Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları | Kampanya Bulucu
Kampanya Bulucu

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Son dönemlerde oldukça popüler şirket tiplerinden olan şahıs şirketleri sahip oldukları avantajlarla beraber birçok girişimcinin ilgisini çekiyor. Peki şahıs şirketi kurmanın avantajları nelerdir ? Diğer şirket tiplerine göre hangi yönden, ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır ? Kuruluş aşamalarında ne gibi kolaylıklar vardır ? Bu soruların yanıtlarını yazımızda cevaplayacağız.

Şahıs Şirketi Kuruluş Aşamaları

Gerekenler:

 • Şahıs şirketi kurmanın ilk adımlarından biri çoğu evrak işini tamamlamanızı sağlayacak olan bir muhasebeci tutmak. Atılmak istediğiniz sektördeki evrak işlerinden anlayan bir muhasebeci bulmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • İşletminizin bulunacağı yer kira ise kira kontratı, kendinizin ise tapu fotokopisi kuruluş işlemlerinde gerekli. Şahıs şirketi kurmak için herhangi bir işyeri göstermeniz ve bunun kira kontratıyla veya tapu fotokopisi ile eşleşmesi zorunlu bu yüzden bu belgelere mutlaka sahip olmanız gerekiyor.
 • Noterden alacağınız imza beyannamesi.
 • Nüfus Cüzdanınızın aslı ve fotokopisi farklı yerlerde isteniyor.
 • Oturduğunuz adresi belirten ikametgah.

Kuruluş Aşamaları:

 • Notere giderek imza beyannamenizi ve muhasebeci vekaleti belgesini alıyorsunuz.//defter onayı
 • Nüfus cüzdanızın fotokopisi ile birlikte kaymakamlığa giderek nüfus kayıt örneği ve ikametgahınızı alıyorsunuz.
 • Muhasebecinizin ya da gerekli bilgilere sahip iseniz sizin dolduracağı işe başlama formu ile işyeri adresi, ortaklar, meslek alanı gibi alanları dolduruyorsunuz.

İşe Başlama/Bırakma Formuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

 • Muhasebeciniz veya siz, gerekli evraklar ve nüfus cüzdanı aslı ile vergi dairesine giderek başvuru sürecinizi başlatıyorsunuz.
 • Başvuru gününden sonra 3 iş günü içerisinde, sosyal güvenlik yoklama memurları işyeri kontrolünü sağlıyor. Bu prosedür mesai saatleri arasında yapılıyor ve sahteciliği önlemek adına işe başlama formunda belirttiğiniz bilgiler ile işyeriniz arasındaki kontrol ve denetlemeleri yapıyorlar.
 • Kontrol tamamlandıktan sonra vergi levhasını çıkartarak işletmenizin kuruluşunu resmi olarak tamamlıyorsunuz.İşletmenizde yazar kasa bulunduracaksanız yazar kasa levhasını da çıkartmanız gerekiyor.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna üye değilseniz BAĞ-KUR kaydı yaptırmanız gerekiyor. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Şahıs Şirketinde Bağkur Zorunlu Mu? Yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Son adım olarak meslek alanınıza göre uygun olan odaya kaydınızı yaptırmalısınız. Ticaretle uğraşıyorsanız ticaret odasına esnaf iseniz esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmalısınız. Odaya kayıt işleminizi yapmak için firma isminizi ve sermayenizi belirliyorsunuz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları:

Şahıs şirketlerinin kuruluşları ve kapatılmaları diğer şirket türlerine göre oldukça kısa sürer. Birden çok ortak içeren sermaye şirketlerinin haftalarca sürebilen kuruluş aşamalarına kıyasla yukarıda da belirttiğimiz prosedürleri 1 gün içerisinde tamamlayarak şahsi firmanızı kurabilirsiniz. Kapatılma işlemleri de oldukça kolay olan ve kısa süren şahıs şirketinizin kapanışını birkaç dilekçe ile tamamlayabilip yolunuza devam edebiliyorsunuz. Anonim ve Limited Şirket türlerinde kapanış için gerekli, oldukça meşakatli bir süreç olan ve en az 1 sene süren tasfiye işlemi şahıs şirketlerinde yer almaz.

