Kampanya Bulucu

PEUGEOT 308 FİYAT LİSTESİ VE ARAÇ İNCELEMESİ

Peugeot 308 İncelemesi

Dış Donanım ve Tasarımı

Araç piyasasının lider otomobil markalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkan Peugeot markasının 308 modelinin dış tasarımını, iç tasarımını, teknik özelliklerini, sürüş dinamiklerini ve son olarak ise fiyat listesini sizlerle buluşturuyoruz. Öncelikle Peugeot 308 modelinin dış tasarımını incelediğimizde aracın kompakt araç sınıfından olduğunu görebiliyoruz. Aslında araç SUV yapısına uygun biçimde tasarlanmış fakat daha çok kompakt araç özellikleri göstermekte. Tam olarak SUV araç yapısında tasarlanmadığı için dış tasarım olarak hem şık hem de spor özellikler olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Peugeot 308 modelinin dış tasarımı esasında daha dinamik çizgilerden ve yapıdan oluşurken onu şık kılan tasarımda kullanılan ayrıntılı detaylar olmuş. Ön kısımda bulunan ızgara sistemi tek parçalı değil iki parçalı olarak tasarlanmış. Ayrıca üst tarafta bulunan ızgara detaylarla daha şık bir hal almış. Aracın yan tasarımı daha dinamik, aktif ve akıcı çizgilerden ve yapıdan oluşturulmuş. Ayrıca aracın tavan yapı kısmı paralel biçimde tasarıma entegre edilmiş. Peugeot 308 modelinde bulunan camlar gayet geniş nitelikte oluşturulurken, arka bölümde bulunan stop lambaları ise LED teknolojisiyle oluşturulmuş.

Araçtaki tüm bu dış tasarım ve donanım özelliklerinin yanı sıra yine yoğun bir teknolojiyle hazırlanmış ön sis farları ile LED özellikli gündüz farları ve arka park yardım sistemi gibi unsurlar da aracın tasarımına entegre edilmiştir. Peugeot 308 modelinde access, active ve allure olmak üzere üç farklı donanım paket seçeneği bulunmaktadır. Aracın tasarımına panoramik cam tavan ile elektrikli tavan perdesi de eklenmiştir. Bu donanım aracın active ve allure donanım paket seçeneğinde standart olarak bulunur. Bunun yanı sıra yine aynı donanım paket seçeneklerinde kapı kolları ve yan aynalar aracın tasarımının bütünlüğünü ve derinliğini bozmamak adına gövde renginde oluşturulmuştur. Yine aracın active ve allure donanım paket seçeneklerinde bulunan bir özellik olarak tasarımda ön park yardım sistemi de yer almaktadır. Tüm bu özelliklerin yanı sıra aracın yalnızca allure donanım paket seçeneğinde standart olarak yer alan özellik ve donanımlar da bulunmaktadır. Krom cam çerçevesi, full LED özelliğiyle oluşturulmuş farlar, park assist denilen otomatik park sistemi gibi özellikler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra aracın yine allure donanım paket seçeneğinde koyulaştırılmış ikinci sıra camlar ile 17″ boyutunda alüminyum alaşımlı jantlar da bulunmaktadır.

İç Donanım ve Tasarımı

peugeot 308 iç tasarım

Peugeot ailesinin 308 modelinin iç tasarım ve donanım özelliklerine baktığımızda ise aracın en az dış tasarım özellikleri kadar gayet iyi özelliklere sahip olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. Öncelikle iç tasarımda dikkatleri çeken ilk şey tasarımın sade ve zarif biçimde oluşturulduğu oluyor. Dış tasarımdaki sportifliği dengelemek adına Peugeot ailesi iç mekanı ve tasarımı daha elit ve yalın biçimde oluşturmuş. Aracın diğer özelliklerine bakarsak; torpido gözü hem soğutmalı hem de ışıklandırmalı biçimde oluşturulmuş. Ayrıca yan aynalar da elektrikli ve ısıtmalı özellik göstermekte. Bunun yanı sıra aracın iç tasarımında bulunan ön ve arka camlar elektrikli, sıkışma önleyicili biçimde tasarlanmış. Ayrıca aracın direksiyon sistemi ise yükseklik ve derinlik ayarlı olmasının yanı sıra elektro-hidrolik takviyeli ve sportif bir direksiyon olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca araçta bulunan konsol mat-parlak görünümlü biçimde detaylandırılmış ve bu özellik aracın şıklık hissini arttırmış. Ayrıca araçtaki far sistemi ise follow me home olarak bilinen eve kadar takip sistem özelliği olan farlardan oluşmuştur.

