Kampanya Bulucu

PTT Kargo Öğrenci ve Kitap Taşıma İndirimleri ve Detayları

PTT, kitap okuma alışkanlığını artırmak ve kültürel gelişmeye katkı sağlamak amacıyla kitap gönderim işlemlerinde indirim uyguluyor. Ticari gönderimler dışındaki tüm gönderimleri kapsayan PTT kitap kargo ücreti indirimi; mevcut kargo ücreti üzerinden, dönemsel olarak değişmekle birlikte %50’ye varan oranda indirim uygulanarak hesaplanıyor.

Son yıllarda büyük şehirlerde yaşayan pek çok vatandaşımız, maddi çıkar gözetmeden ihtiyacı olan insanlar için çeşitli kitap kampanyaları düzenliyor. Özellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde bulunan yardıma muhtaç köy okullarına yönelik düzenlenen bu kampanyalar, eğitime büyük katkı sağladığı gibi toplumsal dayanışmaya da zemin hazırlıyor.

Çocuklara ve öğrencilere hayal ettikleri dünyaları görebilecekleri, ufuklarını genişletebilecekleri kitaplar göndermek, oldukça önemli bir sosyal yardım projesi. Bu sayede yüzlerce köy okuluna kütüphaneler yapıldı ve halen yapılmaya devam ediliyor. Bu noktada devreye giren ve elini taşın altına sokan kurumlardan bir tanesi de PTT. Maddi çıkarlarını bir kenara bırakan kurum, PTT kargo kitap indirimi isimli bir indirim kampanyası yürütüyor.

Kampanyadan Faydalanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

PTT Kargo’nun kitap gönderilerinde uyguladığı indirimden faydalanmak için ekstra bir işlem yapılmasına gerek yok. Yalnızca gönderinin kitap olduğunun kargo görevlisi tarafından bilinmesi yeterli. Fakat PTT Kargo kitap gönderme kampanyasından faydalanırken iki noktaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Birincisi; gönderinin sadece kitaplardan oluşması gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, içerisinde 10 adet kitap ve bir adet pantolon bulunan bir gönderi bu indirimden faydalanamaz. Gönderi sadece kitaplardan oluşmalı, başka hiçbir eşya barındırmamalı. Ancak bunun da bir istisnası bulunuyor. Yardım kampanyalarında kolaylık sağlayan PTT, varış adresi okul olan tüm gönderileri indirim kapsamına dahil ediyor.

İkincisi; PTT kargo kitap gönderimi işleminizi yürüten memur o gün yoğun bir gün geçiriyor olabilir. Dalgın bir anına denk gelebileceğiniz PTT memuru, işleminize kitap indirimi uygulamayı unutabilir. Bu yüzden işleminizi yürüten memura kitap indiriminden faydalanmak istediğinizi özel olarak belirtmenizde fayda var.

PTT Kitap İndirimi Ne Kadar?

Ağırlığı 1-30 kg arasında olan gönderiler, mevcut tarifenin üzerinden %50 indirim ile gönderilirken, ağırlığı 30 kilogramdan fazla olan gönderilere ise %30 indirim uygulanıyor. Bu indirim oranlarının 2019 yılı itibarıyla söz konusu olduğunu, çok fazla mümkün olmasa da ilerleyen dönemlerde bu oranlarda değişikliğe gidilebileceğini belirtelim.

PTT kargo ile göndereceğiniz kargoların tutarını “PTT Gönderi Ücreti Öğrenme” sayfasından hesaplayabilirsiniz.

PTT Gönderi Ücreti Öğrenme sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.

PTT Öğrenci İndirimi Ne Kadar?

Yaşadığı şehirden farklı bir şehre üniversiteye giden öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca birçok kez kargo kullanmak zorunda kalıyor. Özellikle üniversitelerin güz ve bahar dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerinde, değişen iklim koşulları nedeniyle memleketlerine birçok eşya gönderen üniversite öğrencilerini en çok düşündüren şey ise kargo ücretleri.

Bu konuda üniversite öğrencilerine rahat bir nefes aldıracak haber PTT’nin internet sitesinden geldi. PTT A.Ş.’den yapılan yazılı açıklamaya göre üniversite öğrencilerinin tüm gönderilerine (ticari gönderiler hariç) özel bir öğrenci indirimi uygulanacak.

Bütün üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği bu kampanyanın dönemsel bir kampanya olduğunu hatırlatmakta fayda var. Üniversitelerin bahar ve güz dönemlerinin başlangıç ve bitiş tarihlerini kapsayan 15 Ocak – 1 Mart, 1 Haziran – 15 Temmuz ve 1 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasındaki kırk beş (45) günlük süre içerisinde tüm üniversite öğrencileri bu kampanyadan faydalanabilir.

Ticari gönderiler hariç kargo ve APS kurye gönderilerini kapsayan PTT kargo öğrenci indirimi %30 oranında uygulanıyor. Kampanyadan faydalanmak isteyen üniversite öğrencilerinin öğrenci kimlik kartlarını PTT memurlarına ibraz etmeleri yeterli.

PTT kargonun diğer kampanyalarını ve bu kampanyalar için belirlenen gönderi ücretlerini PTT’nin resmi internet sayfasından takip edebilirsiniz.

PTT’nin resmi internet sitesine gitmek için TIKLAYINIZ.

PTT Kargo Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?

  • PTT kargo şubelerinden gönderimini gerçekleştirdiğiniz veya gelmesini beklediğiniz tüm kargoları adım adım takip edebilirsiniz.
  • Kargonuzun nerede olduğunu öğrenmek için yazının devamında paylaştığımız bağlantıya tıklayın.
  • PTT şubelerinden size verilen barkod numarasını ve güvenlik kodunuzu resimdeki gibi ilgili boşluğa girin.

  • Sorgula butonuna tıkladıktan sonra, hakkında sorgulama yaptığınız kargo gönderisi ile alakalı tüm detaylar karşınıza çıkacak.

Ptt Kargo takip sonuç

PTT kargo takip sayfasına gitmek için TIKLAYINIZ.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.