Oldukça düşük bir sermaye ile kurulabilen şahıs şirketlerinin kuruluşunda anonim veya limited şirketlere kıyasla 3’te biri hatta daha az masrafla şirketinizi açabilirsiniz. Şahıs şirketi açarken de sermaye şirketleri olan limited ve anonim şirketlerdeki gibi minumum sermaye şartı aranmaz. Şirketinizin mali masraflarıyla ilgilenen muhasebeciler de haliyle anonim ve limited şirketlere kıyasla daha az ücret talep eder ve size daha ucuza mal olur.

Anonim ve Limited şirketlerindeki bağımsız denetime şahıs şirketleri tabi tutulmazlar. Bunun getirilerinden biri de internet sitesi açmanızın zorunlu olmayışıdır. Sermaye türündeki şirketlerin aksine internet sitesi oluşturmak için ayrıca masrafa girmezsiniz.

Yedek Akçe Kavramı

Yedek akçe herhangi bir işletmede elde edilen net karın, yani başka bir deyişle vergilendirildikten sonra kalan dönem sonu karın ortaklara dağıtılmayarak, işletmenin kendi bünyesi içinde yedek sermaye olarak bırakılmasıdır.

Sermaye şirketlerinde bulunan yedek akçe ayırma mecburiyeti şahıs şirketlerinde bulunmamaktadır. Bununla birlikte ortaklar herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan şirketten borç alabilirler. Sermaye şirketlerinde ise bu durum ancak ve ancak sermaye borcu olmaması ve yedek akçelerle toplam karın zararları karşılaması durumunda gerçekleşebilir.

Şahıs şirketlerinde dönüşüm daha esnektir. Şirketi başka bir şahıs şirketine ya da herhangi bir sermaye şirketine çevirebilirsiniz. Sermaye şirketleri ise şahıs şirketi türlerine dönüştürülemez.

Limited şirketlerindeki %20 sabit vergiye oranla şahıs şirketlerinde kademeli olarak vergilendirilirsiniz. %15 ten %35’e kadar çıkabilen bu vergi dilimi hem avantaj hem de dez avantaj olarak kabul edilebilir. Hedeflediğiniz kar oranlarına göre şirket türünüzü seçmeniz oldukça önemlidir. 2017 yılı vergilendirme rakamları aşağıdaki gibidir:

 • 13.000 TL’ye kadar olan gelir dilimi için %15,
 • 30.000 TL’de 13.000 TL’ye kadar olan geliriniz için 1.950 TL, fazlası için %20,
 • 70.000 TL’de 30.000 TL’ye kadar olan geliriniz için 5.350 TL, fazlası için %27
 • 70.000 TL’de 70.000 TL’ye kadar olan geliriniz için  16.150 TL, fazlası için %35 oranında gelir vergisi ödemeniz gerekmektedir.

Şahıs şirketlerinde hazırlanmakla mükellef olunan münferit ve konsolide finansal tablolarında Türkiye Muhasebe Standartlarının uygulanması zorunlu tutulmamıştır. Bu durum muhasebe masraflarınızı düşürecek niteliktedir.

Sermaye şirketlerindeki zorluklardan biri olan faaliyet değişikliği, işyeri adresi değişikliği gibi durumlarda tescil ilanı ve ana sözleşmenin tadili zorunluluğu şahıs şirketlerinde bulunmaz. Şahıs şirketlerindeki değişiklikler tek bir dilekçe ile halledilebilir.

Sermaye şirketlerinde ayrıca genel kurul oluşturmak ve belirlenmiş zaman aralıkları ile toplantı düzenlemek zorunludur. Şahıs şirketlerinde bu kurulun ve kurulun getireceği kararların zorunlu olmaması avantaj niteliğindedir.

