Kampanya Bulucu

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar ve Şartları [GÜNCEL TAM LİSTE]

Günümüz şartlarında özellikle ailesinden ayrı şehirlerde okumaya giden çoğu öğrenci, maddi sıkıntılar çekiyor. Ev kirası, mutfak masrafları, ulaşım, elektrik, su, doğal gaz faturaları derken öğrencinin cebinde yeteri kadar para kalmıyor. Para yetiştiremeyen ve daha rahat geçinmek isteyen öğrencilerin ya da okul masraflarını karşılayamayan öğrencilerin aklında, “bankalar öğrenciye kredi verir mi?” sorusu var. Banka kredisi almayı düşünen öğrencilerdenseniz, öğrenci eğitim kredisi veren bankaları ve şartlarını inceleyebilirsiniz.

Her Banka Öğrenciye Kredi Veriyor mu?

Ülkemizde bulunan bütün bankalar öğrencilere kredi vermeyi tercih etmiyor. Bunun en büyük sebebi, çoğu öğrencinin aylık düzenli bir gelire sahip olmaması. Öğrenciye kredi veren bankaların bir bölümü düzenli gelir aramazken, bazıları da sadece part-time (yarı zamanlı) çalışıp, sigortası yapılmış öğrencilere banka kredisi vermeyi uygun buluyor.

Öğrenciye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Ülkemizde öğrencilere faizsiz kredi veren herhangi bir banka bulunmuyor. Ancak bazı bankaların normal ihtiyaç kredilerine nazaran, öğrenciler için oluşturmuş olduğu daha düşük faizli ve daha uzun vadeli öğrenci kredi seçenekleri mevcut.

Öğrenciye Verilen Eğitim Kredisi ve İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Eğitim kredisi ve ihtiyaç kredisi arasındaki fark, öğrenciler tarafından sıkça karıştırılıyor. Sanılanın aksine eğitim kredisi ve ihtiyaç kredisi birbirinden farklı kavramlardır. Eğitim kredisi; özel üniversitelerde okuyan, aşçılık okullarında okuyan ve pilotluk okullarında okuyan öğrencilere tanınan bir kredidir. Bu kredinin tamamı, gidilen eğitim kurumunun ücretinin ödenmesi için harcanmak zorundadır. Başka hiçbir işlem ve ihtiyaç için kullanılmaz. Her özel üniversite ve eğitim kurumunun anlaşmalı olduğu bankalar vardır. Öğrenciler veya öğrenciden sorumlu olan veliler, bu bankalar haricindeki bankalardan eğitim kredisi alamaz.

İhtiyaç kredisi ise, eğitim kredisinden farklı olarak belirli bir kullanım sınırı bulunmamaktadır. Eğitim kurumlarının ücretlerinin ödenmesi için eğitim kredisinin kullanılması zorunlu değildir ancak tabii ki ihtiyaç kredisi çekip eğitim kurumunun ücreti de ödenebilir. Her bankanın kendi özelinde şartları değişmektedir. Aylık gelir tescili isteyen bankaların yanı sıra hiçbir şart aramadan üniversite öğrencilerine kredi veren bankalar da vardır. Ayrıca, eğitim kredisi ve ihtiyaç kredisinin bir diğer farkı, farklı vade süresi ve faiz oranlarınlarıdır.

Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışmayan öğrenciler, gelir belgesine sahip olmadıkları için düzenli geliri olmayan kişiler sınıfında yer alır. Ancak birçok banka, gelirini beyan edemeyen veya geliri olmayan kişilere, kredi notuna bakmaksızın ihtiyaç kredisi imkanı sunar. Bunun sebebi, cazip imkanlar yaratarak insanları kendilerine çekmek ve müşteri kazanmaktır. Bu sayede bankalar, kendi gelirlerini katlayacaklardır. Çalışan öğrenciler, istedikleri bankalardan ihtiyaç kredisine başvuru yaparak, istedikleri meblağ ve süreyi seçerek düşük faizlerle bankaların sunmuş olduğu cazip kampanyalardan faydalanabilirler. Bankacılık sektöründeki yoğun rekabet, öğrencilerin lehinedir. Her banka 18-19 yaşındaki gençleri kendi bünyesine müşteri olarak dahil edebilmek için birçok kampanya sunar ama yine de birçok bankanın gelir beyanı yapamayan öğrencilerden kefil istediğinin de uyarısını yapalım.

Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışan öğrenciler; aylık düzenli gelir sağladıklarına dair beyan göstererek çalışmayan öğrencilere nazaran bankalarda çok daha şanslı bir pozisyonda olurlar. Kanıtladıkları gelirlerine göre yüksek meblağlı ihtiyaç kredisi çekebilirler. Kısaca, çalışan öğrencilerin kredi alması ve ödemesi çalışmayan öğrencilere göre daha rahat diyebiliriz. Tabii, çalışan öğrencilerin kredi notlarının düşük olmaması veya kara listede adlarının bulunmaması gerekiyor. Aynı zamanda eğer kredi kartı kullanıyorlarsa; ödemelerinin düzenli ve hatasız olması gerekiyor. Aksi taktirde, çalışıyor olsalar dahi bankalar tarafından güvensiz olarak nitelendirilmiş olup kredi çekme şanslarını zora sokabilir, hatta hiç kredi kullanamayabilirler.

Öğrencilere Kredi Veren Bankaların Şartları Nedir?

Her bankanın kendine özel kredi verme şartları vardır. Bu şartlar, her bankanın kendi özelinde ele almadan önce sizleri genel hatlarıyla bilgilendirelim;

 • Kişinin 18 yaşını doldurması (çoğu bankanın alt sınırı 20’dir)
 • Aylık gelirinin geçerlilik süresince evrak ile beyan edilmesi
 • Öğrencinin veya velisinin aylık düzenli geliri bulunmuyorsa, gelirini evrak ile beyan edebilecek kefilinin olması veya ilgili bankayla sorunsuz çalışıyor olması (vadeli/vadesiz hesap kullanımı, kredi kartı, fatura gibi ödemelerin düzenli ve noksansız yapılması)
 • Kimlik fotokopisi, ikametgah gibi şube tarafından istenecek evrakların tam olması
 • Öğrencinin veya velinin kredi notunun belirli bir puanın üzerinde olması (daha önceden banka geçmişiniz yoksa, krediniz notunuz sıfır olarak kabul edilir)
 • Eğitim kurumunda öğrenim bedelini tescil eden belgenin temin edilmesi
 • Eğitim kurumunda okuduğunu tescilleyen öğrenci belgesi

Hangi Bankalar Öğrenciye Kredi Veriyor?

İş Bankası Öğrenci Kredisi

İş Bankası’nın sunmuş olduğu kredi fırsatını, kendinizin veya çocuğunuzun yurt içi veya yurt dışı öğrenim kredilerinde kullanabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler (Başvuru sahibi ve kefiller için)

 • Başvuru Formu
 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgenizin aslı ve fotokopisi
 • Gelir durumunuzu tescilleyen belge
 • Eğitim bedelini gösterir fatura aslı ve/veya öğrenci kayıt belgesi ve/veya öğrenci belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge

Başvuruda bulunmak için İş Bankası şubesine gitmeniz gerekmektedir. Krediyi eğitim kurumuna direkt havale edebilir veya nakit olarak temin edebilirsiniz. 36 aya kadar vade fırsatıyla birlikte faiz oranı %2.7 olarak belirtilmiştir.

