Kampanya Bulucu

Para Biriktirme Yöntemleri

1-) Bütçe Hesabı Yapın

Para biriktirebilmek için öncelikle bir bütçe hesabı yapılması gerekir. Herkesin kazançları doğrultusunda belirli bir geliri ve harcamaları doğrultusunda da gideri bulunmaktadır. Tüm bu gelir-gider hesabını ayrıntılı bir şekilde yaparak kişisel finans planı oluşturmak gerekir. Yapılan hesaplar doğrultusunda giderler analiz edilmeli ve birey için bu giderlerin zaruri olup olmadığı belirlenmelidir. Gelir toplamından, zaruri ihtiyaçların maliyetinin çıkartılması ile birikim elde edilir. Bu da para biriktirebilmenin en önemli noktalarından birisidir.

Kişi bütçe hesabı yaparken giderlerin analizini ayrıntılı bir şekilde yapmalıdır. Aylık ödemeler, taksitler, ev giderleri, giyim ve beslenme ihtiyaçları gibi zorunlu ihtiyaçların belirlenmesi ile gider analizi yapılabilir. Bu hesaplamanın yapılması sonucu kişinin elde ettiği gelirin % kaçının zorunlu ihtiyaçlara gittiği belirlenir. Geriye kalan para ise ek masraflarda kullanmak ve birikim yapmak arasında harcanmalıdır. Birikim yapabilmek için ek masrafların mümkün mertebe azaltılması gerekir.

2-) Borçları Ertelemeyin

Para biriktirebilmenin en kolay yolu herhangi bir borcun bulunmaması ve gelirin tamamen kişiye kalmasından geçer. Eğer ki kişinin herhangi bir borcu veya zorunlu ödemesi bulunmuyorsa elde ettiği kazancını istekleri doğrultusunda dilediğince kullanabilir. Böylelikle birikim de çok daha kolay bir şekilde yapılabilir. Borçları bulunan biri ise borçlarından arta kalan parayı da ihtiyaçları için harcayacağından birikim yapabilecek parayı bulamayabilir. Bu durumda mümkün mertebe borç yapmamak, alım gücü orantısında peşin harcamalar yapmak önemlidir.

Şayet kişinin borçları varsa bu borçları asla ertelememelidir. Borcun ödenmesi yerine ek masrafların yapılması borcun faizlenmesine sebep olarak daha da büyümesine yol açar. Bu durumda kişinin kişisel finans planı alt üst olabilir ve birikim yapmak mümkün olmayabilir. Tüm bunların yaşanmaması için borçların belirlenmesi ve aksatılmadan ödenip bitirilmesi gerekmektedir.

3-) Yatırım Fonu Oluşturun

Kumbaranın bankacılık dilindeki adı olan yatırım fonları, kişilerin birikim yapabilmesi adına oluşturulmuş en güzel yollardan birisidir. Eğer ki kişinin kazançları doğrultusunda yaptığı harcamalarından geriye yatırım yapabilmesi için bir miktar para kalıyorsa bunu hemen herhangi bir finansal kuruluşa yatırması tavsiye edilir. Çünkü nakit olarak duran paranın biriktirilmesi fazlasıyla zordur.

Ek masraflar her zaman olmaktadır ki bunlar da zamanla nakit parayı bitirebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmemesi adına banka hesabında yatırım fonu oluşturarak nakit parayı düzenli olarak aktarmak birikimi kolay kılar. Uzun zaman diliminde ise büyük miktarda paranın bankada birikmesi kişinin ekonomik geleceği için fazlasıyla önem arz eder.

4-) Alım Gücü Dışına Çıkmayın

İnsanlar, kazançları doğrultusunda temel ihtiyaçlarını giderip ek harcamalar yaparlar. Giyim, gıda, otomobil, elektronik eşya, tatil planı gibi birçok masraf insanlar tarafından yapılmaktadır. Son zamanlarda ise tüketim çılgınlığı tüm dünyada ektilerini göstermektedir. Tüketim çılgınlığı, kişilerin ekonomik statülerini zorlarken aynı zamanda toplum ve ülke ekonomisini de zedelemektedir. İhtiyaç dışı satın alınan birçok şey birikim yapılmasını engeller.

Kişiler, elde ettikleri kazanç doğrultusunda alım güçlerini iyi belirlemeli ve bunun dışına çıkmamalıdırlar. Örneğin; aylık 2000 TL geliri olan bir kişinin 2500 TL’ye cep telefonu alması ekonomik açıdan gereksizdir. Orta düzey herhangi bir cep telefonu, bir insanın cep telefonuna olan her talebini mümkün mertebe karşılayabilmektedir. Bu durumda son model sıfatı ve lüks olması ile pahalı cep telefonlarının alınması ek masrafa girmektedir. Hele ki bunun taksitli alınması ise geliri yüksek olmayan kişileri bir hayli zora sokmaktadır. Bu yüzden alım gücü doğrultusunda yalnızca ihtiyaç dahilindeki şeylerin alınması bütçe hesabını dengeler ve birikim yapılabilmesini sağlar.

5-) Taksit Yerine Peşin Tercih Edin

Son zamanlarda bankaların çeşitli avantajlara sahip kartlar ortaya çıkarması alışverişlerin daimi olarak taksitle yapılmasını doğurdu. İlk bakışta alınan bir şeye yüksek meblağlar ödemek yerine bunu zamana yayarak taksitle ödemek cazip görünse de uzun bir zaman diliminde taksitler kişilerin ekonomik sıkıntıya girmesine sebebiyet verebiliyor. Alınacak şeyin taksit yerine alım gücü doğrultusunda peşin olarak alınması kişilerin birikim yapabilmesi adına daha önemlidir. Çünkü yapılan taksitlerin birikmesi her ay kişinin kazancının bir kısmının gitmesi demektir.

Ayrıca taksitle yapılan alışverişlerde kişiler alım güçlerinin dışına çıkmaktadır. Alım gücü konusunda vermiş olduğumuz örnek üzerinden gidersek; aylık 2000 TL kazancı olan bir insanın 2500 TL değerindeki bir cep telefonunu alması pek mümkün değildir. Fakat taksit sayesinde birçok insan bu tarz harcamalar yapmaktadır. Bu da kişilerin alım gücünü aşarak ekonomik zedelenmeye yol açar.

Kredi kartları kullanmak ve alışverişleri taksitli yapmak bilinçli kullanıldığında kişilerin bütçesine avantaj da sağlayabilir. Bunun gerçekleşebilmesi için kişiler alım güçlerinin üzerine çıkmamalıdırlar. Ayrıca mevcut bir borcun bulunması dahilinde onu ödemek yerine yeni borç açmamak gerekmektedir. Kullanılan kredi kartlarının limitlerinin düşük olmasına dikkat etmek gerekir. Düşük limit, az harcamaya imkân tanıyacağından insanların bütçelerini sarsmayacaktır.

6-) Hedefler Doğrultusunda Harcama Yapın

Her insanın geleceğe yönelik hedefleri bulunmaktadır. Bu hedefler kimi zaman para gerektirmese de çoğu zaman para yolundan geçer. Ev-araba satın almak, emeklilik dönemi, çocukların okul masrafları, tatil masrafları vb. birçok masraf gelecekte insanların karşısında çıkmaktadır. Bu ödemelerin zamanı geldiğinde ekonomik olarak herhangi bir sıkıntının oluşmaması için mevcut zamanın iyi değerlendirilmesi ve bu doğrultuda birikim yapılması gerekmektedir.

Son olarak şu konu başlığımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. İncelemeniz faydanıza olacaktır:

Aile Bütçesi Nasıl Hesaplanır

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.