Kampanya Bulucu

Ödemesi Biten Kredide İpotek ve Rehin Kaldırma Nasıl Yapılır

İpotek Nedir? İpotek, şahısların adına tanımlanmış mevcut veya ileri bir tarihte açılacak olan kredilerin ödenmesine ilişkin taşınmazların teminat gösterilmesi işlemidir. Borçlu kişi, sözleşme tarihlerinde belirli maddeler gereğince ödeyemediği borcu üzerine ipotek ettirdiği taşınmaz varlığını satışa sunmak zorundadır. Satım işleminden gelen para ile borç ve ipotek sonucu borca eklenmiş masraflar ve faizler ödenir.

İpotek akdinin resmi bir şekilde tapu müdürlüğünce düzenlenmesi ve tapu kaydına işlenmesi gerekir. Bu işlemler yapılmadığı takdirde ipotek işlemleri kanunen geçersiz sayılmaktadır.

İpotek, kredi borçlusu kişi ve alacaklı kişi arasında bulunan mevcut anlaşma gereğince verilebileceği gibi kredi ile alakası bulunmayan aracı sıfatında 3. kişiler tarafından da verilebilir.

İpotek Kaldırma İşlemleri

İpotek bankaya bulunan borç neticesinde tapuda oluşturulmuş bir çeşit sicil kaydıdır. Oluşturulan ipoteğin kaldırılabilmesi için öncelikle ipoteğe ilişkin mevcut borcun tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Daha sonra bankaya ipotek kaldırma müracaatında bulunulabilir.

Bankaya ipotek kaldırma müracaatının süreci, bankalardan bankaya göre değişse de genel olarak birtakım işlemler için beklenmesi gereken bir süreyi kapsamaktadır. Bu zaman zarfında banka ilgili kişiyi ve kişiye ilişkin oluşturulmuş borç dosyasını inceler. Bu işlemler tamamlandığında banka kişiye olumlu dönüş yaparsa kişiye ipotek fek yazısı vermektedir. Bankadan alınacak ipotek fek yazısı olmaksızın ipotek kaldırma işlemi yapılamaz.

Bankaların borçlu kişilere verdiği ipotek fek yazısı kişilerden alınacak belirli ücret karşılığında verilebilmektedir.

İpotek Fek Yazısı

İpotek fek yazısı, ipotek edilen taşınmaz malın üzerindeki ipoteği kanunen kaldırabilmek için borçlu kişiler adına düzenlenmiş olması gereken bir belgedir. Alacaklı banka tarafından, kişinin ipoteğe ilişkin borcu tamamen ödendiği surette verilebilir. Banka bu yazıyı doğrudan borçlu kişiye verebildiği gibi, tapu müdürlüğüne de iletebilir. İpotek fek yazısını alan kişi, bu yazıyı en kısa zamanda tapu müdürlüğüne iletmelidir.

İpotek fek yazısı için kanunen bir geçerliliği olmasa da bankalar, borçlu kişilerden belirli bir ücret talep etmektedir. Bu ücret bankadan bankaya göre değişse de ortalama 250 – 300 TL civarındadır. Bu ücretin hangi taraf tarafından ödeneceği kredi kullanımı öncesi imzalanan sözleşmede bulunmaktadır. Bazı bankalar ipotek fek yazısını geciktirebilir veya belirli nedenler öne sürerek borçlu kişiye vermeyebilir.

Tapuda İpotek Kaldırma

ipotek kaldırma işlemleri

Borçlu kişinin borcunu ödemesi üzerine bankadan aldığı ipotek fek yazısını tapu sicil müdürlüğüne iletmesi gerekmektedir. Tapu sicil müdürlüğü tarafından alınan bu belge sonrası yapılan inceleme ve birtakım işlemler ile kişinin ipotek ettirdiği taşınmaz mal varlığı üzerinden ipotek kaldırılabilmektedir.

Rehin Kaldırma Nedir?

Rehin kaldırma, taşıt kredisi kullanan kişilerin bankalardan veya çeşitli finans kuruluşlarından almış oldukları kredi tutarının ödenmesi süresince konuya ilişkin satın alınan aracın ruhsat üzerinde rehin edilme işleminin fes edilmesine denir. Bankalar, taşıt kredisi kullanan kişilerin satın almış oldukları araçlara, ödeme süresi boyunca rehin etme işlemi uygulamaktadırlar. Bu işlem, ilgili kredi borcunun ödenmemesi durumda teminat olarak yapılmaktadır. Rehin işlemi, kişilerin ruhsatları üzerine işlenir.

Rehin Kaldırma İşlemleri

Bankalardan taşıt kredisi kullanan kişilerin ruhsatlarında kredi ödemesinin tamamlanmasına kadar “rehinlidir” ibaresi bulunmaktadır. Bu ibarenin kaldırılması için birtakım işlemlerin yapılması gerekir.

Ruhsattan rehin kaldırma işleminin yapılabilmesi için öncelikle taşıt kredisine ait mevcut bulunan borcun dosya masrafları dahil tamamının ödenmesi gerekmektedir. Daha sonra rehin kaldırma işlemi için ilgili bankaya müracaat edilir. Banka, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra rehin kaldırma işlemi için kişilerden ortalama 150 TL civarında ücret talep etmektedir. Bu ücretin ödenmesi durumunda banka tarafından yapılacak işlemler ile kısa sürede ruhsattan rehin kaldırma işlemi tamamlanmış olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.