Denizbank Öğrenci Kredisi

Eğitim kredisi veren bankalardan bir diğeri de Denizbank’tır. “Geleceğinize ara vermeyin şubelerimize gelin en büyük destekçiniz Denizbank olsun!” sloganıyla öğrencilerin yanında olduğunu belirten Denizbank’tan kendiniz veya çocuğunuz için 60 aya varan vade fırsatı ve %1.84’lük aylık faiz oranıyla kredi alabilirsiniz. Öğrenci kredisi için Denizbank şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Gelir belgesi, (maaş bordrosu, maaş yazısı ile başvuranlar için ilave olarak şirketin imza sirküleri, diplomalı serbest meslek sahipleri için 3 yıllık matrahlı vergi levhası)
 • İkametgah veya son aya ait resmi fatura örneği
 • Öğrenci kabul belgesi

Ziraat Eğitim Kredisi

60 aya kadar vade seçeneği ve aylık %1.59’luk faiz oranıyla, Ziraat Bankası da eğitim kredisi için başvurabileceğiniz bankalardan biridir. Öğrenci kredisi başvurularını sadece Ziraat Bank şubelerinden yapabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi
 • Eğitime ilişkin belgeler ve fatura
 • Şube tarafından talep edilecek diğer belgeler

Yapı Kredi Öğrenci Kredisi

Yapı Kredi’den de 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık %2.08 faiz oranıyla, kendiniz veya çocuğunuzun eğitim masrafları için şubelerden öğrenci kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler (aslı ve birer fotokopisi)

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi (ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi, serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi, emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi, kira geliri olanların tapu ve kira kontratı fotokopisi, elektrik, su doğal gaz gibi 3 ay içinde ve adınıza düzenlenmiş bir fatura aslı veya ikametgah belgesi)
 • İlgili eğitim kuruluşunun vereceği kabul mektubu ve ödeme planı
 • İlgili eğitim kuruluşunun vereceği proforma fatura

Halk Bank Eğitim Kredisi

Halk Bank’tan 60 aya kadar vadeli ve aylık %1,49 faiz oranlarıyla eğitim kredisi kullanabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeler

 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport aslı ve fotokopisi
 • Kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesi
 • İkametgah veya son aya ait resmi fatura örneği (elektrik, telefon, su doğal gaz gibi)
 • Öğrenci kabul belgesi

Şeker Bank Eğitim Kredisi

Şeker Bank’ın sunduğu eğitim kredisinin yalnızca pilot okullarına özel olduğunun altını çizmekte yarar var. Pilot olmak isteyen gençlere özel Şeker Bank’ın sunmuş olduğu krediden; 2 yıl geri ödemesiz, 120 ay vadeli ve ayda %4.72’lik faiz oranıyla yararlanabilirsiniz.

QNB Finansbank Erasmus+Master Eğitim Kredisi

Lisansüstü ve yurt dışı eğitim programlarından biri olan Erasmus hayali olan gençlerin yanında olan QNB Finansbank, gençlere özel kredi imkanı sunan bir başka banka.

Erasmus+Master Kredisi Koşulları

 • Erasmus+Master Kredisine Türkiye’de bulunan üniversitelerde lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler başvurabilir.
 • Kredi başvurunda bulunan öğrenciler okuldan kabul aldıklarını ilgili okuldan temin ettikleri dokümanlar ile belgelemelidir.
 • Kredi için herhangi bir teminat alınmamaktadır.
 • 1 yıllık yüksek lisans programları için en fazla 79 bin TL; 2 yıllık yüksek lisans programları için ise en fazla 118 bin TL Erasmus+Master kredisi verilir.
 • Ödemeleriniz, eğitiminiz bittikten en az bir sene sonra başlayacaktır ve ödemelerinizin süresi en az 5 yıl olmalıdır.

Bunların dışında, cazip vade seçenekleri ve düşük aylık faizlerle farklı bankalardan; ihtiyaç kredisi de temin edebilirsiniz.

ING Bank’ın 60 aya kadar vadeli, aylık %1,49 faiz oranıyla ihtiyaç kredilerine online başvuruda bulunabilirsiniz.

ING Bank ihtiyaç kredisine başvuru yapmak için TIKLAYINIZ.

Garanti BBVA’dan yine 60 aya kadar vade seçenekleriyle aylık %1,94 ile %1,79 arasında değişen faiz oranlarıyla online ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

Garanti BBVA ihtiyaç kredisine başvuru yapmak için TIKLAYINIZ.

Bunları da İnceleyebilirsiniz:

En Kolay Kredi Veren Bankalar Listesi

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Listesi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.