Kampanya Bulucu

Otomatik Vites mi, Manuel-Düz Vites mi?

Araç kullanıcıları arasında her zaman vitesin otomatik mi yoksa düz mü olması gerektiği bir soru işaretidir. Her ne kadar kullanım farkları kişiden kişiye göre değişse de her iki vites türünün de kendi alanlarında avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu farklılığın temel sebebi ise şüphesiz sürüş keyfidir. Buna ek olarak yaktı sarfiyatı da bu farklığın nedenleri arasında sayılabilir. Otomobil modellerine ve türlerine göre değişse de genel olarak düz vitesli arabaların, otomatik viteslilere nazaran daha az yakıt tüketimi gerçekleştirdiği bilinmektedir. Fakat bu durum, şehir içi-şehir dışı durumuna ve şanzıman türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Otomatik Vites Nedir, Avantajları Nelerdir?

Otomatik vites, hız kontrolüne göre otomobilin vitesinin kendi kendine değişmesidir. Otomatik vitesli araçlar; yarı otomatik ve tam otomatik olmak üzere kendi içinde ayrılır. Bu viteste, manuel vitesin aksine dışarıdan bir müdahele gerektirmez. Aracın hızlanma sirkülasyonuna bağlı olarak çalışmaktadır. Sürücülerin konforlu bir şekilde sürüş keyfi geçirmesine olanak sağlar. Ayrıca vites otomatik bir şekilde çalıştığından dolayı sürücünün dikkati trafiğe daha çok odaklanır. Böylelikle kaza riski de azaltılmış olunur.

Otomatik vitesli araçların kullanımı esnasında çok fazla efor sarfedilmez. Bu konuda sürücüyü yormayan bu otomobillerin kullanımı oldukça pratik ve rahattır.

Otomatik Vitesi Kimler Tercih Etmeli?

Otomatik vites, vites değişimleri konusunda sürücüleri oldukça rahat ettiren bir sistemle çalışan bir çalışma prensibine sahiptir. Bu yüzden daha güvenli ve daha rahat bir sürüş keyfi sunar. Fakat kişinin araç hakimiyeti azalır. Özellikle sürüş konusunda deneyimli şoförler, araç üzerinde maksimum etki yaratabilmek için otomatik vites yerine manuel vites tercih ederler.

Sürüş konusunda acemi olanların otomatik vites kullanmaları tavsiye edilir. Zira yoğun trafikte manuel vitese sahip araçların kullanımı daha zor olduğundan kaza riski de aynı oranda artmaktadır. Ayrıca sürüş konusunda güven problemi yaşan sürücüler de otomatik vites tercih ederek bu kaygılarını en aza indirgemiş olurlar.

Otomatik vites, düz vitese oranla daha maliyetlidir. Ayrıca bakım ve onarım masrafları da aynı şekilde daha masraflıdır. Bu konuda maddi sıkıntı çekmeyecek kişiler otomatik vitesi tercih edebilirler.

Düz Vites Nedir, Avantajları Nelerdir?

Manuel olarak da bilinen düz vites, herhangi bir otomatik aksama bağlı olmaksızın tamamen sürücünün kontrolüne bağlı olarak çalışan vites çeşididir. Kişi, dilediği zaman vites üzerinde aracın hızına bağlı kalmaksızın değişiklik yapabilir.

Manuel vitesli araçların, otomatik vitesli araçlara göre sürüşü daha zordur. Ayrıca daha fazla dikkat gerektirmektedir. Özellikle yoğun ve sıkışık trafikte manuel vitesli araçlar, sürücüleri bir hayli zorlamaktadır. Bu sebeplerden dolayı otomatik vites kadar konfor sağlamamaktadır. Fakat deneyimli sürücüler için düz vites, maksimum araç hakimiyeti demektir. Sürüş konusunda uzman kişiler, araçlarına daha fazla hakim olmak için otomatik yerine düz vitesi tercih etmektedirler.

Düz vitese sahip araçlar, otomatik vitesli araçlara göre daha performans sahibidirler. Yola daha fazla tepki sağlanacağı için düz vitesler güçlü bir sürüş deneyimi yaşatırlar.

Düz vitesli araçların en önemli avantajı ise yakıt tüketimidir. Bu araçlar yakıt tüketimi konusunda otomatik vitesli araçlara göre daha fazla tasarruf sağlayarak birim zamanda daha az yakıt tüketirler.

Hızlanma konusunda daha iyi performans sağladığı için düz vitesli araçlar ön plandadır. Örneğin; 100 km’ye ortalama 12 saniyede çıkan otomatik vitesli bir aracın aynı marka ve model manuel vitesli aracı aynı kilometre derecesinde ortalama 10 saniyede çıkar. Bu neden dolayıdır ki yarış arabalarında düz vitesli araçlar tercih edilmektedir.

Düz vitesli araçların maliyeti, otomatik vitesli araçlara göre daha ucuzdur. Aynı şekilde bu araçların bakım ve onarım masrafları da daha ekonomiktir. Bu nedenle olası bir kaza durumunda düz vitesli araca sahip kullanıcılar daha az masraf ederek araçlarının onarımını gerçekleştirebilir.

Düz Vitesi Kimler Tercih Etmeli?

Manuel vites, bizzat doğrudan sürücü tarafından kontrol edildiğinden öncelikle deneyimli sürücüler tarafından tercih edilmelidir. Sürüş konusunda acemi olan kişiler, trafik güvenliği için düz vitesli araçlardan uzak durmalıdır. Ayrıca araca hakim olmayı seven ve araç kullanmaktan zevk alan kişiler, düz vitesli araçlardan daha fazla sürüş keyfi alacaklardı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.