Kampanya Bulucu

ŞAHIS ŞİRKETİ KAPATMA

Şahıs şirketi ya da şahıs işletmesi en kolay kurulan şirketlerden bir tanesidir. Şahıs şirketi kişinin kendisi tarafından kurulmaktadır. Ayrıca şahıs şirketini genelde daha düşük oranlarda iş hacmine sahip olan bireyler talep etmektedir. Şahıs şirketleri hem kuruluş hem de kapatma aşamaları açısından diğer şirket türlerine nazaran daha kolaydır. Ayrıca şahıs şirketi ya da kişi işletmesi kapsamında pek çok avantajlar bulunmaktadır. Kişisel olarak açılabilmesi, ortakların bulunma zorunluluğu olmaması, şirket maliyetleri konusunda öne çıkması gibi nedenler bu avantajların içinde sayılabilir. Aslında hiç kimse şahıs şirketini kurarken o şirketin ya da işletmenin yürümeyeceğini, faaliyetlerinin sona ereceğini düşünerek kurmamaktadır. Aksine şahıs şirketine sahip olan kişiler ilerleyen zamanlarda üretimlerini ya da hizmetlerini büyütüp limited şirkete dönmeyi amaçlamaktadırlar. Fakat tüm bu durumlara rağmen şahıs şirketine ya da işletmesine sahip olan bireyin hayatında bazı olumsuz koşullar meydana gelebilmektedir. Ayrıca şahıs şirketi kapatma işlemi yalnızca bireyin hayatındaki olumsuz durumlardan değil; aynı zamanda ülke içindeki ekonominin tam randımanlı işleyememesi ya da ekonomik krizler de yine aynı şekilde şahıs şirketi kapatma işlemine neden olmaktadır.

Şahıs şirketi kurmak için nasıl birtakım evraklar ya da aşamalar gerekiyor ise şahıs şirketi kapatma için de yine aynı şekilde aşamalar ve bazı koşullar gerekmektedir. Öncelikle yazımızın ilk başında da belirttiğimiz gibi şahıs şirketinin açması ne kadar kolay ise kapatması da yine aynı biçimde ve oranda kolaydır diyebiliriz. Hatta kapatma işlemi açısından en kolay kapatılabilen şirket türüdür. Şahıs şirketi kapatma işleminin ilk adımı şahıs şirketine sahip olan kişinin fiili bir biçimde iş yerini terk etmesi gerekmektedir. Eğer şahıs şirketine sahip olan kişi bu iş yerini terk etmezse kapatma işlemlerine de başlayamayacaktır. Şahıs şirketi kapatma işleminin ikinci adımı ise işe başlama ve bırakma bildirimini doldurmaktır. İşe başlama ve bırakma bildirimi formu üzerinde yer alan bazı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar vergi dairesi bilgileri, kişinin kimlik ve adres bilgileri, vergi türleri ve işletmenin ya da şirketin türleri ve bilgileri hakkındadır. Şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişinin öncelikle bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gerekmektedir. Daha sonra ise bu formu otuz gün yani bir ay içerisinde vergi dairesine iletmelidir. Kişinin vermiş olduğu bu form iş yeri kapatma dilekçesi olarak geçmektedir. Eklediğimiz görselde işe başlama ve bırakma bildirimi örneğini rahatlıkla görebilirsiniz:

şahıs şirketi kapatma

Tüm bu detayların ve bilgilerin yanı sıra, işe başlama ve bırakma bildirimi formu yani şahıs şirketi kapatma dilekçesi olarak bilinen bu formu vergi dairesine bildirirken, kişinin aynı zamanda kesilmemiş olan fatura ya da irsaliyelerini de yanında bulundurması gerekmektedir. Vergi dairesi yetkilisi tarafından kullanılmamış sayfalar var ise bu sayfalar imha edilir. Ayrıca şahıs şirketine sahip olan kişinin kullandığı sayfaların bir kopyası kendisinde kalmaktadır. Vergi daire tarafından bu fatura ve irsaliyeler kayıt altına alınır. Ayrıca kişinin on yıl boyunca bu belgeleri yani fatura ve irsaliyeleri saklaması gerekmektedir.

Tüm bunların haricinde ise şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişi eğer ticaret ile uğraşıyor ise, elinde kalmış olan stokları tüketmesi gerekmektedir. Yani şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen birey alım-satım işi ile ilgileniyor ise, şirketin kapanış zamanında bireyin elinde stok bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra ise şirket ya da işletme defterine kaydedilmiş olan demirbaş eşyaların da yine aynı şekilde kayıtlarının silinmesi gerekir. Bu işlem için şahıs şirketine sahip olan kişinin fatura kesmesi gerekmektedir. Şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişinin atacağı bir diğer adım ise, eğer şirketinde ya da işletmesinde herhangi bir eleman ya da işçi çalıştırıyor ise sigorta prim ödemelerini yaparak bu kişilerin sistem üzerinden çıkışlarını vermelidir.

Bu detayların ve unsurların yanı sıra şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen birey yazar kasa kullanıyor ise bu durumda da yine yapılması gereken şeyler vardır. Buna göre yazar kasanın kapanma tarihi şahıs şirketinin kapanış bildiriminde bulunulduğu şirket kapanma tarihi ile aynı olmak zorundadır. Yani şahıs işletmesinin kapanış tarihi, yazar kasanın kapanışının yapıldığı tarih ile aynı olmalıdır. Şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen birey, yazar kasa kapanışını konu ile yetkili olan servise götürmesi gerekmektedir. Şahıs şirketinin kapanma tarihinde itibaren ise otuz gün yani bir ay içerisinde kullanılan yaza kasaya ait olan ÖKC levhası vergi dairesine teslim edilmelidir. ÖKC kavramı yeni nesil ödeme kaydedici cihaz yani yeni nesil yazar kasa olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra ise yine şahıs şirketi sahibi olan kişinin kullanmış olduğu fatura ciltlerinin tamamı vergi dairesine teslim edilmelidir.

Şahıs şirketi kurarken işletmeye ya da iş yerine bakmak için gelen yoklama memuru bu sefer kapanış işlemlerini kontrol etmek amacıyla gelebilmektedir. Fakat yoklama memurunun gelmesi bazen gerçekleşmeyebilir. Bu durum şahıs şirketi kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin aklında soru işaretleri yaratabilir. Esasında şahıs şirketi kapatma işlemi işe başlama ve bırakma bildirimi yani kapatma dilekçesi ile sona ermektedir. Bu nedenle şahıs şirketi sahibi olan bireyler şirketi kapattıktan sonra vergi dairesinden herhangi bir yoklama memuru gelmez ise bu durumda endişelenecek bir konunun olmadığını bilmeliler. Tüm bunların yanı sıra son olarak şahıs şirketi kapatma işlemi gerçekleştikten sonra kişinin işletmede ya da şirkette yürütmüş olduğu faaliyet dönemine göre iki ya da üç ay daha vergileri gelebilmektedir. Bu vergilerin son bulması ile beraber artık şahıs şirketi kapatma işlemi tamamı ile bitmiş bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.