Şahıs Şirketinin Dezavantajları

Şahıs şirketlerinde en çok karşılaşılan dezavantajlardan biri prestij sorunudur. Genellikler bankalar ve bazı kurumlar şahıs şirketlerine limited ve anonim şirketler kadar itibar göstermemektedir. Şahıs şirketlerinde kurumsal şirket imajı çoğunlukla bulunmadığı için sermaye şirketlerinin banka ve bazı kurumlarda prestiji daha yüksek olmaktadır.

Avantaj olarak da bahsettiğimiz kademeli vergi dilimleri dezavantaja dönüşebilmektedir. Kazancı 30.000 TL’nin altında bulunan şahıs şirketleri limited şirketlere uygulanan vergi yüzdesinden daha düşük oranda vergilendirilse de kazancı yüksek olan işletmeler için vergiler sermaye şirketlerinden bile daha fazla olabilmektedir. Bu da cirosu yüksek şahıs şirketlerini sermaye şirketlerine kıyasla dezavantajlı duruma sokar.

Yapılan ihalelerin bazılarında sermaye şirketi olmak zorunludur. Uzun ya da kısa vadede bunun gibi ihalelere girilmesi planlanıyorsa şahıs şirketi kurmak tercih edilmemelidir.

Şahıs şirketlerindeki kurucu ortakların en az birinin gerçek adı ve soyadı bulunmasıyla beraber gerçek kişi olması da gerekir. Sermaye şirketlerinde ise isim şartı olmamakla beraber ortak hem tüzel hem gerçek kişi olabilir.

Şahıs şirketlerinde ortakların sorumlulukları sınırsız olduğu için ortaklardan birinin borcu durumunda alacaklı borcunu o ortaktan alamazsa şirketin feshini talep edebilir. Şahıs şirketlerinde ortaklar şirketin borçlarından tüm malvarlıklarıyla sorumludur. Sermaye şirketlerinde ise ortaklar şirketlerinin ticari borçlarından sorumlu değillerdir. Sermaye şirketlerinde böyle bir kişisel alacak durumu gerçekleşirse alacaklı böyle bir talepte bulunamaz.

Ortakların birbirine ve şirkete karşı büyük sorumluluğu bulunduğu için güven şahıs şirketlerinde oldukça önemlidir. Şahıs şirketleri ortakların birinin iflası, ölümü veya ortakların teke düşmesi halinde sona erer. Sermaye şirketlerinde bu durumların hiçbiri geçerli değildir.

Şahıs şirketlerinde güven duygusunun ön planda olması gerektiğini tekrardan vurgulayan detaylardan biri de şirket sözleşmesi ile görevlendirilmiş olan ortağın görevden alınamamasıdır. Görevden alınma ancak haklı bir sebep ile mahkemeye başvurularak yapılabilir. Sermaye şirketlerinde ise şirket sözleşmesi ile görevlendirilmiş olsa da şirket yöneticisi her zaman için görevden alınabilir. Şahıs şirketlerinde mahkeme kararı ile görevden alınan ortağın tazminat hakkı bulunmaz. Sermaye şirketlerinde ise görevden alınan ortak ya da yönetici tazminat isteme hakkına sahiptir.

Sıraladığımız avantaj ve dezavantajlarla birlikte size en uygun şirketi kurmak sizin elinizde. Şirket seçiminde en önemli kriterlerden biri sermaye. Sermayenize göre şahıs şirketi, anonim şirketi ya da limited şirket arasında tercih yapabilirsiniz. Düşük sermayeyle şahıs şirketi olarak başlayıp sonradan limited şirketlere dönüşerek kurumsallaşabileceğiniz için elinizde bulunan sermayeye göre tercih yapmak en mantıklısı. Şirketi kurmadan önce tahmini cironuzu hesaplamanızda ya da hangi gelir diliminde bulunacağınızı belirlemenizde fayda var ki şahıs şirketlerinde kademeli vergi sistemi mevcut.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.