Kampanya Bulucu

Refinansman Kredisi Nasıl Kullanılır?

Refinansman Kredisi Nedir?

Refinansman kredisi, kişinin kullanmış olduğu mevcut kredi borcunu kapatmak için bankadan aldığı bir kredi türüdür. Genellikle ödenemeyen kredi borcu için başka bir krediye ihtiyaç duyulmasından kullanılır. Fakat bazı durumlarda ise kullanılan kredinin zaman içerisinde cazipliğini yitirmesi ve yeni kredilerin daha avantajlı ödeme seçenekleri sunmasından dolayı da talep görmektedir. Dünya ekonomisi her geçen gün değiştiği için kullanılan kredinin şartları da kişilere zamanla farklı gelerek kişileri zor duruma sokabilir. Bu durumda kullanılan kredinin şartlarından ötürü daha fazla zarara girmemek adına refinansman kredisi kullanılır ve mevcut borç kapatılır.

Refinansman Kredisi Farklı Bir Bankadan Kullanılabilir mi?

Refinansman kredisi, farklı bir bankadan kullanılabildiği gibi kişinin mevcut krediyi kullandığı bankadan da çekilebilir. Eğer bu işlem aynı bankalar içerisinde gerçekleştirilirse ve işlem kapatılmak istenilen kredinin üzerine uygulanırsa bu işleme “yeniden yapılandırma” işlemi denir.

 Refinansman Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Refinansman kredisi kullanmanın en avantajlı kısmı kredinin özelliklerinin değiştirilebilir olmasıdır. Refinansman kredisi ile kredinin faiz oranı ve vadesi kişinin talepleri doğrultusunda değiştirilebilir. Kredi faiz oranı mevcut kredinin faiz oranına göre düşürülebilir. Vade sayısı ise artırılarak kişinin aylık ödemeleri azaltılabilir. Bu durumda kredinin vade sayısı artmış olsa da aylık ödemelerin ve faiz oranının daha düşük olması kişinin ödemesini kolaylaştıracaktır.

 Refinansman Kredisi Nasıl Kullanılır?

Refinansman kredisi kullanmak için öncelikle kişinin findeks kredi puanının yüksek olması gerekmektedir. Hali hazırda kullanılan krediler kişilerin findeks kredi puanlarını olumsuz etkilemektedir. Eğer ki kişi kullanmış olduğu kredinin ödemelerinde aksama yaptıysa bu yüzden refinansman kredisi kullanmak istiyorsa findeks puanını gözden geçirmelidir. Çünkü aksayan ödemeler findeks puanının düşmesine sebep olur.

Refinansman kredisi kullanmak için kişi krediyi kullanmak istediği bankaya başvuruda bulunmalıdır. Başvuru esnasında kişinin kapatmak istediği kredi incelenir ve kişiye banka tarafından yeni kredi için bir teklif verilir. Bu teklif daha sonrasında kişinin talepleri doğrultusunda değiştirilebilir. Alınan bu kredi kişiye verilmez, doğrudan kişinin banka borcu kapatılır. Sonrasında kişi yeni almış olduğu refinansman kredisini ödemeye başlar.

 Refinansman Kredisinin Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Refinansman kredisi bankalar tarafından oluşturulmuş bir kredi türü değildir ve bu yüzden kredinin belirli tabela faiz oranları bulunmaz. Bu kredi türü kişiye özgü olduğundan faiz oranları da kişi doğrultusunda belirlenir. Genel olarak bu kredinin kullanım amacı, daha önce kullanılmış bir kredinin ödenememesi durumu olduğu için refinansman kredisinin faiz oranı, ödenememiş kredinin faiz oranından düşük olacak şekilde ayarlanır. Yani bir nevi rahatlatma kredisi olan refinansman kredisi ile aylık ödenecek tutar düşürülür ve vade sayısı yükseltilir. Bunun yanında kişinin bankaya olan talepleri doğrultusunda da faiz oranları belirlenebilir.

 Refinansman Kredisinin Dezavantajları Nelerdir?

Refinansman kredisi her ne kadar avantajlı ve oldukça cazip görünse de ne yazık ki dezavantajları bulunmaktadır. Öncelikle düşük faizli olan refinansman kredisi kısa vadede kişileri rahatlatır fakat vade sayısı bu kredi türünün fazla olduğundan uzun vadede bu kredi kişileri ekonomik olarak yormaktadır. Kredinin aylık ödemelerini, faiz oranlarını ve ek ücretleri toplayıp vade sayısı ile çarparak toplam ödenmesi gereken kredi tutarını hesapladığımızda borcu kapatılan kredinin oldukça üstünde bir rakama ulaşmaktayız. Bu durum da kredinin genel manada dezavantajını içermektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.