Kampanya Bulucu

Özürlü Maaşları Neden Kesildi?

Türkiye’de milyonlarca özürlü ve engelli birey yaşamaktadır. Engelliler için hayat oldukça zor bir şekilde geçmektedir. Kendini yeteri kadar yetiştirememiş olan kişiler özellikle engelliler ile dalga geçerek onları rencide etmektedir. Bununla birlikte engellilere sunulan imkânlardan biri olan engelli yolları da yine herhangi bir engeli olmayan vatandaşlar tarafından işgal edilmektedir. Engelli kişilerin hali hazırda yaşamış oldukları sorunlara ek olarak böyle olumsuz şeylerin de olması engellilerin hayatını oldukça zora sokmaktadır. Devlet de engelli kişilerin hayatlarını daha rahat bir şekilde geçirmeleri için her geçen gün farklı uygulamaları devreye sokmakta ya da var olan uygulamalarda birtakım değişiklikler yapmaktadır. Devlet tarafından engelli kişiler için sunulmakta olan bir diğer uygulama ise engelli maaşlarıdır. Yaşam zorluğu çeken bireyler için özürlü maaşları bulunmaz bir nimet olma özelliğini taşımaktadır. Fakat geçtiğimiz dönemlerde gerçekleşmiş olan bir hadise sebebiyle özürlü kişiler neye uğradıklarını şaşırmışlardır. Çeşitli sebeplerden dolayı binlerce kişi özürlü maaşlarını alamaz hale gelmiştir. Bu tür üzücü bir olayın gerçekleşmesinin ardından  ise akıllara, “Özürlü Maaşları Neden Kesildi?” sorusu gelmiştir. Bizde bugün bu konu hakkında bir yazı ele alarak sorunuza cevap bulmaya çalışacağız.

Engelli Maaşları Neden Kesildi?

Devlet tarafından 25 Ocak 2013 tarihinde Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanmış olan ve engelliler için çeşitli düzenlemelerin içinde bulunduğu 2022 sayılı Kanuna göre üç ayda bir verilen engelli maaşları çeşitli sebeplerden dolayı kesilmeye başlandı. Bu sebepten dolayı da binlerce engelli diğer bireylere bağımlı bir halde yaşamak zorunda bırakıldı. Yeni gelen yasa ile birlikte artık engelli bireyin kendi gelirine bakılmak yerine engelli kişilerin hane halkının gelirine bakılarak engelli maaşının verilip verilmeyeceğine karar veriliyor. Eskiden sadece yetkili hastaneler tarafından hazırlanmış olan raporlara göre engelli kişinin sahip olduğu engel oranının belirlenmesiyle birlikte özürlü maaşı alabilen kişiler, gerçekleşen bu değişiklik sebebiyle artık özürlü maaşı alma konusunda bazı sorunlar ile karşı karşıya gelecekler. Bu konu hakkında yapılan bir diğer açıklamaya göre engelli kişilerin engelli maaşından faydalanamaması halinde hane halkı içerisinde yer alan kişilerden harçlık alması gerektiği söylendi. Yani engel oranı yüzde 40’ın üzerinde olmasına rağmene özürlüler için verilen maaş fırsatından yararlanamayan kişilere devlet, evde kalan diğer kişilerden harçlık almalarını söylüyor.

Yapılan bu değişiklik sebebiyle birçok engelli mağdur olduğunu düşünüyor. Çalışmak bir yana yaşamak için dahi oldukça büyük bir yükün altına giren engellilerin hiçbir özelliğine detaylı bir şekilde bakılma gereği duyulmadan aynı evde onunla birlikte yaşayan kişilerin toplam gelirine bakılarak bir engellinin maaş alıp alamayacağı konusunda hüküm verilebiliyor. Üstelik bu süreçte engelli olmasına rağmen devlet yanlısı olan kişilerden de destek alamayan engelli bireyler ne yapacaklarını bir türlü bilemedi. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği ve engelliler için destek vermekten çekinmeyen birçok vatandaş tarafından gerek internet üzerinden gerekse yüz yüze bir şekilde yapılan imza kampanyaları da devletin bu konuda geri adım atması için yeterli olmadı. Bu durumda engelli maaşından kimler, nasıl yararlanabilecek? Gelin şimdi bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgi verelim.

