Kampanya Bulucu

Paravan Şirket Kurmanın Cezası

Paravan şirketler, yasa dışı bir iş yapılmak istenildiği zaman kurulmakta olan bir şirket türüdür. Bu tür şirketlerin çalışanları olmadığı gibi yaptığı bir iş de bulunmaz. Bu tür şirketler yasalarda yer alan boşlukları kullanarak para aklamak için kullanılır. Örneğin ağır vergi denetimleri sebebi ile yüksek miktarda vergi ödemek zorunda kalan şirketler, gelirlerini birçok farklı paravan şirkete yayarak vergi yükünü hafifletmektedir. Bu tür şirketlerin geliri düşük, gideri yüksek olur. Elbette Paravan Şirket Kurmanın Cezası da bulunur. Paravan şirket kurmanın cezası ise aklanan paraya ve suçun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Kaçırılan vergiye göre para cezası ve hapis cezasının verildiği bu suç için son karar mahkemeler tarafından verildiği için net bir şey söylemek güçtür.

Paravan Şirket Nedir?

Paravan şirketlerin ne ticari ne de üretim faaliyetleri bulunur. Paravan şirketler, ayırma sürecinde fon transferlerinin bu şirketlere geçirilerek, denetimini zora sokmak için kurulur. Sır saklama yükümlülüğü sebebi ile şirketin ortakları tarafından dahi bilinmeyen bu tür şirketler, vergi politikaları sebebi ile fark edilmesi güç firmalardan oluşur. Yasal boşluklardan faydalanıyor olması, yasalar tarafından tespit edilmesini zora sokar. Fonları vergi ile dolup taşması sebebi ile kurulan paravan şirketlere hayali şirketler de denilmektedir. Fakat bir hayali şirketin gerçek kaynak ya da nitelik gizleyici rolü ve fonların içeri alınması haricinde bir fonksiyonu bulunmaz iken paravan şirketler, fonları aklamakta olan kişilerin yasa dışı faaliyetlerini gizleme amacı ile gerçekten yasal işlere girişerek de kurulabilmektedir. Paravan ya da hayali şirketlerin sigorta şirketi ya da bankalar olarak karşımıza çıktığını da görebiliriz. Kara para aklayan kişilerin, bu tür birçok şirketi bulunur ve bu şirketler sayesinde de aklanan paranın izini takip etmek zorlaşır.

Kara para aklamanın iki farklı yolu bulunur. Bunlardan ilki şirketi çok kârlı bir işletme olarak göstererek esasında var olmasa da kağıt üzerinde gözükmekte olan kârın yerine, kasaya kara para konulması ile paranın vergilendirilmesi ve bu sebeple de yasallaşması ile gerçekleşmesidir. Bir diğer yol ise şirketin kâr oranını düşük ya da yüksek olan, değerli kağıt ya  da taşınmaz satın alması şeklinde olur.

Bu tür şirketlerin bir örneği, İspanya’da 500 şirketten oluşan küçük bir imparatorluk olan ve idari evrak çoğaltma ve ticari bir faaliyeti ispatla sebebi ile vergi kaçırmak ve kara para aklyan suç örgütüdür. Bunun bir benzerine de 350 paravan şirket ile Türkiye’de rastlanmıştır.

Paravan şirketler üzerinden aklanan kara para, her daim vergi havuzu içerinde bekletilmez. Hızlı, güvenilir ve soruşturmayı gerçekleştiren kişiler tarafından ortaya çıkarılması oldukça güç olması sebebi ile fonların telgraf yolu ile gönderildiği görülür. Fonların kaynağının gizlenebilmesi için naylon faturaların kesildiği ve sahte belgelerin düzenlendiği görülür.

Paravan şirket, paranın asıl sahibinin hesabına mal satın alımı yapabilir. Kullanılmakta olan yollar sebebi ile elde edilen kâr için ödenmesi gereken vergi, kara para aklayan kişilerin temiz paradan doğan ve ödenmesi gereken vergileri ödemeye kendilerini hazırlamış oldukları için bir sorun değildir.

Karayip adaları gibi küçük yerlerde uluslararası büyük bankaların yanı sıra adı sanı duyulmamış olan birçok banka ve banka şubesi yer alır. Bu tür banka şubelerinin tek amacı para transferi yapmaktır. Üstelik bu tür ülke ya da adalarda kurulan paravan şirketlerin birkaç yüz dolar gibi düşük meblağlar karşılığında kurulması mümkündür. Hatta bu tür şirketlerin dünyaca ünlü ekonomi dergisi ve ekonomi gazetelerine küçük ilanlar verdiği görülür.

Paravan Şirket Neden Kurulur?

Paravan şirketler elbette para aklamak ve vergi yükünden kurtulmak için kurulmakta olan şirketlerdir. Para aklamanın asıl amacı ise yasa dışı yapılmakta olan işler üzerinden elde edilmekte olan gelirin yasal bir şekilde elde edilir gibi gösterilerek mali sisteme sokulmasıdır. Bir başka deyişle bu yolu kullanarak şirketler yasa dışı faaliyetlerden elde ettikleri gelirleri gizlerler. Bu sayede yapılacak olan mali denetimler için gereken açıklamalar yapılabilmekte ya da bu tür denetimlerin yapılmasına gerek dahi kalmayacak şekilde şüpheye mahal vermeden gelirlerin gizlenebilir.

Para aklama gibi yasa dışı işlemler genellikle uyuşturucu ticareti ve bu suçtan elde edilen gelirin gizlenmesinde kullanılır. Zira bu tür büyük suçlardan elde edilen gelirlerin büyük bir bölümü nakit olarak kullanılamamaktadır. Bunun sebebi yüksek miktarda yapılan nakit işlemlerin birçok ülkede dikkat çekmesidir. Bu sebepten dolayı da bu tür gelirlerin nakit sisteme sokulabilmesi, para aklayan kişiler için oldukça önem taşır. Bunun sebebi büyük miktarda nakit gelirin, göze batmayacak şekilde küçük miktarlarda yani günlük kullanımlar ile bitirilmesinin mümkün olmamasıdır. Bu tür büyük suçlar işleyen kişilerin kullanabilecekleri tek yöntem yasal boşluklardan yararlanarak kurmuş oldukları paravan şirketlerdir. Bununla birlikte gayrimenkul satın alımları da paranın gerçek kaynağını gizler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.