Araçta bluetooth özellikli elleriniz serbestken de rahatça kullanabileceğiniz telefon kiti ile AUX ve USB giriş bağlantıları da bulunmaktadır. Tüm bu özellikler Peugeot 308 modelinin iç tasarımında standart olarak bulunan unsurlardandır. Bunun haricinde bir de aracın active ve allure donanım paket seçeneğinde yer alan özellik ve donanımlar da bulunmaktadır. Akustik ön cam, elektrikli katlanabilir özelliğe sahip yan aynalar, yükseklik ayarlı yolcu koltuğu bu özellikler arasındadır. Ayrıca hem hazneli hem de ayarlanabilir özelliklere sahip ön kol dayama sistemi ile deri kaplı direksiyon simidi ve direksiyondan rahatlıkla kontrol edilebilen kumanda butonları da bulunmaktadır. Bu özellikler haricinde aracın yine active ve allure donanım paket seçeneğinde deri kaplı el freni, SMEG özelliğine sahip, kontrollü, çift bölgeli ve tam otomatik klima sistemi, 9.7″ boyutuna sahip kontrol ekranı ile geri görüş kamerası gibi sürücü odaklı biçimde hazırlanmış ve sürücünün güvenliğini ve konforunu sağlayan özellikler de bulunmaktadır. Ayrıca Peugeot 308 modelinin allure donanım paket seçeneğinde standart olarak yer alan özellikler de bulunmaktadır. Arka kol dayama sistemi ve bardak tutucular, polifonik uyarı sistemi, elektrikli el freni gibi unsurları bu özellikler arasında sayabiliriz. Ayrıca yine aracın allure donanım paket seçeneğinde anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, 220 volt değerinde güç çıkışı, otomatik biçimde yanan farlar, yağmur sensörü ve kendiliğinde kararan iç dikiz aynası gibi özellikler de bulunmaktadır. Bu özellikler yine sürücü odaklı biçimde tasarlanmış olup, konfor ve güvenlik sağlayıcı donanımlar olarak tasarımında yerini almıştır.

Teknik Özellikleri

peugeot 308 teknik özellikleri

Peugeot ailesinin 308 modelinin teknik özelliklerine baktığımızda ise aracın en az iç ve dış tasarım özellikleri kadar iyi düzeyde ve verimde olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

  • Aracın motor özelliklerine baktığımızda; motor 1.2 PureTech 82 hp, motor hacmi 1199 cc, silindir adedi 4, maksimum güç 130 Bg 5500 d/d, maksimum tork 230 Nm 1750 d/d şeklinde olduğunu görüyoruz.
  • Aracın performans özelliklerine baktığımızda ise; 0-100 km/s hızlanma 10,3 s, maksimum hız 201 km/s şeklindedir.
  • Aracın fren özelliklerine baktığımızda ise; ön hava kanallı disk, arka ise disk şeklindedir.
  • Aracın yakıt özelliklerine bakarsak; yakıt türü benzin, yakıt tüketimi şehir içi 6,3 l/100 km, şehir dışı 4,2 l/100 km, ortalama ise 5,0 l/100 km şeklindedir. Ayrıca aracın CO2 emisyonu 114 gr/km biçimindedir.
  • Son olarak aracın boyut özelliklerine baktığımızda ise; uzunluk 4253 mm, genişlik 1804 mm, yükseklik 1457 mm, dingil mesafesi 2620 mm, bagaj hacmi 420 / 1228 lt, yakıt depo kapasitesi 53 lt, boş ağırlık 1075 kg biçiminde olduğunu görüyoruz.

Sürüş Dinamikleri

Peugeot ailesinin 308 modelinin sürüş dinamiklerine, performansına ve yol tutuş özelliklerine baktığımızda ise teknik özelliklerinin iyi olmasından dolayı bu özelliklerinin de gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Aslında sürüş dinamikleri konusunda sınıfının en iyilerinden bir tanesi olması pek de tesadüf değil. Peugeot ailesi 308 modelinin tasarlarken eski modellerle karşılaştırıp sürüş dinamiklerini en iyi seviyeye çıkarmaya çalışmışlar ve görünüşte bunu başarmışlar. Öncelikle araçta orta sertlikte bir süspansiyon sistemi kullanılmış. Araç sınıfının yapısından gereği bu süspansiyon sistemi kullanılmış ve Peugeot ailesi gayet başarılı olmuş diyebiliriz. Direksiyon sisteminin hassasiyeti iyi durumda. Bu sayede hem şehir içi kullanımlarında hem de otoyollarda sürüş keyfiniz benzersiz olacaktır. Ayrıca araç dışarıdaki sesleri iç mekana yansıtmamayı başarıyor.

Araçta bulunan ve sürüş dinamiğiniz ile yol tutuşunuzu etkileyecek olan güvenlik özellik ve donanımlarına baktığımızda ise; istenmeyen durumlardan olan kayma gibi durumları başarılı biçimde toparlayıcı bir sistem olan elektronik denge programı (ESP), elektronik fren gücü dağıtım sistemi (EBD), kilitlenmeyi önleyici fren sistemi olan ABS ve acil fren yardım sistemi yani AFU bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ani frenlemede otomatik yanan dörtlü flaşörler, kaza anında kapı kilitlerinin otomatik olarak açılması, hareket halinde kapıların otomatik kilitlenmesi gibi özellikler de bulunmaktadır. Ayrıca cruise control olarak bilinen hız sabitleme ve hız sınırlandırma sistemi ise yine tasarımda standart olarak bulunan özelliklerdendir. Ayrıca Peugeot 308 modelinde ön hava yastıkları, perde hava yastıkları ve yan hava yastıkları ile arka koltukta ISOFIX çocuk koltuğu bağlantıları da bulunmaktadır.

Peugeot 308 Fiyat Listesi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.