Kampanya Bulucu

Öğrenci İçin Hangi Banka

Bu yazımızda bankalardan öğrenci hesabı açarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden ve öğrenci hesabı açmak için hangi bankanın daha avantajlı olduğundan bahsedeceğiz. Öğrencilerin kullanmış oldukları hesaplarının ve kredi kartlarının birtakım özellikler barındırması gerekir.  Bu özelliklerin bulunması ile öğrenci, minimum ekonomik sıkıntıya girerken, bankanın fırsatlarından da maksimum faydalanmış olur.

Düşük EFT-Havale Ücreti

Öğrenciler, ailelerinden düzenli olarak para almaktadırlar. Ve bu paralar bankanın para transfer yöntemlerinden olan EFT ve havale yolu ile sağlanır. Bu ücret her para transferinde kesileceğinden öğrencinin hesabından az da olsa eksilme yaşanır. Bu yüzden bu ücretlerin düşük olduğu bankaları tercih etmek gerekir. Bazı bankalar ise öğrencilerden bu ücreti hiç almamaktadır. Örneği TEB bankasının öğrenciler için çıkartmış olduğu ÜniversiTEB adlı hesap, öğrencilerden havale ücreti kesmemektedir.

Düşük Faiz Oranları

Öğrencilerin her zaman nakit paraları bulunmadığından kredi kartları öğrenciler için vazgeçilmezdir. Kredi kartının fazla kullanılması da faiz oranları sebebiyle ekonomik bir yük olmaktadır. Bu yüzden düşük faiz oranlarına sahip bir kredi kartı öğrencilerin yararına olacaktır. Bankaların öğrenci kartları için belirlemiş oldukları faiz oranları ortalama aynı olsa da VakıfBank’ın faiz oranlarının biraz daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Yapı Kredi’nin bir hizmeti olan süper taksit ile yapılan alışverişler %1,49 faiz oranı ile 9 taksite kadar bölünebiliyor.

Geçerlilik

Piyasada farklı bankalara ait pek çok kredi kartı bulunmaktadır. Fakat bunların birçoğu her yerde geçmediği gibi taksit imkânı da bulunmamaktadır. Yapılan alışverişlerin taksitlendirilmesi için daha popüler bankaların tercih edilmesi gerekir. Maximum, Bonus ve World kartlar geçerliliği en yüksek kartlardandır. Bunlara sahip olan bankalar ise İş Bankası, Garanti Bankası, VakıfBank, Yapı Kredi, TEB vb.

Çeşitli Avantajlar

Her bankanın öğrenci hesapları için uygulamış olduğu birtakım avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajların öğrenci için ne kadar faydalı olduğunun göz önünde bulundurulması ile banka seçimi yapılmalıdır. Örneğin; VakıfBank’a ait olan Like Card, sahip olduğu birçok uygulaması ile öğrenciler için oldukça avantajlıdır. Like Card, üniversite içinde not yükseltenlere Like Puan; Doğum günü zamanı yapılan alışverişlerde de World Puan kazandırır.

Ziraat Bankası ise öğrencilerin hesaplarına yalnızca alışverişlerde kullanılabilen harçlık avans tanımlamaktadır. Öğrenciler bu harçlık avansı hiçbir faiz ödemeden kullanabilirler. Ziraat Bankası’nın öğrencilere yönelik ürünü olan Genç Bankkart’ı ayrıntılı olarak tanıttığımız şu haberimizi okumanızı öneriyoruz:

Ziraat Bankasından Öğrencilere: Genç Bankkart

Buna benzer bir uygulama da Yapı Kredi’den Play Card ile gelmektedir. Buna göre öğrenciler her ay faizsiz 100 TL nakit para çekebilirler. Fakat çekilen bu paraya faiz işlememesi için 2 gün içerisinde geri ödemek zorundadırlar.

Yıllık Kart Aidatı

Her kartın yıllık belirli bir kart aidatı bulunmaktadır. Bu ücret de öğrenciler için düşük de olsa ekonomik bir yüktür. Bazı bankaların yıllık kart aidatları düşük olabilirken bazı bankalar da öğrencilerden öğrenim süresi boyunca kart aidatı kesmemektedir. Ziraat Bankası, İş Bankası ve TEB öğrencilerden yıllık kart ücreti almayan bankalardandır.

Öğrenci Kredi Kartları En İyisi Hangisi, Karşılaştırma

Öğrenci kredi kartlarını ayrıntılı bir şekilde inceleyip karşılaştırma yaptığımız yukarıdaki haberimizi okumanız da faydanıza olacaktır.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.