ve çeşitli firmaların hizmetlerini kullanmak için yapılan başvurularda diğer şirket tiplerine göre daha az itibar görmesidir.

Şu konu başlığımızı da mutlaka okumalısınız: “Şahıs Şirketi Aylık Giderleri”

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi kurmadan önce şirket açmak için gerekli olan tüm evrakların hazır edilmesi gerekmektedir. Hazır edilen bu evraklar gerekli resmi dairelere teslim edilir. Bu evrakların çoğu resmi dairelere telsim edilmeden önce noter tarafından onaylatılır. Tüm bu işlemler şirket kurucusu tarafından yapılabildiği gibi aynı zamanda bir muhasebeciye verilecek vekâlet ile de yürütülebilir.

Kurulum aşamasında ve daha sonrasında ortaya çıkabilecek masraflar hakkında daha detaylı bilgiye şu başlığımızdan ulaşmanız mümkün: “Şahıs Şirketi Masrafları”

Şahıs Şirketi Kurulumu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1-) İşe başlama bildirim formu

2-) Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış 2 adet ikametgâh belgesi

3-) İşyeri kira kontratı

4-) Noter tasdikli 2 adet nüfus cüzdanının fotokopisi

5-) 2 adet İmza beyannamesi

6-) Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış 2 adet nüfus cüzdanı sureti

7-) “İşyeri kira kontratı damga vergisi alındı” makbuzu

8.) İşyerinin kiralık olmaması durumunda tapu fotokopisi

9-) Vergi dairesine yazılacak işyeri dilekçesi

Şahıs şirketi kurmak için gerekli olan belgeleri ayrıntılı olarak anlattığımız şu yazımızı okumanız faydanıza olacaktır: “Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar?”

Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde düzenlenmesi ve ilgili resmi makamlara iletilmesi gerekmektedir. Resmi makamların bu belgeleri incelemeleri esnasında gerekli gördükleri takdirde belgenin tekrar talebi mümkündür. Resmi dairelerin belge inceleme ve onay süreci bir müddet zaman alabilen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde şahıs şirketi kurmak isteyen kişi şirkete dair diğer düzenlemeleri yapmalıdır. Resmi makamların onayından sonra şirket incelemesi için müfettiş tayin edilebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