Kampanya Bulucu

Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Yaptırmak Gerekli Midir

Günümüzde çalışma hayatının getirdiği yorgunluk ve riskler, şehirlerdeki aktif ve hızlı yaşam ile bir araya gelince yaşanan sağlık problemleri giderek artıyor. Sağlık sigortası dendiğinde aslında ülkemizde akla ilk gelen hizmet, SGK tarafından sağlanan GSS (Genel Sağlık Sigortası) olsa da, aslında sigorta şirketleri birçok alternatif sunuyor. “Müşterilerin, paralarının karşılığını almak istemedikleri tek hizmet” olan sağlık sigortaları hakkında sizleri bilgilendirmek istedik. İsterseniz, öncelikle zorunlu sağlık sigortası olarak da bilinen GSS ile başlayalım.

SGK Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Ülkemizde mevcut hükümet tarafından SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’un bir araya getirilmesi ile oluşturulan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla GSS (Genel Sağlık Sigortası) uygulamasına başladı. GSS’nin temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesini sağlamak olarak özetlenebilir. Yani eskiden yalnızca çalışan bireylerin iş akdi ile oluşan zorunlu sigortaları varken, günümüzde bu hizmet tıpkı özel sağlık sigortası gibi işsiz de olsa herkesin prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır.

GSS kapsamına dahilseniz, devletin sunduğu tüm sağlık imkanlarından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca “fark ödemesi” yaparak, yani devletin bir tedavi kalemi için belirlediği standart ücretin üzerindeki kısmı kendiniz ödeyerek özel sağlık kurumlarından da yararlanabilirsiniz. Örneğin bir göz muayenesi için SGK tarafından belirlenen standart ücret 26 TL ise, gittiğiniz özel hastanede göz muayenesi için 35 TL alınması durumunda 9 TL’yi ödemeniz gerekecektir. Bu uygulama ile de hem vatandaşların farklı kurumlar arasında seçim yapabilmelerini sağlamak, hem de devlet hastanelerindeki hasta yükünü azaltmak amaçlanmıştır. Ayrıca günümüzde birçok özel sağlık kurumu psikiyatri, diş, mammografi gibi değişik tedavi kalemleri için “fark ödemesi” istememektedir.

GSS’den yararlanabilmeniz için gereken koşullar, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nu ile belirlenmiştir. Kısaca açıklamak gerekirse,

  • Herhangi bir kurumda sigortalı olarak çalışıyorsanız,
  • Serbest tüccar olarak isteğe bağlı sigorta yaptırdıysanız,
  • Size “bakmakla yükümlü” olan en az bir kişi GSS’ye dahilse,
  • Yeşil kart veya sığınma belgesi sahibiyseniz,
  • Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaysanız,

GSS’ye prim ödemesi yapmanız gerekmemektedir. Bunların dışında kalan gruplar için ilgili kanunu detaylı bir şekilde gözden geçirmenizi öneriyoruz. Ayrıca ilk grup için unutulmaması gereken bir nokta da, “sigortalı çalışma” ifadesinin tam zamanlı çalışanları kapsamasıdır. Yani yarı zamanlı (part-time) çalışanların zorunlu sağlık sigortası primlerinin bir kısmı şirketleri tarafından ödenmekte, geri kalanı içinse kişilerin ödemelerini tamamlamaları gerekmektedir.

Son olarak, her ne kadar bazı sıkıntılı durumlar ve problemler yaşanıyor olsa da, GSS’nin ülke genelinde başarılı biçimde uygulandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, mutlaka GSS kaydınızı yaptırmalı ve eksik primlerinizi tamamlamalısınız. Başlı başına ayrı bir konu olan GSS dosyasını burada kapatıp, sizlerle özel sağlık sigortaları ile ilgili temel bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, temelde diğer sigorta hizmetleri ile aynı prensipte verilen bir hizmettir. Yani risk grubunuza ve poliçe kapsamınıza göre ödediğiniz primler, beklenmedik durumlarda çıkabilecek masraflara karşı size koruma sağlar. Ancak söz konusu sağlık olunca, bireylerin bu hizmete bakış açıları da değişmektedir. Çünkü özel sağlık sigortası yaptırmak, dilediğiniz doktor veya hastaneyi “acaba param yeter mi?” düşüncesi olmadan seçebilmenizi sağlayacaktır. İnsanın değerini ancak kaybedince anladığı ve geri getirmek için varını yoğunu harcadığı sağlık, sigortalatılması en gerekli kıymetlerden biridir.

Ülkemizdeki farklı sigorta şirketleri çok çeşitli poliçe paketleri sunmaktadır. Dolayısıyla burada tek tek tüm poliçeleri işlememiz hem anlaşılması güç hem de güncelliğini korumayacak bir tablo oluşturabilir. Biz bunun yerine size kısaca sağlık sigortalarının “ince noktalarını” anlatalım.

