Kampanya Bulucu

Refinansman Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır

Refinansman Kredisi Nedir: Refinansman kredisi, kullanılmış olan mevcut krediyi ödeyebilmek adına başka bir kredi kullanma işlemine verilen addır. Kredi yapılandırma olarak da bilinen refinansman kredisi, genellikle normal krediden daha düşük faiz oranlarına sahiptir. Böylelikle müşteri mevcut kredisini hemen kapatarak daha düşük faiz oranları ile yeni kredisini ödeme rahatlığı elde edebilir.

Refinansman kredisi kullanmak için önceki kredinin çekildiği bankanın kullanılması şart değildir. Mevcut kredi borcunu kapatabilmek için başka bir bankadan da refinansman kredisi alınabilir.

Refinansman Kredisi Nasıl Kullanılır?

Refinansman kredisi kullanabilmek için öncelikle herhangi bir bankaya başvuru yapılması gerekir. Bankanın ilgili kişiyi ve daha önce kullanmış olduğu kredileri inceleyip değerlendirmesi ile refinansman kredisi oluşturulur. Bu kredi için banka tarafından, ödenecek kredi faizlerinden daha düşük olacak şekilde faiz oranları belirlenir.

Refinansman kredisin aylık ödemelerini düzenlemek tamamen sizinle banka görevlisi arasındaki konuşmaya ve anlaşmaya bağlıdır. Örneğin önceki kredinize göre vade sayısını artırarak aylık taksitleri azaltabileceğiniz gibi, vade sayısını kısaltarak çok daha uygun faiz oranlarından da faydalanabilirsiniz.

Refinansman kredisi kullanmak için tek yapmanız gereken şey bu kredi ürününü kullandıran bir bankaya gidip müşteri temsilcisiyle yüz yüze görüşmektir. Açık açık bütün durumunuzu müşteri temsilcisine anlattıktan sonra size seçenekler sunulacaktır. Refinansman olarak bilinen borç transferi kredisi kullandıran bütün bankaları ayrıntılı bir şekilde incelediğimiz şu haberimizi mutlaka okumalısınız:

En Uygun Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar

Refinansman Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Refinansman kredisini kullanmak için uygun zamanın gelmesi oldukça önemlidir. Bankaların kredilerinde belirlemiş oldukları faiz oranları, dünyanın ve ülkenin ekonomik değerlerine göre değişiklik gösterir. Bu değişiklik ile faiz oranları bazen azalırken bazen de artabilmektedir. Faiz oranlarının azaldığı dönemleri takip ederek refinansman kullanmak kişilerin yararına olacaktır.

Refinansmans Kredisinin Avantajları Nelerdir?

  • Refinansman kredisinin faiz oranları, ödenecek mevcut kredininkinden düşük olduğundan kullanacak kişinin aylık taksitleri azalır ve böylelikle ekonomik ödeme gücü kolaylaşır.
  • Refinansman kredisi aracılığı ile yeni bir kredi sistemine geçildiği için önceki kredinin özellikleri değiştirilebilir. Örneğin, değişken faizli bir kredi refinansman ile sabitleştirilebilir.
  • Refinansman kredisi ile vade sayısı uzatılabilir. Ödenmesi gereken kredinin vade sayısına bakılmaksızın bir ödeme planı oluşturulabilir. Hatta bazı durumlarda vade artsa bile faiz oranı değişmemektedir.

Refinansman Kredisinin Dezavantajları Nelerdir?

  • Refinansman kredisi, kullanılacak yeni bir kredi olduğundan normal kredi başvurularında geçerli olan şartlar mevcut olmaktadır. Yeni kredi açarken ortaya çıkan dosya masrafları, ekspertiz masrafı, hukuk ücreti gibi birtakım bedeller refinansman kullanacak kişiden alınmaktadır.
  • Bazı durumlarda refinansman ile önceki kredinin ödenmesi erken ödeme cezasını doğurabilmektedir. Buna göre ödeme sonrası kalan anaparanın % 2’si erken ödeme cezası olarak banka tarafından kesilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.