Engelli Maaşından Kimler Nasıl Faydalanabilir?

Engelli maaşından faydalanmak isteyen kişilerin iki farklı koşulu yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu koşullardan ilki belki de herkes tarafından bilinmekte olan sağlık raporunda belirlenmiş olan engel oranının yüzde 40’ı geçmesidir. Bu sağlık raporunun alınabilmesi için hastaneye gidecek olan kişilerin yanlarında en az iki fakat mümkünse daha fazla fotoğraf ile birlikte gitmeleri, nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte hastane tarafından verilecek olan engelli raporu başvuru dilekçesini doldurarak sağlık raporu için başvuruda bulunması gerekiyor. Başvurunun ardından yetkili hastaneler tarafından yapılacak tetkiklerin ardından dosyanız doktorlardan oluşmuş olan bir heyete gönderilir. Bu heyet kişiye ait olan engel oranını belirler ve buna göre sağlık raporunu belirlemiş olur.

Bununla birlikte engelli maaşı alınabilmesi için gereken bir diğer şart muhtaçlık sınırıdır. Bu sınıra göre hane gelirinin asgari ücretin üçte birini geçmesi halinde kişiler engelli maaşı alma hakkını kaybedecektir. Bu da aslında özürlü maaşlarının kesilmesinin özürlüler için ne kadar büyük bir mağduriyete soktuğunu gözler önüne sermektedir.

Böylelikle her iki koşulu yerine getirebilen kişiler engelli maaşı için başvurabilirler. Engelli maaşı başvurularını yapmak isteyen kişilerin kayıtlı oldukları, yani ikametgahlarının oldukları yerlerde yer alan vakıflara kendi başlarına giderek yazılı bir şekilde başvuru yapmaları gerekiyor. Engelli maaşı başvurusu için kendi başına gidemeyen ve yerine vekil tutan kişiler için ise vekillerin yanında ayrıca vekaletname örneğinin bulunması gerekiyor. bununla birlikte işlemin kanuni temsilciler tarafından gerçekleştirilmesi halinde bu kişilere mahkemeler tarafından verilen karar örneğinin de başvuru sırasında form ile birlikte verilmesi gerekiyor.

Engelli maaşı başvuruları olumsuz bir şekilde sonuçlanan kişilerin yukarıda yer alan yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi iki koşuldan birini yerine getirmemiş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer engelli maaşını sağlık raporu sebebiyle alamıyorsanız yapmanız gereken şey sağlık raporu için itiraz dilekçesi doldurmak ve gerekli mercilere başvuruda bulunmaktır. Bununla beraber engelli maaşı alamama sebebiniz hane halkı gelirinin asgari ücretin üçte birini geçmesi ise bu durumda yapabileceğini şeylerin sayısı oldukça kısıtlıdır. Özellikle kendi hayatını idame edemeyecek olan bireylerin kendi evine çıkması oldukça zor olacağından dolayı engelli maaşı almaktan da mahrum kalmaları ile birlikte hane halkı da hem maddi hem de manevi açıdan bu durumdan oldukça olumsuz bir şekilde etkilenecektir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet teker dedi ki:

    Cok dogru .yuzde doksan engelliyim ve esim ogretmen,bir cocugum var.esim de engelli.kendi ihtiyaclarimi karsilamak icin evdeki maastan fazlasi gerekiyor ,her engelli icin bu boyle.engelli diye otobuse binemiyoruz ve taksiye mecbur kaliyoruz.ben memleketime giderken yatarak seyahat ediyorum ve 6 koltuk aliyoruz otobuste.en arkadaki 4 koltuga yatiriyorlar beni.bunun gibi ek mecburi harcamalar var saglikla ilgili .maasimin kesilmesine nasil itiraz edebilirim .