  • Bireysel-Kurumsal: Özel sağlık sigortalarının bireysel ve kurumsal olmak üzere iki temel çeşidi bulunur. Bireysel sağlık sigortası, devlet tarafından da desteklenir. Bu sayede kendiniz ile eş ve çocuklarınızın özel sağlık sigortası primlerini vergiden düşebilirsiniz. (Yıllık gelirinizin %5’lik dilimini aşmamak kaydıyla) Bireysel sağlık sigortalarının yalnızca ambulans hizmetlerini karşılayandan, yakınlarınızın yeni doğan bebeklerine armağan edebileceğiniz “Hoş Geldin Bebek” sigortasına kadar yüzlerce farklı tipi sunulmaktadır. Kurumsal Özel Sağlık Sigortası ise size sunacağı imkânlar bakımından aynı olsa da, size ancak çalıştığınız şirket tarafından sağlanabilecek bir imkândır. Çalışan memnuniyetini arttırmak isteyen şirketler, özellikle de üst düzey çalışanlar için bu imkânı sunarlar. Çalışanın kendisine ek olarak eşini ve çocuklarını, hatta bazı durumlarda “partnerini” dahi kapsayabilen bu sigorta tipi için şirketiniz sigortacı kurum ile sözleşme yapacak ve sizin tek başınıza ödeyeceği prime göre çok daha düşük bir miktar ödeyerek size bu imkânı sunabilecektir.
  • Hasarsızlık-Yenileme Garantisi: Özel sağlık sigortası hizmetlerinde her ne kadar bireyler için “önce sağlık” düsturu geçerli olsa da, sigorta şirketleri açısından durum bir riskin maliyetlendirilmesidir. Dolayısıyla da, tıpkı araç veya konut sigortalarında olduğu gibi, özel sağlık sigortalarında da hasarsızlık indirimi mümkündür. Yani, sigortanızın başladığı yıl hiçbir sağlık sorunu yaşamamanız size ertesi yıl belli bir indirim oranı sağlayacaktır. Aradan geçen yıllarda bunun devam etmesi ise zamanla ciddi indirimler olarak size geri dönebilir. Yenileme garantisi ise, ilk etapta bir yıllık olarak gerçekleştirilen sözleşmenin ömür boyu yenilenebilmesi için verilen garanti anlamına gelmektedir. Geçmiş yıllarda bu konuda yaşanan fahiş poliçe fiyatları gibi problemler nedeniyle günümüzde sigorta firmaları ancak dört yıllık bir süre sonunda bu garantiyi vermektedir. Ancak yeni doğan bebeklere yaptırılan sigortalarda bu durumun dışına çıkılabilmektedir.
  • Risk Profili ve Primler: Tüm diğer sigorta tiplerinde olduğu gibi özel sağlık sigortalarında da risk grubunuz belirlenir ve buna göre bir prim ödemesi çıkartılır. Yani yaşınızdan kilonuza, sigara içişinizden cinsiyetinize, ailenizdeki sağlık problemlerinden aşılarınıza her şey risk profilinizi etkileyecektir. Bu da özel sağlık sigortalarında çok farklı paketler olmasının temel sebebidir. Doğumla ilgili tüm masrafları en iyi hastanede bile kapsayan bir poliçe ile yalnızca acil kullanımını kapsayan bir poliçe için çok farklı prim ücretleri vermeniz gerekecektir.

Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Aslında bu soruyu bizim açıklamamız pek mümkün değildir. Burada sorulması gereken, sizin beklenmedik sağlık harcamalarına ne kadar hazır olduğunuzdur. Sözgelimi üç yıl boyunca hastane masraflarına hiç para harcamadığınız halde –Allah korusun- yaşayacağınız bir kaza sonucu uzun bir süre boyunca hastanede yatmanız gerekirse nasıl hissedersiniz? Muhtemelen, “her şeyin başı sağlık” diyerek hiçbir masraftan kaçınmamayı tercih edersiniz. Ancak hayatın gerçekleri her zaman buna imkân vermeyebilir. Bunun yerine üç yıllık “iyi gün” döneminde ödeyeceğiniz primler, adeta bir can simidi olabilir.

Sizlerle hem devletin minimum olarak her vatandaşına sağladığı Genel Sağlık Sigortası’nın hem de sigorta şirketlerinin sağladığı özel sağlık sigortalarının temel bilgilerini paylaşmaya çalıştık. Herkes için sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz. Ancak hastalıklar ve yaralanmalar hiç istemesek de başımıza gelebiliyor. Bu noktada sizlere en azından GSS gibi temel bir sağlık sigortanızın olmasını, ve ekonomik durumunuzun müsaade ettiği ölçüde de özel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmanızı öneriyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.