Kampanya Bulucu

Özel – Gizli Numara Bulma – Özel Numara Nasıl Bulunur? [EN KOLAY]

Türkiye’de bulunan operatör servisleri, kullanıcılarına telefon numaralarının görünmesini istemediği durumlarda numaralarını karşı taraftan gizleyerek arama yapabilme hizmeti sunar. Karşı tarafın kim olduğunuzu öğrenmesini istemediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz bu servis; en çok kullanılan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom başta olmak üzere Türkiye’deki tüm operatörlerde isteğe bağlı biçimde aktif edilebilir. Numaranın başına #31# kodunu ekleyerek yapacağınız aramalarda numaranız gizlenir. Bu yöntem tüm operatörlerde geçerlidir. Ayrıca telefonların ayarlar bölümünden sırasıyla; “Telefon”, “Numaram”, Numaramı Gizle” seçeneklerine basılarak da numara gizlenebilir.

Eğer gizli numaradan aranmak istemiyorsanız, bu servisi engelleyebileceğiniz gibi sizi özel numaradan arayan kişinin kim olduğu bilgisine de hukuki yöntemler ile ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra kim olduğunu bilmediğiniz kişiler tarafından aranarak rahatsız edilmek istemiyorsanız, telefonunuzu özel numara aramalarına kapatabilirsiniz. Özel numara bulma ve kapatma işlemlerini detaylı olarak inceledik.

Turkcell Gizli Numaradan Aramalar Nasıl Yapılır: Turkcell Gizli Numaradan Arama Yapma

Vodafone Gizli Numaradan Arama: Vodafone’dan Gizli Numara ile Arama Nasıl Yapılır?

Gizli Numara Nasıl Bulunur?

Bazen telefonunuza tanımadığınız kişilerin araması düşer. Bu kişiler tarafından arandığınızda ekranınızda kim oldukları bilgisi görünmez, arayan kimlikleri “Gizli Çağrı” ya da “Özel Numara” olarak görünür. Sürekli tanımadığı kişiler tarafından rahatsız edilen bireyler, internette sık sık “özel numara nasıl aranır” sorusu ile ilgili araştırma yapıyor. Telefonunuzu özelden arayanı bulma işlemi için iki farklı yöntem var. Bu yöntemler arasından ilki hakkınızı hukuki yollar üzerinden aramak için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmak. Telefonunuza gizli numaralar tarafından yapılan aramalardan rahatsız olduğunuzu ve gizli numaradan arayan kişiyi öğrenmek istediğinizi belirttiğiniz bir dilekçe ile adliyeye başvuru yapabilirsiniz. Yaptığınız başvuru sonrasında gizli numaranın kime ait olduğunu, çıkan savcılık kararı ile öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra emniyet müdürlüğüne yapacağınız bir şikayet ile de özel numara sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Bir diğer gizli numara bulma yöntemi, fatura detayı ile arayan bilgisine ulaşmaktır. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Pttcell ve BİMcell gibi operatörler abonelerine gelen tüm arama ve çağrıları fatura detaylarına kaydeder. Bu faturada, hangi saatte kim tarafından aranıldığı, kime ne zaman mesaj gönderildiği ya da internete hangi saatlerde bağlanıldığı gibi bilgiler bulunur. Aboneler de bu bilgilere bağlı oldukları operatörün mobil uygulaması ile ya da internet sitesi üzerinden istedikleri zaman erişebilme imkanına sahiptir. Bu erişim sayesinde kendilerini arayan kişinin kim olduğunu öğrenebilir ancak en net ve en doğru sonuç, Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu sonrasında ortaya çıkar. Operatörlerin abone bilgilerini başkalarıyla paylaşmaları yasaktır, bu yüzden gizliden arayanı bulma işlemi için henüz sadece bu iki yöntem kullanılır.

Türk Telekom Özel Numara Bulma

Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi operatörler gizli numaralardan gelen arama bilgilerini saklar ve kimseyle paylaşmazlar. Bu yüzden Türk Telekom aboneleri kendilerini arayan gizli numaranın kime ait olduğunu internet ya da mobil uygulama üzerinden sorgulayamaz ve öğrenemezler. Kendilerini arayan özel numaranın kim olduğu bilgisine sadece hukuki yollar ile ulaşabilirler. 

