Kampanya Bulucu

PTT Kargo Takip Sorgulama Nasıl Yapılır? PTT Kargom Nerede?

İnternet alışverişinin her geçen gün daha da yaygınlaşmasıyla, geçtiğimiz yıllarda yalnızca şehir dışındaki akrabamıza erzak göndermek için kullandığımız kargo firmaları ayrı bir anlam kazandı. Son derece yoğun çalışan kargo firmaları hem bu kalabalığı bir düzene sokmak hem de müşterilerinin gönderi takibini kolaylıkla yapabilmelerini sağlamak için “gönderi kodu” işlemini devreye soktular. Tüm kargo şirketleri gibi PTT Kargo da gönderi takip koduyla, müşterilerinin gönderi takibi yapmasına olanak veriyor.

Gönderi Kodu Nedir?

Gönderi kodu ya da kargo takip kodu, kargo firmalarının artan iş yükü neticesinde hem kendi yoğunluklarını bir düzene sokan hem de müşterilerinin kargolarının teslim edilip edilmediğini ya da nerede olduğunu sorgulamasına olanak veren bir sistemdir. Kargonun gönderici ve alıcı bilgilerinin girilmesinin ardından fatura kesilmesiyle birlikte takip kodu, yazılım tarafından rastgele bir şekilde belirlenir. Bu nedenle bir gönderi kodu tek bir kargoya özeldir. Başka bir pakette aynı takip kodu bulunması, yazılımsal olarak mümkün değildir.

PTT Kargo Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Gönderinizin alıcıya ulaşıp ulaşmadığını sorgulamak ya da beklediğiniz paketin nerede olduğunu öğrenmek için iki yol bulunuyor. PTT kargo sorgulama işlemini internet üzerinden veya telefonla PTT müşteri hizmetlerine bağlanarak yapabilirsiniz.

1. İnternet üzerinden PTT gönderi takibi

İster gönderici ister alıcı olun, paketinizi bir PTT şubesine teslim ettikten sonra faturalandırma gerçekleştirilir. Bu faturanın üst kısmında “KP” harfleriyle başlayan alan, sizin gönderi kodunuzdur. Ayrıca bu kod alıcının cep telefonuna da kısa mesaj olarak gider. “KP” ile başlayan PTT kargo takip no’yu PTT’nin internet sitesinde yer alan ilgili bölüme girdiğinizde kargonuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

ptt kargo takip

İnternet üzerinden PTT gönderi takibi yapmak için TIKLAYINIZ.

2. Telefonla PTT gönderi takibi

İnternet erişimi olmayanlar için PTT gönderilerinin nerede olduğunu telefonla öğrenmek mümkün. Bunun için, PTT kargo takip telefon numarasını arayıp, tarafınıza verilen barkodda veya cep telefonu numaranıza gönderilen SMS’te yer alan takip kodunu söylemeniz yeterli.

PTT kargom nerede telefon hizmetinden; 444 1 788 numaralı telefonu arayarak faydalanabilirsiniz.

Yurt Dışı Gönderilerini PTT Kargo ile Sorgulamak Mümkün mü?

Eğer gönderiniz uluslararası hizmet veren bir kargo firmasıyla değil, o ülkeye ait posta servisi ile gönderilmişse, verilen takip numarası ile gönderinizi sorgulayabilirsiniz. Posta hizmetleri ülkeye özel olduğundan dolayı, gönderi sorumluluğu ikiye bölünür. Gönderilen ülkenin posta servisi, paketin o ülkeden çıkıp hedef ülkeye ulaşmasından sorumluyken, hedef ülkenin posta servisi, paketin gümrük işlemlerinin ardından dağıtıma çıkarılarak alıcıya teslim edilmesiyle yükümlüdür. Ortak çalışma zorunluluğundan dolayı posta gönderilerinde, tüm ülkelerin posta servislerinde geçerli olan gönderi takip kodları kullanılır.

Yurt dışı gönderi takibi yapmak için TIKLAYINIZ.

Bu işlem için PTT’nin sitesini kullanabileceğiniz gibi çeşitli mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalardan en popüleri, tüm dünyaya ait posta gönderi kodlarıyla sorgulama yapabildiğiniz ve paketinizin çıkış ülkesinden varış ülkesine kadar sisteme girilen tüm adımlarını takip edebildiğiniz “17TRACK” uygulamasıdır. 17Track’in web sitesinden 40 adete kadar gönderi takip kodunu toplu olarak sorgulayabileceğiniz gibi, mobil uygulamasından da yurt dışı gönderilerinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

17TRACK üzerinden gönderi takibi yapmak için TIKLAYINIZ.

PTT Kargo’da İsimle Sorgulama Yapmak Mümkün mü?

Gönderi takip kodları, aynı isimle aynı şehirde yaşayan pek çok kişi olabileceğinden dolayı meydana gelmesi muhtemel karışıklıkları önlemek adına oluşturulmuş bir sistemdir. Bu nedenle PTT kargo takip isimle sorgulama işlemi ne internet ne de telefonla yapılabilir. PTT şubesine gittiğinizde de isimle kargo takip işlemi yapamazsınız. Buradaki görevli memur da sizden ya gönderi takip numaranızı ya da T.C. kimlik numaranızı isteyecektir.

PTT Kargo Ücreti Ne Kadar?

PTT’den yapacağınız gönderilerin ücreti mesafe ve paket boyutuna göre değişiklik gösterir. Ancak eğer PTT Kargo ile anlaşmalı bir uygulama ya da site üzerinden gönderi yapmıyorsanız, şirketin adrese teslim temel gönderi ücretinin 13 TL’den başladığını belirtelim.

PTT Kargo Çalışma Saatleri Nedir?

PTT Kargo’nun gönderi dağıtım saatleri;

  • Öğle arası verilmeyen şubelerde sabah 08:30 akşam 17:00 arası,
  • Öğle arası verilen şubelerde sabah 08:30 akşam 16:30 arasındadır.

PTT Kargo şubeleri hafta sonu çalışmaz ancak genel müdürlükler hafta sonu da mesailerine devam eder. Genel müdürlüklerin hafta sonu çalışma saatleri 09:00 ile 19:30 arasındadır. Eğer teslim alamadığınız gönderiniz genel müdürlüklere yönlendirilmişse hafta sonu bile olsa mesai saatleri arasında gidip paketinizi buradan teslim alabilirsiniz.

PTT Kargo İletişim Bilgileri

PTT Kargo gönderi takibi, adresten gönderi yapmak, soru, öneri ve şikayetleriniz için 444 1 788 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

PTT Kargo şubelerinden size en yakın olan şubenin adresini öğrenmek için TIKLAYINIZ.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.