Kampanya Bulucu

Özürlü Raporuyla Araç Alımı

Sosyal devlet olmanın bir gereği olarak, engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapılması, bir devlet politikasıdır. Engellilerin hayatlarını normal akışında sürdürebilmeleri için devlet tarafından desteklenmeleri gerekir. Devlet bu bağlamda, kanun ve yasalar koyar.

İşte engellilerin araba almalarını kolaylaştırmak amacıyla çıkarılan yasa da bunlardan biridir. Bu yasaya göre özürlü raporuyla araç alımı %45 ÖTV indirimine tabi tutulmuştur. Bu yasanın hangi hallerde, kimlere ne şekilde indirim yapacağı kanunlarla belirlenmiştir.  Bu kanunlara ve konunun detayına yazının devamında ulaşabilirsiniz. Öncesinde şu haberimizi incelemeniz faydanıza olabilir:

Engelli Özürlü Raporu İle Araç Nasıl Alınır

Özürlü raporuyla otomobil alımıyla ilgili yasa:

Yasa 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7. maddesinin 2 numaralı bendinde açıklanmıştır. İlk defa araç alacaklara %40 vergi indirimiyle ilgili ayrıntılar yasa metninde anlatılmıştır.

(30.04.2014 Tarih ve ÖTV-2/2010-3 Sayılı Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması. Özel Tüketim Sirküleri/12)

Engelliler için ÖTV İndiriminden nasıl faydalanabilirsiniz.

Engelli Raporu %90 ise;

Özürlü raporuyla araç alımında iki önemli husus vardır. Birincisi sakatlık oranıdır.  Eğer kişinin %90 ve üzerinde sakatlığı varsa bu araçlarda sorgusuz sualsiz ÖTV indirimi yapılıyor. Çünkü bu araçları kullanacak kişini aracı kullanması mümkün değil. Bu yüzden yakın akrabalarının (en fazla 3.derece) aracı engelli kişinin hizmeti için alması gerekiyor.

Araç alınırken Trafik tescili olarak belirli kişilerin aracı kullanabileceğine dair noterden kayıt yapılması gerekiyor. Bu tür araçlar için özel bir tertibat takılmasına gerek yoktur. Çünkü aracı engellinin abisi, kardeşi babası vb kullanacaktır. Bu tür bir tertibata ihtiyaç olmadığı için de sadece B sınıfı ehliyet yeterlidir.

Engelli Raporu %90’ın altında ise;

Yeri gelmişken belirtmek de fayda var. Eğer Engeliniz %40’ın altındaysa devlet size ÖTV indirimi yapmıyor. Ancak engeliniz %20 bile olsa doktordan sadece “H sınıfı ehliyet ile araç sürebilir” ibareli bir rapor aldıysanız o raporla ÖTV indiriminden faydalanabiliyorsunuz.

Sonuç: Ya %90 üzeri raporunuz olacak ya da “H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir’’ ibaresi geçen raporunuz olacak. İkinci seçenekte engelinizin yüzdesinin önemi yok. Ayrıntılı indirim hesaplaması için şu haberimizi okuyabilirsiniz:

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır

Yakınımın adına engelli indirimli araç alabilir miyim?

Eğer yakınınız %90 ve üzerinde engele sahipse, evet alabilir ve kullanabilirsiniz. Ancak %90 altındaysa H sınıfı ehliyet ile kullanması gerekir. Bu durumda siz asla kullanamazsınız.

ÖTV İndiriminden faydalandım aracı satarken ne olacak?