Vodafone Özel Numara Bulma

Vodafone hat kullanıcıları da diğer operatörlerde olduğu gibi kendilerini arayan gizli numara sahibinin kim olduğu bilgisine erişemez. Ancak özel numara engelleme seçeneği ile özel numaraların kendilerini rahatsız etmesini önleyebilirler.

Turkcell Özel Numara Bulma

Turkcell hatta sahipseniz sizi özelden arayan kişinin kim olduğunu ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığınız başvuru sonrasında öğrenebilirsiniz.

Özel Numara Bulma Programı Var mı?

Telefonunuzu özel numaradan arayarak sizi rahatsız eden kişilerin kim olduğunu yalnızca hukuki yollarla, Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yaparak kesin bir biçimde öğrenmeniz mümkün. Özel numaraları sorgulamak için herhangi bir özel numara bulma programı mevcut değildir. İnternette bu programlarla özel numara sahibinin kim olduğuna dair açıklama yapan siteler güvenli değildir.

Özel Numara Kapatma

Eğer telefonunuza gelen gizli numara çağrılarından rahatsız oluyorsanız yapabileceğiniz en etkili yol, telefonunuza gelen tüm gizli numara çağrılarını engellemek. Bu işlem tüm operatörlerde farklı yöntemler kullanılarak yapılabilir. Özel numara kapatma işlemini gerçekleştirdikten sonra özel numaralardan gelen aramalar telefonunuza yönlendirilmez. Özel numara engelleme işlemi tüm operatörler tarafından hat sahiplerine ücretsiz olarak sunulur. Telefon numaranızı özel numaralara istediğiniz zaman kapatabileceğiniz gibi ne zaman isterseniz açmanız da mümkün.

Türk Telekom Özel Numara Kapatma

Eğer Türk Telekom hattı sahibiyseniz ve telefonunuza gelen özel numara çağrılarını engellemek istiyorsanız, gizli numara servisini aktif hale getirerek telefonunuzu özel numaralara kapatabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey telefonunuzun arama bölümünden *253#’yi aramak. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde, telefonuna gelen gizli numara aramaları telefonunuz çalmadan otomatik olarak reddedilir ve arayan kişiye “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir, numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz” anonsu yapılır. Bu yöntem dışında, *100#’yi tuşlayarak “İşlemler” menüsünden de aramalarınızı özel numaralara kapatabilirsiniz.

Turkcell Özel Numara Kapatma

Turkcell de Vodafone ve Türk Telekom’da olduğu gibi Arama Kısıtlama servisi ile hat sahiplerine telefonlarını özel numaralara engelleme hizmeti sunar. Turkcell özel numara kapatma işlemi de Türk Telekom ile aynı şekilde yapılır. Turkcell hattınıza gelen özel numara aramalarını engellemek için telefonunuzun arama bölümünden *253#’yi tuşlayarak arama yapmanız yeterlidir. Ancak Arama Kısıtlama servisi, eski tip sabit telefon santrallerinden (analog santraller) ve yut dışından gelen gizli aramaları kapsamaz. Yaptığınız numara kısıtlama işlemini, servisiniz aktifken #253#’yi tuşlayıp gelen ekranda “EVET” seçeneğine basarak iptal edebilir, telefonunuzu gizli numara aramalarına yeniden açabilirsiniz.

Turkcell Gizli Numaraları Engelleyin: Turkcell Gizli Numara Engelleme

Vodafone Özel Numara Kapatma

Eğer Vodafone hat sahibiyseniz, Online Self Servis, Sesli Yanıt Sistemi ve SMS üzerinden işlem yaparak hattınızı özel numara çağrılarına kapatabilirsiniz.

  • Özel numaradan gelen çağrıları SMS üzerinden yaptığınız işlemle engellemek için GIZLI AÇ yazıp 7046’ya mesaj gönderebilirsiniz.
  • Telefonunuzdan 7046’yı arayarak, Sesli Yanıt Sistemi üzerinden de özel numara aramalarını engelleyebilirsiniz.

Gizli numara engelleme işleminizi iptal etmek için ise telefonunuzdan 7046’yı arayabilir ya da GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj gönderebilirsiniz. Vodafone Gizli Numara’ya Kapalı Servisi aktif olsa bile Turkcell’de olduğu gibi analog santrallerden ve yurt dışından gelen gizli çağrıları engellemek mümkün değildir.

Vodafone Gizli Numaraları Engelleyin: Vodafone Gizli Numara Engelleme

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.