Kampanya Bulucu

ŞAHIS ŞİRKETİ FATURA ÖRNEĞİ

Şahıs şirketi tanım olarak baktığımızda kişinin kendisi tarafından kurulmuş olan küçük çaplı işletme ya da şirketlerden bir tanesidir. Limited ve anonim şirketlere oranla daha çabuk bir biçimde kurulabilmektedir. Şahıs şirketleri ya da işletmeleri kişinin kendisi tarafından kurulduğundan dolayı sorumluluk, yetki gibi unsurlar kişinin kendisine aittir. Ayrıca şahıs şirketlerinin alacakları ya da borçları yine yalnızca kişinin kendisini etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Şahıs şirketinin açılması ve gerekli evrakların toparlanması günümüzde bireylerin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Şahıs şirketini açacak olan kişi gerekli evrakları kendisi toparlayabileceği gibi, uzman kuruluşlardan ya da danışmalardan da yardım alabilir. Bu bağlamda, şahıs şirketi için lazım olan belgeler öncelikle işe başlama bildiri formu ve bu formun uygun biçimde doldurulmasıdır. Bu aşamadan sonra ise şahıs şirketi açacak olan kişinin iki adet ikametgah belgesi çıkarması gerekmektedir. Şahıs şirketi açmak için gerekli olan bir diğer adım ise, yine kişi tarafından sahip olunması gereken iki adet noter tarafından onaylanmış nüfus cüzdanı fotokopisidir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından ise yine şahıs şirketi için gerekli olan belgeler arasında iki adet imza beyannamesi bulunmaktadır. Şahıs şirketi açmanın son aşaması ise, kişinin işletmeyi ya da şirketi kuracağı adres kendisine ait ise bunun tapu fotokopisi gerekmektedir. Eğer işletme ya da şirketi kuracağı adres kendisine ait değilse o mekanın kira kontratı gerekmektedir.

Tüm bu belgelerin toplanmasının ardından ise, kişi şahıs şirketi kurmak için vergi dairesine dilekçe vermelidir. Fakat gerekli evraklar ile vergi dairesine başvuru yapılmadan önce, kişinin kira kontratının damga vergisini ödemesi gerekmektedir. Tüm bu evraklar tamamlandıktan sonra şahıs şirketi açabilmek için kişi başvuruda bulunabilir. Ayrıca bu aşamadan sonra yani gerekli belgelerin vergi dairesine teslim edilmesi aşamasından sonra, kişinin şahıs şirketi kurabilmesi adına vergi dairesi tarafından yoklama memuru bu adrese gönderilecektir. Yoklama memuru şahıs şirketinin kurulacağı yerin şahıs şirketi açmaya uygun olup olmadığını kontrol eder. Şahıs şirketi açmaya uygun görülürse kişiye yoklama memuru tarafından yoklama tutanağı verilir. Bu çerçevede yoklama tutanağını kişi yardım aldığı ilgili uzman kuruluşa verebilir. Böylece şahıs şirketi adına vergi levhası çıkarılabilir.

Bu detaylar haricinde ise şahıs şirketinin maliyetli bir işlem olduğunu söylemekte fayda vardır. Çünkü şahıs şirketi açacak olan kişi hem yardım aldığı ilgili uzman ya da danışman kuruluşa hem de iş kolu kapsamında ticaret odasına ödeme yapmalıdır. Bu aşamalardan sonra artık kişi, şahıs şirketini açmış bulunmakta, vergi levhasına sahip bir vergi mükellefi konumundadır. Bu nedenle artık gelir elde ettiği için de resmi bir evrak olan faturayı kesmesi gerekmektedir. Her yerde fatura kesilmeyeceği için fatura basma yetkisi Maliye Bakanlığı tarafından gerekli matbaalara verilmiştir. Bu nedenle şahıs şirketine sahip olan kişi fatura için fatura basma yetkisi olan matbaa ile irtibat halinde olmalıdır. Faturanın basılması için nüfus cüzdan fotokopisi, vergi levhası kayıt belgeleri gerekmektedir. Fatura kesildikten sonra ise resmi bir belge olduğundan dikkatle saklanmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra şahıs şirketi ne ile ilgili ise o işle ilgili bir hafta içinde fatura kesilmelidir. O yıl içinde kesilmiş olan faturalar şahıs şirketinin muhasebe kayıtlarına uygun bir biçimde alınmaktadır. Bunun yanı sıra şahıs şirketi faturasında tüm gelir-gider ve muhasebe işlemleri Türkçe olarak tutulmak zorundadır. Bu nedenle de Türk Lirası kullanılmalıdır. Şahıs şirketi fatura örneği aşağıdaki gibidir:

şahıs şirketi fatura örneği

Şahıs Şirketi Kaşe Örneği

Şahıs şirketinin ne olduğundan ve fatura kesim işlemlerinden sonra şahıs şirketi kaşe örneğinin de ne olduğunu açıklamakta fayda var. Şahıs şirketi fatura kesildikten sonra üzerine kaşenin basılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise şirket yetkilisinin imzası gerekmektedir. Ayrıca üzerinde kaşe bulunan faturanın kaybolması durumunda ise kişinin vergi dairesine bu durumu bildirmesi gerekmektedir. Ayrıca bunun yanı sıra yine üzerinde kaşe bulunan şahıs şirketi fatura örneği ülkemizdeki vergi kanunları kapsamında beş yıl saklanmalıdır. Şahıs şirketi kaşesinin de tıpkı fatura gibi hukuki ve resmi bir tarafı bulunmaktadır. Bu nedenle kaşe de fatura da şahıs şirketi açısında bir hayli önemli taşır. Kaşe örneğinde de tıpkı fatura örneğinde olduğu gibi şahıs şirketinin unvanı yer almaktadır. Kaşe faturayı bağlayıcı bir nitelik taşıdığından olmazsa olmaz bir unsurdur. Kaşede münferit imzanın da yer alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra kaşenin üzerinde ticaret unvanı da bulunmalıdır. Aynı zamanda şahıs işletmesi kimin üzerine ise o kişinin sicil numarası ile şahıs şirketinin ya da şahıs işletmesinin merkezi adres bilgileri de yine yer almalıdır. Ayrıca şahıs şirketinde fatura ve kaşenin yanı sıra perakende satış fişleri ile yazar kasa kayıt ruloları da yer almalıdır. Ayrıca hem gelir hem de giderlerin yer aldığı pusulalar ile ücret bordrosu, banka dekontu ve tahsilat makbuzu da yine aynı şekilde hem kaşe hem de fatura gibi şahıs şirketinde yer alması gereken resmi belgelerdendir. Şahıs şirketi kaşe örneği aşağıdaki gibidir:

şahıs şirketi kaşe örneği

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.