Aracınızı satarken, 5 yıldan önce satarsanız engelliden engelliye satmanız gerekir. Aksi takdirde aradaki ÖTV miktarını devlete ödersiniz. 5 yılın sonunda ise ÖTV vergisi sizden istenmez, dilediğiniz gibi satabilirsiniz. Engelli arabasının satış işlemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için:

Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur

Engelli raporuyla alınan araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemez:

Araç alırken ÖTV indiriminden yararlandığınız gibi bir de senede iki defa ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden de muaf oluyorsunuz. Bunu da indirim hesaplamasına eklediğimiz zaman, engelli vatandaşlarımızın araç alımı konusunda ne kadar büyük bir avantaja sahip olduklarını görebiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. serpil dedi ki:

  engelli raporu ile araç alımı için nereye başvurmamız gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim

 2. feride önüm dedi ki:

  engelli raporuyla araba almak istiyorum detaylı bilgi verebilirmisiniz

  1. Tahir dedi ki:

   Yüzde 90 rapor var i30 almak istiyorum kaç tel olarak alırsan ben tahir tl 0536 350 98 74 cevap bek

 3. Koray paker dedi ki:

  Oğlum 4 yaşında 82 engelli raporu var suan aynı zamanda otizim raporu da çıkarıldı ben çocuğumu hastaneye ve egitmlerine götürmek için özürlü araç alabilirmiyim kendi üstüme, teşekkür ederim .

 4. ali aybas dedi ki:

  Ben %75 raporum var arac alabilir miyim

 5. İHSAN DEMİR dedi ki:

  yüzde 65 özürlü raporum ve B ehliyetim var nasıl araç alabilirim

 6. nihat ercan dedi ki:

  eşimin kardeşinin oglu yüzde 90 zihinsel özürlü annesi babası ayrıldı babası görme özürlü 32 yaşında sokaga attılar.eşim çok üzüldü ve biz aldık evimize ve eşim mahkeme kararıyla vasi özürlünün vasisi oldu. evde durnayı fazla sevmiyor sıkıntı yapıyor dışarıda gezince sakinleşiyor rahat ediyoruz….ötv indirimli araç alacagımızı ögrendik..
  sorum 1..alacagımız aracın muamele işlemleri nasıl olur araç kimin adına yapılır
  2..alınacak araçda motor cc en fazla kaç olmalıdır..
  3…indirim sadece ötv midir oranı nedir.kdv gibi indirimlerde varmıdır…saygılarımla nihat ercan

  1. Seyide dedi ki:

   2yıl önce Anneme %99 raporu verildi. hareket edemediği için araba düşünmedik 2yılda azda olsa düzelme var şimdi tekerlekli sandalyeyle rampa düzenekli hafif ticari araca rahatlıkla bindirebiliriz. tüm haklarimizdan faydalanarak Bu aracı yurt dışından veya bulunduğum şehirden temin edebilirmiyiz. saygılarımla (Kızı)

   1. kampanyabulucu dedi ki:

    %90 ve üzerinde engel oranı bulunuyorsa ötv den muaf olarak ve yakınları kullanmak şartıyla araç alınabilir

    1. kemal tatlı dedi ki:

     nasıl bir yol izlemeliyiz yani nerelere baş vurmalıyız

 7. Muharrem Yurttaş dedi ki:

  Babam adına özürlü araç almak istiyorum. Fakat evli olduğum için babamla aynı adreste oturmuyor gözüküyorum.Bununla birlikte ben babamın araç ihtiyacını görebilecek tek kişiyim.Sorum şu olacak:”Acaba babam adına sıfır araç indiriminden faydalanabilir miyim?

 8. Halil cengiz dedi ki:

  Yüzde 44 bedensel özürlüyüm sıfır araç alabilirmiyim b sınıfı ehliyetim var

 9. Ayfer dedi ki:

  Mrb benim 51 engelli raporum var vergi indirim kağıdın da geldi kalp kapak hastasıyım kronik ameliyat olduğum şimdi ben araç indirimi alabilirmuyim alsam bile suan ehliyeti mm yok aracı alsam ben h sınıfı mi ehliyet alacağım bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

 10. Nedim dedi ki:

  66000 tl olan aracı %92 engelli raporla kaça alırım

 11. Filiz dedi ki:

  2 cocuk Dada yüzde 50 rapor var indirimli araç ala bilirmiyiz

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   Rapor oranına göre muafiyet veya indirimden yararlanabilir alabilirsiniz.

 12. Mustafa dedi ki:

  Eşimin % 75 özürlü raporu var araç almamız mumkunmu

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   İndirimli araç alabilirsiniz. Bunun için hastaneden H sınıf ehliyet kullanabilir belgesi alarak başvurunuz

 13. Samet dedi ki:

  Merhabalar;
  %40 zihinsel engelli kardeşim var. Kardeşimin adına sıfır araç almak istiyorum.
  Bu durumda araç alabilir miyim?
  Kardeşimin ehliyeti yok aracı ben kullanacam B sınıfı ehliyetim var.
  Konu hk. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. kampanyabulucu dedi ki:

   %90 ve üzeri engel oranına sahip kişilerin 1. dereceden 3. dereceye kadar olan yakınları ÖTV indiriminden yararlanarak araç alıp kullanabilirler.

 14. Yakup Toprak dedi ki:

  Kızımın %94 1 yıl süreli engelli raporu var. Ötvsiz araç alırsamve seneye kızımın engelli oranı 90 ın altına düşerse devlet benden ötv yi geri alır mı?

 15. Engin dedi ki:

  Kulak la alakali%16 kalple ilgili %30 toplam %41 hayat boyunca süreli engelli özürlü sağlık kurulu raporun var.2022 sayılı yasadan gelir vergisi indirimindenve ozurluluk haklarından yararlanır ibaresi mevcuttur. Buna göre indirimli araç alabilirmiyim ne kadar indirim yapılır. Teşekkürler.

 16. Tuncay Köymen dedi ki:

  Benim %41raporum var raporum ortopedik ama uzuv eksikliği yok b sınıfı ehliyetim var. Otomatik araç alsam indirimden yararlanırmıyım

 17. hakan dedi ki:

  merhabalar babam %100 engelli arac alabilirmiyiz mirascilari kimler olur kardesimin adina cikan borc araca yansirmi

 18. kemal dedi ki:

  kayın babamın 73.raporu var arac alabılırmıyız

 19. kumru dedi ki:

  Merhabalar annem alzheimer hastası iki yıl önce aldığımız raporu % 70 fakat iki yılda hastalığı çok ilerledi ve artık hayatımız çok fazla zorlaştı ve bide epilepsi tanısı da konuldu geçen hafta. 2 yaşında küçük bir bebeğim de var. Yani raporu % 90 olarak yenilenirse doktorumuz araç alabilirsiniz dedi. Benim sormak istediğim annemin rahatsızlığı zihinsel olduğu için yakını olarak ben kendi üzerime yada abimin üzerine araç almak istiyorum ÖTV indiriminden yararlanabilirmiyim. Ve nasıl bir yol izlemeliyim? Vasi işlemleri çok uzun ve yorucu bunun için annemi ve kızımı bırakabileceğim biyer yok.:(

 20. Murat dedi ki:

  Eşim 40 şeker hastası raporu var araç alabilirmiyiz ayrıca eşi olarak ben kullanabilir miyim

 21. Mehmetk dedi ki:

  Raporu aldık.%91 fakat raporu almadan evvel hastane 200tl ücret talep etti.o anda yoktu veremedik.raporada ÖTV ile ilgili bir şey yazmadi.yinede ÖTV siz araç alabilirmiyim.veya ne yapılması gerekiyor bir yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler..

 22. İlhan dedi ki:

  Merhaba benim%55 zihinsel engelli bir oğlum var 20 yasında araç kullanamaz ve de ehliyet alamaz ben babası olarak onun adına sıfır araç almak istiyorum fakat özürlü indiriminden faydalanabilirmiyim ÖTV veya KDV gibi cevap yazarsanız yada bilgisi olan varsa sevinirim teşekkürler

 23. Hakan dedi ki:

  Merhaba dayimin %85 engelli raporu var zihinsel engelli kendisi. H sinifi olma ihtimai yok indirimden faydalanabiliyor muyuz yoksa raporu degistirtmek min laizm %90a

 24. Asil ünver dedi ki:

  Kızım işitme engelli %62 raporu var 10 yaşında araç indirimi nasıl olur tşk

 25. celal sarı dedi ki:

  0/0 80 kıonik engelli sürekli kimliğim var araba almak istiyorumyardımcı olabilirseniz memlun olurum teşekkürler. ne gerekli nereye başvurmam gerekli .